INNEKOLARSTWOTENIS

Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu. Złoto dla Chojnowskiego, srebro dla Partyki. Pozostałe medale

Łukasz Ciszek zdobył srebrny medal, Zbigniew Maciejewski brązowy

Patryk Chojnowski po raz trzeci w swojej karierze został mistrzem paralimpijskim w grze pojedynczej w tenisie stołowym.

Reprezentant Polski w meczu finałowym rozgrywanego w Paryżu turnieju pokonał Hao Liana z Chin.

Środa była kolejnym fantastycznym dniem dla biało-czerwonych w stolicy Francji. Wydarzeniem ostatnich godzin był triumf Patryka Chojnowskiego w grze pojedynczej w klasie 10. Polak, który po raz trzeci w swojej karierze wygrał Igrzyska Paralimpijskie (wcześniej triumfował w 2012 i 2020 roku), w finałowym spotkaniu pokonał Chińczyka Hao Liana 3:2 (12:10, 11:8, 7:11, 10:12, 12:10). W decydującym secie Patryk Chojnowski przegrywał najpierw 4:9, a następnie 7:10, jednak dzięki ambitnej postawie zdołał zwyciężyć 12:10.

W środę na podium w Paryżu stanęła także Natalia Partyka. Multimedalistka Igrzysk Paralimpijskich przegrała finałowy mecz gry pojedynczej w klasie WS10 z Qian Yian (Australia) 0:3 (6:11, 9:11, 10:12) i wywalczyła swój pierwszy w karierze srebrny medal w tej imprezie w singlu. Przypomnijmy, że urodzona w 1989 roku reprezentantka Polski wygrywała dotychczas Igrzyska Paralimpijskie w grze pojedynczej w Atenach (2004), Pekinie (2008), Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016).

To dwunasty medal paralimpijski w kolekcji Natalii Partyki. Przed igrzyskami w Paryżu miała ich równe dziesięć – sześć złotych oraz po dwa srebrne i brązowe. Parę dni temu doszedł kolejny brąz w deblu.

Szansę na powtórzenie sukcesu Patryka Chojnowskiego będzie miał w Paryżu Rafał Czuper. Polak w środę zapewnił sobie awans do finału gry pojedynczej w klasie MS2, dzięki pokonaniu w półfinale Koreańczyka Soo Yong Cha 3:1 (3:11, 14:12, 11:8, 13:11).

Niestety, w środę z turnieju singlowego w klasie WS6 odpadła Katarzyna Marszał.

Wyniki środowych spotkań Polaków:

gra pojedyncza WS6 – ćwierćfinał:
Maryna Lytovchenko (Ukraina) – Katarzyna Marszał 3:0 (11:6, 11:7, 11:3)

gra pojedyncza WS10 – finał:
Qian Yang (Australia) – Natalia Partyka 3:0 (11:6, 11:9, 12:10)

gra pojedyncza MS2 – półfinał:
Soo Yong Cha (Korea Płd.) – Rafał Czuper 1:3 (11:3, 12:14, 8:11, 11:13)

gra pojedyncza MS10 – finał:
Patryk Chojnowski – Hao Lian (Chiny) 3:2 (12:10, 11:8, 7:11, 10:12, 12:10)

Igrzyska Paralimpijskie: Plan czwartkowych spotkań Polaków w tenisie stołowym

Półfinał Doroty Bucław i finał Rafała Czupera – to najważniejsze wydarzenia czwartku podczas Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.

W czwartek nasi reprezentanci rozegrają w Paryżu dwa spotkania. Najpierw w półfinale gry pojedynczej WS1-2 wystąpi Dorota Bucław, która zmierzy się o godzinie 12:00 z Giadą Rossi z Włoch. Godzinę później po raz trzeci z rzędu w finale Igrzysk Paralimpijskich zagra Rafał Czuper. Polak, który w Rio de Janeiro i Tokio sięgał po srebrne krążki, zmierzy się z Czechem Jiri Suchankiem.

W piątek rywalizację w turnieju gry pojedynczej WS9 rozpocznie ostatnia z naszych reprezentantek – Karolina Pęk. Polka w 1/4 finału zmierzy się jutro z Chinką Jingdian Mao.

Plan czwartkowych spotkań Polaków:

gra pojedyncza WS1-2 – półfinał:

godz. 12:00 Dorota Bucław – Giada Rossi (Włochy)

gra pojedyncza MS2 – finał:

godz. 13:00 Jiri Suchanek (Czechy) – Rafał Czuper

Ewentualny finał WS1-2 z udziałem Doroty Bucław o godz. 18:00

Kolarz Zbigniew Maciejewski z brązowym medalem

Zbigniew Maciejewski zdobył brązowy medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu.

Do Niemca Michaela Teubera, który zdobył srebro, zabrakło mu zaledwie 0,8 sek. Przy łącznym czasie 21 minut 18 sekund i 94 setne na trasie o długości 14,2 km to tyle, co nic. Od obu szybszy o 38 sekund był Hiszpan Ricardo Ten Argiles.

Łukasz Ciszek ze srebrnym medalem w parałucznictwie

Łukasz Ciszek zdobył srebrny medal w konkurencji łuku klasycznego mężczyzn open podczas igrzysk paralimpijskich w Paryżu. To pierwszy w parałucznictwie medal w turnieju męskim na igrzyskach od 20 lat.

Turniej zakończył więc ze srebrnym medalem, pierwszym wśród mężczyzn od drugiego miejsca Tomasza Leżańskiego w Atenach 20 lat temu. Co ciekawe, ostatnie dla Polski złoto wywalczył Ryszard Olejnik, trener klubowy Łukasza Ciszka, w 1996 r. w Atlancie. Wśród kobiet dwukrotnie brąz (Londyn, Rio) zdobywała Milena Olszewska.

To właśnie w parze z nią w czwartek, 5 września, Łukasz Ciszek zagra w turnieju miksta.