W Tokio trwają igrzyska paraolimpijskie.
Sobota rozpoczęła się wspaniale dla reprezentantów Polski.
Tenisiści stołowi zdobyli trzy brązowe medale.
Karolina Pęk (klasa 9) w półfinale uległa reprezentantce Chin Guiyan Xiong 1:3 (8:11, 11:8, 7:11, 7:11). W tenisie stołowym na igrzyskach nie rozgrywa się meczu o trzecie miejsce
Maksym Chudzicki (klasa 7). 22-latka pokonał Chińczyk Shuo Yan, wygrywając 3:0 (11:4, 12:10, 11:7).
Czterokrotna mistrzyni paraolimpijska Natalia Partyka (klasa 10) przegrała w pięciu setach 2:3 (7:11, 11:4, 11:9, 6:11, 9:11) z Australijką Qian Yang.
27 sierpnia Róża Kozakowska zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. W rzucie maczugą Polka pobiła rekord świata z wynikiem 28,74 m.
To już dziewiąty krążek dla Polski na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Nasi reprezentanci dotychczas wywalczyli złoto, dwa srebra i sześć brązów. W klasyfikacji generalnej znajdują się na 13. pozycji.
Polscy kolarze igrzysk paraolimpijskich podejrzani o doping
Kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz są podejrzani o niedozwolony doping. Stracą brązowy medal w kolarstwie torowym na 4000 metrów, jeśli badanie próbek B potwierdzi, że używali EPO, tj. zabronionej erytropoetyny.
Oskarżeni sportowcy prawdopodobnie zostaną wydaleni z wioski olimpijskiej.
Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że kolarz Marcin Polak został tymczasowo zawieszony i grozi mu 4-letnia dyskwalifikacja.
Informuję, że brązowi medaliści paraolimpijscy z Tokio 2020 są podejrzani o naruszenie przepisów antydopingowych. Na podstawie międzynarodowej współpracy ekspertów i długofalowego profilowania kolarzy uznano, że stosowali oni EPO. To najpoważniejsze oszustwo dopingowe. pic.twitter.com/SAdYoLQE66
— Michał Rynkowski (@micha_rynkowski) August 27, 2021
Erytropoetyna – niedozwolony doping
Jej fizjologiczna rola polega na pobudzaniu wzrostu prekursorów erytrocytów w szpiku.
Miejscem wytwarzania EPO są nerki i w mniejszym stopniu wątroba, a bodźcem stymulującym ten proces jest niedotlenienie tkanek.
Hormon jest stosowany w sporcie jako środek dopingujący. Wykorzystywany w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo, biegi, narciarstwo. Zwiększa wydolność organizmu przez wzrost ilości dostarczanego przez krew tlenu do mięśni. Jednak poza nieetycznością takich praktyk, niesie ze sobą konsekwencje zdrowotne: nadciśnienie tętnicze, ryzyko zatorów i zakrzepów.
Dotychczasowe medale biało-czerwonych na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio:
- 28 sierpnia – Natalia Partyka, Karolina Pęk i Maksym Chudzicki z brązowymi medalami w tenisie stołowym.
- 27 sierpnia – Róża Kozakowska w rzucie maczugą zdobyła złoty medal.
- 27 sierpnia – srebro w biegu na 100 m w klasie T47 zdobył Michał Derus.
- 27 sierpnia – po brąz w pchnięciu kulą w kategorii F55 sięgnął Lech Stoltman.
- 26 sierpnia – brązowy krążek Justyny Kozdryk w podnoszeniu ciężarów w kat. 45 kg.
- 25 sierpnia – Adrian Castro zajął drugie miejsce w szermierce kategorii B.
- 25 sierpnia – pierwszy medal dla Polski zdobyli Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz. Jest to brąz w kolarstwie torowym na 4000 metrów.
Paraolimpiada potrwa do 5 września. Do japońskiej stolicy pojechało 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach.