ŚWIAT

Finlandia 31. członkiem NATO. Stoltenberg: Kraj ten jest bezpieczniejszy, a Sojusz silniejszy

Sojusz Północnoatlantycki

Finlandia została najnowszym członkiem NATO (4 kwietnia 2023 r.), składając dokument przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego ze Stanami Zjednoczonymi w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Członkowie NATO podpisali protokół akcesyjny Finlandii 5 lipca 2022 r., po czym wszystkie 30 parlamentów narodowych przegłosowało ratyfikację członkostwa tego kraju.

„Witamy Finlandię w Sojuszu!” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, gdy fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto złożył fiński dokument akcesyjny rządowi Stanów Zjednoczonych, reprezentowanemu przez sekretarza stanu Antony’ego Blinkena. Następnie Sekretarz Generalny powitał fińskiego prezydenta Sauli Niinistö w Kwaterze Głównej NATO na ceremonii podniesienia flagi z okazji przystąpienia tego kraju do Sojuszu.


Przemawiając przed ceremonią, Sekretarz Generalny podziękował prezydentowi Niinistö za jego wybitne przywództwo i za wprowadzenie Finlandii do Sojuszu odnoszącego największe sukcesy w historii.

„Jestem głęboko dumny, że witam Finlandię jako pełnoprawnego członka naszego Sojuszu i nie mogę doczekać się powitania Szwecji tak szybko, jak to możliwe” – powiedział. „Przystąpienie do NATO jest dobre dla Finlandii, jest dobre dla bezpieczeństwa krajów nordyckich i jest dobre dla NATO jako całości” – dodał. Sekretarz generalny zauważył również, że przystąpienie Finlandii pokazuje światu, że prezydentowi Putinowi nie udało się „zatrzasnąć drzwi NATO”. „Zamiast mniej NATO, osiągnął coś przeciwnego; więcej NATO, a nasze drzwi pozostaną zdecydowanie otwarte” – powiedział.

Hymn narodowy Finlandii i hymn NATO zostały odegrane, gdy fińska flaga została po raz pierwszy podniesiona przed Kwaterą Główną NATO, w obecności prezydenta Niinistö, ministra spraw zagranicznych Haavisto, ministra obrony Kaikkonena, ministrów spraw zagranicznych wszystkich członków NATO i zaproszonej Szwecji. Jednoczesne ceremonię podniesienia flagi odbyły się w Sojuszniczym Dowództwie Operacji (SHAPE) w Mons (Belgia) i Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk w Wirginii (Stany Zjednoczone).

Stojąc obok prezydenta Niinistö, sekretarz generalny powiedział: „Finlandia jest bezpieczniejsza, a NATO silniejsze z Finlandią jako sojusznikiem. Wasze siły są znaczące i wysoce zdolne, wasza odporność nie ma sobie równych, a od wielu lat wojska z Finlandii i krajów NATO współpracują ramię w ramię jako partnerzy. Od dziś stoimy razem jako sojusznicy”.

NATO świętuje historyczną 74. rocznicę

Dzień NATO jest obchodzony w stolicach Sojuszu co roku 4 kwietnia, w rocznicę podpisania dokumentu założycielskiego NATO, Traktatu Waszyngtońskiego, w 1949 roku. Od siedemdziesięciu czterech lat Sojusz pozostaje niezłomny w swoim postanowieniu ochrony swoich obywateli, bronić każdego centymetra swojego terytorium oraz chronić wolność i demokrację. Dzień NATO 2023 jest szczególnie historyczny, a Finlandia została trzydziestym pierwszym członkiem Sojuszu.

W Brukseli rocznica jest obchodzona pod kilkoma pomnikami w całym mieście. W Parc du Cinquantenaire flaga NATO powiewa pod Łukiem Pamięci, a fontanna Montgomery Circle jest podświetlona na niebiesko NATO. Jeden z najbardziej znanych symboli Belgii, słynny posąg Manneken Pis, ma na sobie specjalny kostium Dnia NATO, aby dołączyć do obchodów.

Bruksela. Kwatera Główna (fot. NATO)

Inni członkowie Sojuszu również świętują rocznicę wydarzeniami publicznymi, takimi jak koncerty, oświetlenie budynków na niebiesko NATO oraz publiczne dyskusje na temat znaczenia NATO. W Londynie nawet Larry, kot z gabinetu przy Downing Street 10, świętuje, nosząc obrożę z napisem „We are NATO”.

Sekretarz Generalny powitał Sekretarza Stanu USA w NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powitał sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Kwaterze Głównej NATO we wtorek (4 kwietnia 2023 r.) na początku dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych. Sekretarz generalny podziękował Stanom Zjednoczonym za ich niezłomne wsparcie dla Ukrainy i powiedział, że ministerialne poruszone zostaną takie tematy, jak trwałe wsparcie dla Kijowa, inwestycje obronne, współpraca z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku oraz asertywne zachowanie Chin.

„Drogi Tony. Witamy z powrotem w Kwaterze Głównej NATO. Wspaniale jest gościć Ciebie tutaj w tak historycznym dniu dla NATO. Ponieważ Traktat Waszyngtoński, akt założycielski NATO, został podpisany 4 kwietnia 1949 r. A dziś witamy Finlandię jako 31. członka Sojuszu i trudno sobie wyobrazić lepszy sposób uczczenia naszej rocznicy niż przyjęcie nowego członka wchodzi do naszego Sojuszu.

Dziś spotkamy się z ministrami spraw zagranicznych i poruszymy wiele różnych i ważnych kwestii. Na pierwszym miejscu jest oczywiście Ukraina. Spotkamy się z ministrem Kulebą w [Komisji] NATO-Ukraina i bardzo dziękujemy za niezłomne silne wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy i będziemy dyskutować, jak utrzymać i zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy.

Spotkamy się również z naszymi partnerami z Azji i Pacyfiku, co odzwierciedla fakt, że bezpieczeństwo nie jest regionalne, bezpieczeństwo ma charakter globalny. A w świecie, w którym Rosja i Chiny coraz bardziej zbliżają się do siebie, jeszcze ważniejsze jest, abyśmy byli razem jako sojusznicy NATO, ale także razem z naszymi partnerami w regionie Azji i Pacyfiku, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej.

Zajmiemy się również tym, jak zapewnić, aby członkowie Sojuszu inwestowali wystarczająco dużo w obronę. A zaczniemy od przygotowań do szczytu w Wilnie, na którym oczekujemy, że nasi sojusznicy uzgodnią bardziej ambitne zobowiązanie, że 2 proc.

A potem pozwólcie, że zakończę jeszcze raz dziękuję, Tony, za Twoje osobiste zaangażowanie, przywództwo w tym Sojuszu na rzecz więzi transatlantyckiej i wszystko, co Stany Zjednoczone, administracja Bidena, robią każdego dnia, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo i bezpieczne w NATO jako sojusz transatlantycki. Witamy” – powiedział Stoltenberg.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button