RÓŻNOŚCI

Greenpeace. Aktywiści skonfiskowali prywatne odrzutowce w Davos. Domagają się opodatkowania miliarderów

Światowe Forum Ekonomiczne

22 stycznia rano 27 aktywistek i aktywistów Greenpeace z całej Europy, w tym Polski, symbolicznie „skonfiskowało” prywatne samoloty na lotnisku Engadin w Szwajcarii.

To z niego korzystają uczestnicy odbywającego się w Davos Światowego Forum Ekonomicznego (WEF).

Aktywiści i aktywistki wcielili się w role „poborców podatkowych” i przymocowali wielkie nadmuchiwane kule do trzech prywatnych odrzutowców zaparkowanych obok pasa startowego. Na samolotach przykleili naklejki z napisem „SKONFISKOWANE: Czas opodatkować superbogaczy”. Greenpeace sprzeciwia się pustej retoryce wpływowych elit, które spotkały się w Davos. Wiele z tych osób przybyło do Davos prywatnymi odrzutowcami emitującymi duże ilości zanieczyszczeń. Greenpeace domaga się konkretnych rozwiązań dla wzajemnie powiązanych ze sobą kryzysów: środowiskowego i społecznych.

Clara Thompson, rzeczniczka Greenpeace w Davos: „Wywieramy presję na rządy, by opodatkowały miliarderów. Najbogatsi tego świata są w największym stopniu odpowiedzialni za szkodliwe dla klimatu emisje, nie tylko poprzez swój wysokoemisyjny styl życia: odrzutowce, luksusowe jachty i rozległe posiadłości, ale w jeszcze większym stopniu poprzez swoje inwestycje niszczące klimat i środowisko. Jeśli nie podejmiemy działań teraz, niekontrolowana akumulacja ich bogactwa jeszcze bardziej zepchnie nas na ścieżkę nieodwracalnych szkód. Sprawiedliwe opodatkowanie światowych miliarderów jest konieczne, aby chronić ludzi i życie na naszej planecie”.

Aktywiści Greenpeace konfiskują prywatne odrzutowce na lotnisku w Davos (fot. Greenpeace)

Wczoraj podpisany został nowy sojusz społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Opodatkować superbogaczy dla ludzi i planety”. Greenpeace International wraz z Oxfam, Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych i 22 innymi organizacjami społecznymi i środowiskowymi wzywają do opodatkowania najbogatszych i korporacji w celu ograniczenia ekstremalnego bogactwa i wzmocnienia globalnej współpracy na rzecz sprawiedliwego opodatkowania. Obejmuje to wspólne działania na szczeblu G20 oraz w ramach procesu Konwencji Podatkowej ONZ, które utorują drogę do redystrybucji władzy i bogactwa. By odblokować zasoby niezbędne do realizacji działań społecznych, środowiskowych i klimatycznych.

To już trzeci protest aktywistek i aktywistów Greenpeace w związku ze Światowym Forum Ekonomicznym, w którym organizacja wzywa rządy do opodatkowania super bogatych. W poniedziałek aktywiści zablokowali lądowisko dla helikopterów w Davos, a we wtorek zorganizowali pokojowy protest w głównej sali kongresowej Światowego Forum Ekonomicznego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button