POLSKA

Format Trilogu. Szefowie dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji o bezpieczeństwie

Radosław Sikorski spotkał się z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billströmem

26 czerwca w Helenowie pod Warszawą Minister Radosław Sikorski spotkał się Ministrem Spraw Zagranicznych Rumunii Luminițą Odobescu oraz Turcji, Hakanem Fidanem w formacie tzw. Trilogu.

Dwa tygodnie przed Szczytem NATO w Waszyngtonie omówiono kwestie zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w wymiarze regionalnym: od Bałtyku, po Morze Czarne i Śródziemne.

Dyskusja, tocząca się w kontekście wzrastającej agresywności działań Rosji, dotyczyła oczekiwanych rezultatów zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, a także skomplikowanej sytuacji bezpieczeństwa w wymiarze regionalnym i globalnym. Jak zauważył minister Sikorski, zarówno z Rumunią, jak i z Turcją wiążą nas wieloletnie więzy przyjaźni, co pozwoliło na szczery charakter rozmów na temat spraw o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa naszego i całego obszaru euroatlantyckiego. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie, że nasze trzy kraje podzielają stanowisko w sprawie potrzeby inwestycji w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. W tym kontekście wskazał także na najistotniejsze z punktu widzenia naszych interesów bezpieczeństwa kwestie: konieczność kontynuowania bezwarunkowego wsparcia dla Ukrainy, jak i nieustanne wzmacnianie Sojuszu przed zagrożeniami: militarnymi oraz hybrydowymi, z którymi zmagamy się na co dzień. Minister Radosław Sikorski podkreśli jednocześnie, że Polska rozumie wyzwania bezpieczeństwa, z jakimi borykają się nasi partnerzy – dlatego polskie kontyngenty wojskowe są obecne zarówno w Rumunii, jak i w Turcji. – Zależy nam na utrzymaniu tej obecności, aby wspierać naszych sojuszników – dodał szef polskiej dyplomacji.

Format Trilogu

Format Trilogu między Polską, Rumunią i Turcją istnieje od 2016 r. Jego celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej i południowej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie Trilogu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych odbyło się w 2022 r. w Stambule. Dzięki spotkaniom Trilogu możliwe jest lepsze wzajemne zrozumienie priorytetów bezpieczeństwa, co w ostateczności przekłada się na zwiększenie skuteczności działań całego NATO.

Tobias Billstrom i Radosław Sikorski (fot. MSZ)

Minister Radosław Sikorski spotkał się z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billströmem

W trakcie tych konsultacji ministrowie omówili najważniejsze tematy łączące Polskę i Szwecję – bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, działania na rzecz pomocy Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji oraz wsparcie europejskich aspiracji Mołdawii i Ukrainy.

Rozmowy ministrów wpisały się w intensywny, dwustronny dialog strategiczny, którego rozwój ma pogłębić relacje polsko-szwedzkie.

Szefowie dyplomacji obu państw poruszyli zagadnienia dotyczące bieżącej sytuacji na arenie międzynarodowej, w tym pomocy militarnej, gospodarczej i politycznej dla Ukrainy oraz planów jej odbudowy i wsparcia euroatlantyckich aspiracji. Rozmówcy zgodzili się, że ważnym aspektem wspólnych dążeń powinno być dalsze uszczelnienie systemu sankcji wobec Rosji i Białorusi.

W ramach wtorkowych konsultacji omówiono również kwestie związane z bezpieczeństwem regionu Morza Bałtyckiego, zagrożenia hybrydowe i przeciwdziałanie dezinformacji, jak również współpracę w dziedzinie obronności, w tym na forum NATO, którego Szwecja jest najnowszym członkiem. Spotkanie było również okazją do wymiany opinii dotyczących priorytetów Polski i Szwecji w kontekście lipcowego Szczytu Sojuszu w Waszyngtonie.

Ministrowie rozmawiali także o przyszłości Partnerstwa Wschodniego, będącego polsko – szwedzką inicjatywą, która obchodzi w tym roku swoje 15-lecie. Ministrowie Sikorski i Billström zgodzili się, że w obliczu zmian geopolitycznych należy na nowo określić jego rolę.

Ponadto, podczas rozmów ws. współpracy z Chinami ministrowie podkreślili rolę tego państwa dla procesu zakończenia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button