RÓŻNOŚCI

Fundacja WWF Polska ma 25 lat. Ochrona przyrody najważniejsza

Sztuka ochrony przyrody

Fundacja WWF Polska napisała o swoim jubileuszu.

„Ten jubileuszowy rok jest dla nas szczególny, bo świadczy o wielkim wsparciu jakie otrzymujemy oraz o stabilności i pozycji Fundacji w naszym kraju. Od ćwierćwiecza zajmujemy się ochroną bioróżnorodności, której zachowanie jest kluczowe dla naszego środowiska, działamy z ludźmi i dla ludzi i to jest właśnie nasza sztuka ochrony przyrody.

Nasze działania nie mogłyby się udać, gdyby nie wsparcie Darczyńców, Partnerów, Wolontariuszy oraz Pracowników Fundacji. 25 lat pracy WWF w naszym kraju i liczne sukcesy, pokazują skuteczność i stabilność naszych działań.

Kulik wielki (fot. WWF)

Biebrza – początek

Wszystko zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych, od pomysłu stworzenia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Grupa pasjonatów – naszych późniejszych pracowników, postanowiła doprowadzić do objęcia ochroną tych cennych przyrodniczo terenów. W roku 2000, w Warszawie powstało oficjalne biuro i rozpoczęła się działalność Fundacji WWF Polska.

Jeden z założycieli polskiego oddziału Fundacji WWF dr Przemysław Nawrocki wspomina, że od samego początku swojej działalności w Polsce, WWF hołdował zasadzie „chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi”.

“Włączając się w ochronę najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów w Polsce (i w Europie) takich jak dolina Biebrzy, Puszcza Białowieska, dolina środkowej Wisły, dolina Odry, zawsze staraliśmy się dostrzegać człowieka i jego potrzeby. Wspierając utworzenie Biebrzańskiego Parku Narodowego jednocześnie wspieraliśmy rozwój ekoturystyki i pierwsze ekologiczne gospodarstwa rolne, budując więzi pomiędzy ochroną przyrody a lokalną gospodarką” – mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Siła jest w nas!

Bardzo ważnym elementem naszych działań jest wolontariat. To dzięki Pasjonatom, stworzyliśmy jedyny w Europie Błękitny Patrol WWF, który podjął ponad 3000 interwencji do fok, a także pomógł rozstawić blisko 400 koszy zabezpieczających gniazda sieweczek. Zaangażowanie naszych wolontariuszy widać również w programie Strażnicy Rzek WWF, który angażuje na co dzień około 100 wolontariuszy. Codziennie opiekują się oni ponad 250 kilometrami rzek. To oni najczęściej raportują i zgłaszają zanieczyszczenia, kłusownictwo czy niszczenie brzegów.

Pracujemy z parterami i sami chętnie stajemy się partnerem. Wielkim sukcesem współpracy między organizacjami, w którym Fundacja WWF Polska miała swój udział, jest wypuszczenie około 100 rysi, co oznacza podwojenie polskiej populacji. Dzięki temu powstały nowe lokalne grupy w Polsce północno-zachodniej, a zasięg występowania tego gatunku znacząco się rozszerzył.

Ryś (fot. WWF)

Rozwój tego programu obserwował nasz „rysi ojciec” – Stefan Jakimiuk, ekspert w zakresie ochrony gatunków, który praktycznie od początku istnienia polskiego oddziału Fundacji całe swoje serce poświecił największemu kotowatemu drapieżnikowi. Ale nie tylko rysie pochłaniają jego czas zawodowy (prywatny też!), bo Stefan, razem z Przemysławem Nawrockim doprowadzili do stworzenia polskiego oddziału WWF, wcielając w życie wiele przyrodniczych pomysłów.

“Zaczęliśmy od kilku projektów finansowanych przez WWF-y z innych krajów, a dziś jesteśmy organizacją o dużej niezależności, wspierającą inne NGO’sy oraz projekty WWF realizowane w wielu miejscach na świecie. Najbardziej mnie cieszy to, że widać rezultaty działań rozpoczętych przed laty, np. efekty projektu pn. „Drugie życie drzewa”, prowadzonego ponad 20 lat temu w Puszczy Białowieskiej, polegającego na pozostawianiu martwych drzew do naturalnego rozkładu. Obecnie martwe drzewa, będące ostoją dla bardzo wielu zagrożonych wyginięciem gatunków, występują obficie już nie tylko w tym najcenniejszym kompleksie leśnym Europy, ale również w parkach narodowych i lasach gospodarczych na terenie całego kraju. Posadzone przez nas w Bieszczadach prawie 15 lat temu drzewka prymitywnych odmian jabłoni już kwitną i owocują stanowiąc przyszłościową bazę pokarmową dla niedźwiedzi, żubrów i jeleni. Prowadzona na Mazurach reintrodukcja rysi przynosi z każdym rokiem coraz lepsze rezultaty. Ten największy w Europie kot, co raz częściej jest widywany w tej części naszego kraju” – zaznacza Stefan Jakimiuk z Fundacji WWF Polska.

