Uhonorowany Oscarem® brytyjski twórca filmowy, Steve McQueen odbierze podczas 32. CAMERIMAGE Nagrodę Specjalną dla Wybitnego Reżysera.
„Steve McQueen to artysta znany ze swojego bezkompromisowego zaangażowania w najważniejsze problemy społeczne i polityczne. Jego intensywny wizualnie styl filmowy nie tylko doskonale służy obrazowaniu kwestii rasizmu, przemocy, uzależnień i nierówności, ale także porusza sumienia i prowokuje do głębokiego dyskursu. Steve McQueen jest jednym z najważniejszych współczesnych twórców filmowych. To doskonały laureat Nagrody Specjalnej dla Wybitnego Reżysera, którą przyznajemy na naszym festiwalu” – Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu CAMERIMAGE.
Reżyser Złotą Żabę odbierze w listopadzie podczas 32. edycji CAMERIMAGE w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie.
Steve McQueen na dużym ekranie debiutował w 2008 roku fabułą Głód z Michaelem Fassbenderem w roli głodującego żołnierza IRA, nagrodzoną Złotą Kamerą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Do kolejnego spotkania tego duetu doszło przy okazji drugiego filmu fabularnego reżysera, głośnego Wstydu (2011), za który Fassbender został uhonorowany weneckim Pucharem Volpi, natomiast jego autora zdjęć, Seana Bobbitta wyróżniono Nagrodą im. Carlo Di Palmy dla Operatora Roku podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Obraz brał także udział w Konkursie Głównym Festiwalu CAMERIMAGE w 2011.
Na 2013 rok z kolei datowany jest wyreżyserowany przez McQueena, a następnie uhonorowany Oscarem® i BAFTĄ film Zniewolony. 12 Years a Slave, opowiadający historię Solomona Northupa, czarnoskórego mężczyzny porwanego i sprzedanego w niewolę. Film zdominował w swoim czasie sezon nagród, zgarniając wiele prestiżowych wyróżnień i nominacji, zarówno w kategorii filmowej, jak też za osiągnięcia reżyserskie, w tym Oscara®, Złoty Glob, Nagrody BAFTA i AAFCA dla najlepszego filmu oraz nominacje dla Steva McQueena do nagród Akademii®, DGA, BAFTA oraz Złotego Globu za najlepszą reżyserię. Co warte wspomnienia, na planie Zniewolonego McQueen ponownie spotkał się z Seanem Bobbittem, który filmem tym po raz kolejny walczył o laur Złotej Żaby Konkursu Głównego, podczas 21. edycji Festiwalu CAMERIMAGE.
W dorobku Steva McQueena znajdziemy także świetnie przyjętą fabułę Wdowy (2018) z Violą Davis, Cynthią Erivo, Elizabeth Debicki oraz Michelle Rodriguez w obsadzie, przy której pełnił podwójną funkcję reżysera oraz współautora scenariusza, a przede wszystkim antologię Mały topór (2020) – składającą się z pięciu niezależnych obrazów opowieść o losach niezłomnej karaibskiej społeczności, żyjącej w Londynie na przestrzeni późnych lat 60. do wczesnych 80. ubiegłego wieku. Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles uznało tę serię za najlepszą produkcję roku, natomiast McQueen odebrał za nią Storyteller Award podczas 16. gali Final Draft Awards. Antologia została także wyróżniona piętnastoma nominacjami do telewizyjnych Nagród BAFTA. Jej drugi w kolejności epizod, Lovers Rock otwierał 58. Festiwal w Nowym Jorku, podczas którego zaprezentowano łącznie trzy z pięciu filmów tej serii oraz był pokazywany, jako jeden z dwóch, podczas Festiwalu w Cannes w 2020 roku.
Na planie swojej najnowszej fabuły McQueen spotkał się natomiast z autorem zdjęć Yorickiem Le Saux (Małe kobietki). Blitz śledzi losy George’a (Elliott Heffernan), 9-letniego chłopca odesłanego przez matkę Ritę (Saoirse Ronan) na bezpieczną, angielską wieś podczas II wojny światowej. Uparty z natury bohater, zdeterminowany, by wrócić do pozostających we wschodnim Londynie matki oraz dziadka (Paul Weller), wyrusza w pełną przygód podróż. Podczas gdy on znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie, zrozpaczona Rita rusza na poszukiwania syna. W filmie, w którym McQueen ponownie pełnił podwójną funkcję reżysera i autora scenariusza, w głównych rolach występują nominowana do Oscara® i Nagrody BAFTA, Saoirse Ronan oraz debiutujący na ekranie, Elliott Heffernan. Obsadę uzupełniają Harris Dickinson, Benjamin Clementine, Kathy Burke, Paul Weller, Stephen Graham, Leigh Gill, Mica Ricketts, CJ Beckford, Alex Jennings, Joshua McGuire, Hayley Squires, Erin Kellyman oraz Sally Messham.
Zrealizowanego dla Apple Original Film, Blitza od 1 listopada 2024 będzie można oglądać premierowo w wybranych kinach. W dniu 22 listopada br. film trafi na platformę Apple TV+.
Steve McQueen od lat realizuje się także w kinie dokumentalnym. Jego pełnometrażowy The Occupied City (2023) był pokazywany na wielu festiwalach filmowych na świecie, z premierą w Cannes na czele. Wcześniejsze działania na tym polu obejmują nagrodzony BAFTĄ trzyczęściowy serial Uprising (2021), przy którym McQueen odegrał podwójną rolę współreżysera i producenta filmu oraz współprodukowane przez niego Trzy minuty zawieszone w czasie (2021, reż. Bianca Stigter).
Jest ponadto laureatem Turner Prize oraz Nagrody Johannesa Vermeera, natomiast w 2009 roku reprezentował Wielką Brytanię na Biennale w Wenecji. Jego prace można oglądać w muzeach i galeriach na całym świecie podczas licznie organizowanych wystaw poświęconych jego twórczości, m.in. w Art Institute w Chicago, Schaulager w Bazylei, Tate Modern i Tate Britain w Londynie.