CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

#EVERESTSKICHALLENGE. Andrzej Bargiel wraca na Mount Everest. Zjedzie na nartach z najwyższego szczytu Ziemi

HIC SUNT LEONES

To już oficjalne!

Minęły 3 lata od czasu pierwszej próby realizacji wyzwania, kiedy ze względu na ekstremalnie trudne warunki po 5 tygodniach spędzonych w bazie pod Everestem Andrzej Bargiel zdecydował, że najlepsze co może zrobić to przerwać wyprawę, wiedząc, że pewnego dnia będzie mógł w to miejsce wrócić.

25 sierpnia 2022 r. wraz ze swoim teamem Andrzej Bargiel wraca do Kathmandu na swoją najnowszą wyprawę #EVERESTSKICHALLENGE będącą częścią projektu HIC SUNT LEONES. To druga próba zrealizowania wyzwania przez Andrzeja Bargiela – zdobycia wierzchołka i zjechania na nartach z najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everest (8849 m n.p.m.) bez użycia dodatkowego tlenu.

HIC SUNT LEONES (łac. dosł. „tu są lwy”) to sentencja łacińska służąca do oznaczania obszarów nieodkrytych, krajów nieznanych.
Tak właśnie nazwał mój autorski projekt narciarski.

Atak szczytowy i zjazd z Mt. Everest planowany jest na koniec września.

O WYPRAWIE

Andrzej Bargiel zainspirowany swoimi doświadczeniami, postanowił odczarować stereotyp himalaisty-męczennika i wykorzystać dotychczasowe doświadczenia w samodzielnym organizowaniu wypraw.
Celem projektu są zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi oraz udowodnienie, że narciarstwo możliwe jest nawet na dachu świata.
Wydarzeniem inicjującym ideę była wyprawa Sziszapangma Ski Challenge, pierwsza polska narciarska wyprawa w Himalaje, której celem były zdobycie w jak najkrótszym czasie szczytu Sziszapangmy oraz zjazd na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika.

WE WRZEŚNIU TEMPERATURA NA MT. EVEREST TO -24 CELSJUSZA, A ŚREDNIA PRĘDKOŚĆ WIATRU TO 50 KM/H.

Ciekawostki o MOUNT EVEREST

1953

Nowozelandczyk Sir Edmund Hillary i Nepalczyk Szerpa Tenzing Norgay stanęli na szczycie Góry Gór 29 maja 1953 roku. Droga pierwszych zdobywców Everestu, nazywana normalną, jest najczęściej wybieraną trasą, a na maj przypada szczyt sezonu wspinaczkowego.

1975

Po pierwszym wejściu, na szczycie Mt. Everest staneła pierwsza kobieta – Japonka Junko Tabei

1978

Na szczycie stanął pierwszy Polak. Wanda Rutkiewicz (tak!) była jednocześnie pierwszą Europejką na wierzchołku.

1980

Leszek Cichy i Krzysztof Wielecki stanęli na szczycie zimą. Było to także pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik w ogóle.

26 godzin

Wynosi rekord Kiliana Jorneta w wejściu z bazy na szczyt. Dokonał tego bez wykorzystywania lin poręczowych i tlenu z butli.

2000

Słoweniec Davo Karnicar dokonał pierwszego zjazdu ze szczytu do bazy korzystając z tlenu z butli.

11-12 minut

W 1988 roku zajął Francuzowi Jean-Marcowi Boivin zlot na paralotni do obozu 2 na wysokości 5900 m n.p.m.

3 razy

Zjeżdżano z Everestu na nartach bez tlenu. Nikomu nie udało się pokonać trasy w całości bez korzystania z tlenu z butli.

KRÓTKA HISTORIA MOUNT EVEREST

Dotychczasowa wysokość Everestu było to aż do ubiegłego roku 8848 m n.p.m. Chiny i Nepal postanowiły jednak rozstrzygnąć trwający od lat spór odnośnie wysokości szczytu i wysłać na niego wspólną ekspedycję geodetów. Badacze ustalili, że wysokość Mount Everestu to 8848,86 metrów. Taką wartość uznano za oficjalną wysokość szczytu, a to oznacza, że „urósł on” o blisko metr w porównaniu z wcześniejszymi danymi. Do tej pory Nepal polegał na pomiarach Survey of India z 1954 roku, które obejmowały śnieg leżący na szczycie i wskazywały na wysokość 8848 m n.p.m.. Z kolei chiński pomiar z 2005 roku wykazał, że wysokość Everestu wynosi 8844,43 m, czyli około 3,7 metra mniej niż szacunki z 1954 roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button