ŚWIAT

Forum Przemysłu Obronnego na Ukrainie bez Polski. Spotkanie msz państw członkowskich UE w Kijowie

UE - Polska - Ukraina

Podsekretarz Stanu w MSZ Wojciech Gerwel uczestniczył 2 października br., w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua, w nieformalnym spotkaniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Kijowie.

PiS wysłał tam mało znaczącego przedstawiciela z Polski, gdyż wciąż jest „wojna polityczna” z Ukrainą.

Rau wolał pojawić się w katowickim Spodku na konwencji PiS, niż być w Kijowie. Ponoć minister wtedy był/jest jeszcze chory na COVID-19. Jeśli tak, to co on tam robił?! Ministrowie mają pracować dla Polski, a nie zajmować się partyjnymi bzdurami! Tak samo jak i premier, prezydent, wiceministrowie czy marszałkowie Sejmu i Senatu.

Głównymi tematem spotkania była agresja Rosji na Ukrainę i jej skutki dla ładu międzynarodowego. Ministrowie przedyskutowali przyszłość wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy, w tym w wymiarze politycznym, ekonomicznym oraz rozwojowym. Duża część dyskusji dotyczyła koordynacji działań w UE wobec partnerów z państw trzecich w ramach tzw. global outreach.

W trakcie spotkania wiceminister Gerwel podkreślił znaczenie ukraińskiej Formuły Pokoju, adresowanej nie tylko wobec państw NATO i UE, ale i wobec całego świata. Przypomniał, że Polska objęła współprzewodnictwo działań w ramach trzeciego punktu Formuły dot. bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył ponadto, że aktywnie współpracujemy z drugim współprzewodniczącym (Danią), aby w ścisłym dialogu z Kijowem przygotować zestaw konkretnych i pilnych do zrealizowania działań.

Wiceminister Gerwel dodał, że cel strategiczny dot. przyszłości Ukrainy w UE nie uległ zmianie i wyraził głęboką nadzieję, że postępy Kijowa we wdrażaniu niezbędnych reform pozwolą szefom państw i rządów UE podjąć decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pod koniec tego roku. Wskazał ponadto, że wspieranie akcesji Ukrainy do UE leży w naszym strategicznym interesie.

W dyskusji na temat kontynuacji wsparcia wojskowego dla Ukrainy wiceszef polskiego MSZ zachęcał wszystkich członków UE do zwiększenia pomocy militarnej. Podkreślił przy tym, że priorytetem UE powinna być kontynuacja długoterminowej pomocy wojskowej dla ukraińskich sił zbrojnych w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz za pośrednictwem Misji Wsparcia Wojskowego UE na rzecz Ukrainy (EUMAM Ukraine).

Wołodymyr Zełenski wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, które odbyło się w Kijowie.

Głowa państwa ukraińskiego zauważył w swoim przemówieniu, że spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE to nie tylko znaczący przejaw solidarności z Ukrainą, ale także nowy krok na rzecz wzmocnienia Europy, który dodaje jej przywództwa i inicjatywy.

„Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy mogli teraz podjąć kroki naprzód w każdej dziedzinie, nie zatrzymując się na niczym, dodając Europie aktywności, dodając Europie przywództwa. Potrzebne są stale nowe kroki obronne i dyplomatyczne, polityczne i integracyjne, gospodarcze i sankcyjne, które wzmocnią nasze wspólne stanowiska. Im bardziej jesteśmy aktywni, nasze przywództwo i nasze inicjatywy, tym mniejsze szanse, że Rosja będzie musiała dostosować się do naszej wspólnej presji” – powiedział Zełenski.

Kijów. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE (fot. president.gov.ua)

Wśród takich ważnych kroków, które należy podjąć, prezydent Ukrainy wymienił: po pierwsze, działalność w zakresie wsparcia obronnego Ukrainy i ochrony życia (dostawa broni, pocisków, poszerzenie spektrum szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz zwiększenie wspólnych mocy produkcyjnych przemysł obronny); po drugie, zaangażowanie jak największej liczby światowych przywódców i państw w realizację Formuły Pokojowej; po trzecie, przystąpienie siedmiu kolejnych państw Wspólnoty Europejskiej do gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na drodze do NATO; po czwarte, zintensyfikowanie prac nad nowym pakietem sankcji UE wobec Rosji i rozszerzeniem sankcji wobec Iranu; po piąte, rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE już w tym roku, zatwierdzenie przez instytucje Unii Europejskiej instrumentu finansowego dla Ukrainy – Ukraine Failility, a także przyspieszenie prac w Unii Europejskiej nad kierowaniem zamrożonych Rosyjskie aktywa na finansowanie odbudowy Ukrainy po zniszczeniach wojennych.

