POLSKA

Elektrownia Bełchatów – awaria. Sytuacja stabilizuje się. Pracuje 8 bloków energetycznych

Pomogła energia importowana m.in. ze Szwecji i Niemiec

W poniedziałek 17 maja ok. godz. 16.30 doszło do zakłócenia na stacji elektroenergetycznej Rogowiec, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Wskutek zadziałania automatyki stacyjnej nastąpiło wyłączenie 10 bloków w Elektrowni Bełchatów, należącej do spółki PGE GiEK. Utracono 3640 MW mocy.

System został niezwłocznie zbilansowany przez PSE m.in. poprzez uruchomienie generacji w elektrowniach szczytowo-pompowych, aktywacji wirującej rezerwy cieplnej w pracujących elektrowniach oraz międzyoperatorskiemu importowi energii z Czech, Słowacji, Szwecji i Niemiec. Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje stabilnie.

Specjaliści z PGE GiEK i PSE wspólnie pracują nad przywróceniem do pracy i włączeniem do KSE bloków Elektrowni Bełchatów.

Prawdopodobną przyczyną zakłócenia było zwarcie. Dokładny mechanizm zaistnienia sytuacji jest obecnie przedmiotem badania.

Aktualna sytuacja w Elektrowni Bełchatów – 18 maja, godzina 7:40

Sytuacja w Elektrowni Bełchatów stabilizuje się.

Po wczorajszym zdarzeniu, spowodowanym zadziałaniem zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w wyniku której nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów, o łącznej mocy około 3900 MW, dziś w nocy uruchomiono już 6 bloków energetycznych nr 3, 4, 5, 9, 10, 11. Bez zakłóceń energię elektryczną produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.

Uruchomienie jednostek wytwórczych po tak nagłym odstawieniu to ogromne wyzwanie technologiczne dla specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni.

Blok nr 7 produkuje już energię – godzina 12:00

Przed chwilą specjaliści branży energetycznej zatrudnieni w Elektrowni Bełchatów uruchomili kolejny blok energetyczny nr 7.

Trwają intensywne przygotowania do uruchomienia kolejnych jednostek, które zostały nagle wyłączone, w wyniku awarii rozdzielni Rogowiec, należącej do PSE.

W tej chwili pracuje osiem bloków energetycznych.

Elektrownia Bełchatów (fot. pras.)

Elektrownia Bełchatów – ciekawostki

Podstawową działalnością Elektrowni Bełchatów jest wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

Produkcja energii elektrycznej netto w 2017 roku osiągnęła wielkość 32,3 TWh, co stanowiło prawie 21 % energii wyprodukowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Jest to najwyższy udział w produkcji krajowej energii elektrycznej spośród wszystkich jej wytwórców. Ponadto Elektrownia Bełchatów ma prawie 68% udział w krajowej produkcji energii elektrycznej wytwarzanej na bazie węgla brunatnego.

Moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów w momencie przekazania do eksploatacji ostatniego z bloków w dniu 12.10.1988 r. wynosiła 4.320 MW.W latach 1997 – 2005 moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów była stopniowo zwiększana na wszystkich dwunastu blokach, co było efektem przeprowadzanych kolejno modernizacji turbin – o 10 MW na każdym bloku. Moc zainstalowana 12 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów na koniec roku 2005 wynosiła 4440 MW. W wyniku przeprowadzonych modernizacji turbin (części NP) nastąpiło zmniejszenie jednostkowego zużycia paliwa na każdym bloku energetycznym o około 3%.

Elektrowni Bełchatów w 2011 roku oddany został największy w Polsce blok energetyczny o mocy 858 MW, wytwarzający energię elektryczną na bazie węgla brunatnego. Tym samym łączna moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów na koniec 2011 roku wyniosła 5298 MW. W latach 2007 – 2016 Elektrownia Bełchatów realizowała Kompleksowy Program Rekonstrukcji i Modernizacji Bloków 3-12,czego wynikiem było podwyższenie mocy bloków energetycznych. Obecnie łączna moc zainstalowana Elektrowni Bełchatów wynosi 5298 MW, a moc osiągalna 5472 MW.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button