OPOLE

Fala powodziowa dotarła do Opola. Zakaz wchodzenia na wały pod karą grzywny!

Ważne sprawy

Od godziny 3.00 16 września obowiązuje w Opolu alarm przeciwpowodziowy.

Komunikat z czwartku 19.09 godzina 7:00

Sytuacja na Odrze na od wielu godzin jest stabilna. Późnym wieczorem fala dotarła do Opola, ale nie nastąpił drastyczny wzrost poziomu wody w Opolu, nieznacznie przekroczono 6 m 60 cm. Aktualnie Odra na wodowskazie w Groszowicach utrzymuje się na poziomie 6 m 59 cm.

W nocy pojawiły się niezapowiedziane i dość intensywne opady deszczu. W przypadku Odry nie miały one wpływy na sytuację, jednak w Czarnowąsach konieczna była interwencja strażaków. Przez kilka godzin trwało umacnianie fragmentu wału na Małej Panwi. Nie było zagrożenia dla mieszkańców jednak prewencyjnie przeniesiono sprzęt rehabilitacyjny z piwnic klasztoru na wyższe kondygnacje. Ostatecznie woda jednak nie zalała piwnic budynku.

Sytuacja jest stale monitorowana.

Komunikat z godziny 9:40

Przypominamy, że cały czas obowiązuje zakaz wchodzenia na wały, nabrzeża, instalacje hydrotechniczne czy polder Żelazna. Mimo że sytuacja na Odrze się stabilizuje to wciąż obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Wały i nabrzeża są cały czas narażone na naciski wody. Niestety wciąż dochodzą do nas i służb sygnały o lekceważeniu zakazu. Nie brakuje osób spacerujących i jeżdżących po wałach na rowerach. To zachowanie nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla służb i mieszkańców naszego miasta.

Kiedy sytuacja ulegnie poprawie, i zakaz poruszania się po wałach zostanie uchylony, wówczas wydamy odpowiedni komunikat.

Za wchodzenie na wały, nabrzeża, instalacje hydrotechniczne i polder Żelazna grozi grzywna w wysokości nawet 5000 zł.

Komunikat z godziny 11:20

Aktualny poziom Odry wg wodowskazu w Groszowicach wynosi 6 m 57 cm, czyli od kilku godzin utrzymuje się takim samym poziomie. Cały czas monitorujemy sytuację w Czarnowąsach. Po nocnej akcji sytuacja jest pod kontrolą. Strażacy na miejscu wzmacniają wały przy moście kolejowym. Woda w Małej Panwi powoli opada jednak wciąż analizujemy sytuację. Modele hydrologiczne, które stworzyliśmy wskazują, że nie ma ryzyka dla mieszkańców Czarnowąsów. Jedynie budynek klasztoru prewencyjnie został zabezpieczony workami z piaskiem.

Ważne: Zakaz wchodzenia na wały pod karą grzywny

Przypominamy o kategorycznym zakazie wchodzenia na wały, brzegi rzek, instalacje hydrotechniczne w Opolu, a także na teren polderu Żelazna.

Decyzją dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wprowadzono bezwzględny tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji RZGW w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. i obowiązuje do 20.09.2024r.

Poruszanie się po wałach i nabrzeżach w czasie zagrożenie powodziowego może spowodować ich uszkodzenie i bezpośrednio naraża mieszkańców na niebezpieczeństwo. A także utrudnia służbom prowadzenie akcji ratunkowych.

Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 5000 zł.

Komunikat z godziny 14:20

W związku z tym, że poziom na Odrze wg wodowskazu w Groszowicach utrzymuje się na stałym poziomie i aktualnie wynosi 6 m 55 cm, a podczas przechodzenia fali przez Opole nie doszło do uruchomienia polderu Żelazna, otrzymaliśmy zgodę Wód Polskich na zdjęcie szandorów z okolic Makro i otwarcie od około godziny 15:00 obwodnicy północnej. Ponieważ trudno określić dokładną godzinę, prosimy zwracać uwagę na znaki.
Jednocześnie informujemy, że szandory w pozostałych częściach Opola pozostaną zamknięte do odwołania.

Komunikat z 18.09 godziny,  21:00

Czoło fali wezbraniowej minęło już Opole. Teraz jest jej kulminacja. Obecny poziom to 6.60 m. czyli blisko wartości z ostatnich dwóch, trzech dni. Nie powinien już się znacząco zmienić. Niebawem poziom Odry zacznie się obniżać.

Potrwa to 7-8 dni, co ma pomóc wałom, bo według Wód Polskich szybki spadek poziomu wody może wywierać na wały większy nacisk.

Tak jak zapowiadamy konsekwentnie od paru dni – woda utrzyma się w międzywalu, choć trzeba pamiętać, że cały czas obowiązuje stan alarmowy. W związku z tym cały czas monitorujemy wały.
(UMO)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button