Cały ich „dom” spadł na ziemię, na szczęście żadne z piskląt nie ucierpiało.
Strażnicy z Ekopatrolu otrzymali zgłoszenie od pracowników Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie o gnieździe z małymi ptakami, które znajduje się na ziemi w patio.
Po przybyciu do Centrum pracownicy zaprowadzili strażników do miejsca, gdzie znajdowały się pisklęta. Specjaliści z Ekopatrolu stwierdzili, że są to małe kosy. Trzy były w gnieździe, jeden obok niego. Nie były ranne i nie miały żadnych obrażeń. Po dłuższej obserwacji oraz dzięki informacjom od pracowników CZD okazało się, że matka piskląt cały czas je dokarmia i dba o swoje maleństwa. Strażnicy podjęli decyzję o przeniesieniu gniazda w bezpieczniejsze miejsce w obrębie patio. Cały czas byli obserwowani przez czujną matkę czterech małych kosów. Po zaobserwowaniu, że ptak bez problemu odnalazł nowa lokalizację gniazda, strażnicy opuścili teren CZD.
Kos zwyczajny, kos (Turdus merula) – gatunek średniej wielkości ptaka częściowo wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae). W Europie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych członków tej rodziny, jest też jednym z najbardziej znanych ptaków. Długość ciała wynosi od 24 do 27 cm. Samce są zabarwione na czarno z żółtym dziobem. Upierzenie samic jest w dużej części ciemnobrązowe. Głośne i melodyjne pieśni godowe można usłyszeć w Europie Środkowej pomiędzy początkiem marca a końcem lipca już przed świtem, a także wieczorem i czasem w ciągu dnia.
(SM)