Codziennie spotykamy się z wielkim wsparciem i chęcią zaangażowania w dalsze działania na rzecz bioróżnorodności. Jesteśmy dumni, ile razem udało nam się zrobić.

Co zrobiliśmy przez 25 lat?

Ciężko jest wybrać tylko kilka sukcesów, które odnosiłyby się do pracy Fundacji przez ostatnie 25 lat. Poza tymi wspomnianymi wcześniej, wybraliśmy 5 sukcesów, które podkreślają, jak ważna jest współpraca. Gdy mówimy o sukcesach, myślimy o wielu ludziach, którzy wspierają nasze działania.

  • Powstanie wyjątkowych programów wolontariackich – Błękitnego Patrolu WWF oraz Strażników Rzek WWF. Znaczenie działań naszych sympatyków jest bezcenne, to oni każdego dnia poświęcają swój wolny czas na ochronę przyrody;
  • Uchroniliśmy Puszczę Białowieską przed zwiększeniem wycinki. Dzięki szerokiej współpracy z mieszkańcami tych terenów i organizacjami udało się wstrzymać destrukcyjne działania w tym szczególnym na skalę Europy miejscu;
  • Mieliśmy wpływ na kształt nowego standardu gospodarki leśnej FSC, który wszedł w życie w październiku 2024 r. Standard ma na celu wspieranie zrównoważonej gospodarki leśnej. Cieszy nas to, że coraz częściej widzimy logo FSC na opakowaniach i przedmiotach codziennego użytku. Nasze codzienne wybory mają znaczenie;
  • Objęliśmy ochroną około 150 hektarów wartościowych dla różnorodności biologicznej obszarów. Dzięki współpracy z partnerami z innych organizacji oraz z biznesem, udało się stworzyć na nich obszary chronione prywatnie;
  • Przekazaliśmy rolnikom i pszczelarzom około 600 zestawów grodzeń elektrycznych do zabezpieczenia zwierząt gospodarskich i pasiek, promując tym samym bezkonfliktowe sąsiedztwo z dużymi drapieżnikami jak wilk i niedźwiedź. Wsparcie jakie otrzymujemy każdego dnia, pokazuje wielką świadomość społeczeństwa, które rozumie jak ważne są dobre relacje z otaczającą nasz przyrodą.

 Z nadzieją w przyszłość

Prezes Fundacji WWF Polska Mirosław Proppé podkreśla, że 25-lecie działalności to dobry moment do spojrzenia w przyszłość. Krótkoterminowe myślenie rządzących na poziomie globalnym i lokalnym, oraz powszechna dezinformacja – to wszystko powoduje utrudnienia na rzecz ochrony klimatu i odbudowy przyrody.

Dobrze wykorzystaliśmy czas „prosperity” dla tematów środowiskowych, umacniając naszą organizację i rozpoczynając skalowanie naszych projektów. Rozszerzamy projekt reintrodukcji rysia na całą Polskę północną. W odbudowę naturalnych rzek i rozlewisk chroniących klimat, ale też społeczeństwo przed powodziami, angażujemy kolejne samorządy i firmy. Pomimo braku tworzenia nowych parków narodowych przez państwo, my tworzymy z Wami tereny prywatnie chronione – odbudowujemy mokradła, będące ochroną przed suszą i ostoją wielu gatunków zwierząt. Kontynuujemy ochronę polskiego wybrzeża Bałtyku i rozwijamy ekspansję programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale dzięki naszym wartościom – odwadze, szacunkowi, współpracy i wewnętrznej spójności – oraz przede wszystkim Waszemu wsparciu – razem osiągniemy więcej! – mówi Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

Fundacja WWF Polska jest częścią międzynarodowej organizacji WWF.

Foka szara (fot. WWF)

Długoletnie tradycje, intensywna i ekspercka wymiana doświadczeń między oddziałami – dają wielkie możliwości i zwiększają skuteczność działań lokalnych. Polski oddział od wielu lat wspiera również ochronę tygrysów w Malezji i panter śnieżnych (irbisów) w Mongolii.

Mimo wielu wyzwań – razem z Darczyńcami i Partnerami jesteśmy w stanie osiągać kolejne cele na ścieżce ochrony i odbudowy Natury. Dotychczas udało nam się wykonać wspólnie wiele ważnych projektów. Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button