Ukraina w UE?

Głowa państwa zauważyła, że ​​siedem zaleceń, które Ukraina otrzymała od Komisji Europejskiej w sprawie rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, stanowi duży krok naprzód i ważną motywację dla wszystkich Ukraińców.

Czy ktokolwiek, szczerze wierzy, że kraj ten wejdzie do UE tak jak i Turcja?! Historycznie i mentalnie „mafijna” Ukraina to Ruś. Podobnie jest z ich wstąpieniem do struktur NATO.

Zełenski zauważył także, że przyjazd ministrów spraw zagranicznych UE do Kijowa to potężny sygnał, że Europa jest z Ukrainą.

„Pomoc Ukrainie pomaga całemu światu. Jeśli Ukraina upadnie, Rosja rozpocznie wielką wojnę. I to nie tylko na terenie naszego państwa. Jestem przekonany, że stabilność dzisiejszej Ukrainy jest przyszłą stabilnością przynajmniej kontynentu europejskiego. Chcę Państwu podziękować, że dzięki Wam udało się utrzymać tę stabilność” – podsumował prezydent.

Forum Przemysłu Obronnego na Ukrainie

Kilka dni temu odbyło się pierwsze Forum Przemysłu Obronnego na Ukrainie. Na Forum reprezentowanych było ponad 250 firm z branży obronnej i ponad 30 krajów. W szczególności wiele firm europejskich. Jest to jednoznaczne potwierdzenie, że istniejący potencjał obronny zarówno tego kraju jak i wszystkich krajów europejskich można znacząco rozbudować. A to tylko jeden z wielu kierunków, w których Ukraina już znacząco wzmacnia wspólny europejski potencjał.

Nie było tam Polski. – PGZ jako firma nie została zaproszona – twierdzi Jacek Sasin. Ukraina zaprzecza.

Zełenski poinformował o utworzeniu sojuszu, w którym będą producenci broni i sprzętu wojskowego.

Ukraiński ambasador Wasyl Zwarycz powiedział, że Polska została wśród pierwszych zaproszona na to wydarzenie.

Sekretarz Generalny NATO przemawia podczas pierwszego Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie: nie ma obronności bez przemysłu

Przemawiając na pierwszym posiedzeniu Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg złożył hołd narodowi ukraińskiemu i siłom zbrojnym, których odwaga i bohaterstwo zainspirowały świat, gdy w dalszym ciągu stawiają opór Brutalna wojna agresywna Rosji.

„Ale sama odwaga nie powstrzyma dronów, sam heroizm nie przechwyci rakiet. Ukraina potrzebuje zdolności, wysokiej jakości, dużej ilości i szybkości” – powiedział Stoltenberg, dodając, że „bez przemysłu nie ma obrony”.

Od czasu inwazji Rosji na pełną skalę w zeszłym roku wielu członków Sojuszu znacznie uszczupliło swoje zapasy, aby wesprzeć Ukrainę. NATO pracuje w ramach swojego Planu działań w zakresie produkcji obronnej, aby agregować popyt i zwiększać interoperacyjność. Agencja Wsparcia i Zamówień NATO nadzoruje szereg ważnych inicjatyw, w tym umowy ramowe na kluczową amunicję o wartości 2,4 miliarda euro, w tym wiążące zamówienia o wartości 1 miliarda euro na pokrycie takich zdolności, jak artyleria 155 milimetrów, przeciwpancerne rakiety kierowane i główne amunicja do czołgów bojowych.

Sekretarz Generalny pochwalił zaradność ukraińskiego przemysłu obronnego, mówiąc: „od dronów po rozminowywanie, Ukraina wprowadza innowacje w błyskawicznym tempie”. Dodał, że „im silniejsza Ukraina będzie na polu bitwy, tym silniejsza będzie jej pozycja przy każdym stole negocjacyjnym. Więc choć może to zabrzmieć jak paradoks, broń dla Ukrainy jest drogą do pokoju”.

W Forum, w którym uczestniczyli przedstawiciele z ponad 20 krajów, uczestniczyły główne firmy obronne z całego Sojuszu. NATO reprezentowała zastępca sekretarza generalnego ds. inwestycji w obronę Wendy Gilmour.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button