Żywe rośliny, odgłosy lasu i informacje o zagrożeniach, jakie niesie smog, takie atrakcje czekały 15 października br. na pasażerów antysmogowego tramwaju kursującego na linii nr: 11, miedzy Katowicami a Rudą Śląska.
Ten wyjątkowy wagon będzie można zobaczyć od 15 do 21 października br. w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie.
Na jego pokładzie, w otoczeniu pięknej żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, pasażerowie otrzymywać będą pakiet informacji, dotyczący jak skutecznie walczyć z niską emisją. Antysmogowy tramwaj będzie kursował według normalnego rozkładu jazdy na linii nr: 11, od 15 do 18 października br. oraz od 19 do 21 października – linii nr 24.
– Kursuje tą linią na co dzień i powiem Panu jestem w szoku. Nidy nie myślałam, że zielone rośliny mogą tak zmienić wagon tramwajowy. Ten zapach i odgłosy natury powodują, że chce się takim wagonem podróżować. – mówi Pani Magda z Rudy Śląskiej .
– Województwo śląskie ma prawo do błękitnego nieba, a jego mieszkańcy do oddychania czystym i świeżym powietrzem. Jesteśmy drugim województwem, który przyjęło uchwałę antysmogową. Zagrożenie smogowe rośnie zwłaszcza o tej porze roku, a smog związany jest też z naszymi codziennymi wyborami. Dlatego prowadzimy akcję edukacyjną i zachęcamy mieszkańców do częstszego korzystania komunikacji miejskiej. Apelujemy też do rządu, aby wycofał z rynku złe paliwa, które stanowią główne źródło zagrożenia smogowego. Ostatnio zostało wprawdzie podpisane rozporządzenie, które zakazuje stosowania toksycznych paliw, ale czas obowiązywania tego rozporządzenia został odsunięty o 2 lata – powiedział Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.
Dodatkowo, by zapobiec niskiej emisji w województwie śląskim, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego u progu sezonu grzewczego kontynuuje kampanię informacyjną dotyczącą smogu. Od 11 do 19 październikach br. ruszyła akcja Mogę #zatrzymaćSMOG podczas, której w Rybniku, Sosnowcu i Tychach pojawiły się „mobilne kontenery”. Są to punkty informacyjne, w których mieszczą się antysmogowe centra edukacji, gdzie dyżurują eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze i strażnicy miejscy, opowiadając mieszkańcom miast jak mają walczyć ze smogiem. Ponadto mieszkańcy otrzymają potrzebne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną powietrza, karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza i wiele innych.
W ramach akcji rozdawane są także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów znajdują się „spirobusy”- specjalne urządzenia do bezpłatnego badania płuc. Aby podnieść świadomość dotyczącą ograniczania niskiej emisji Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego prowadzi różnego rodzaju akcje informacyjno-edukacyjne.
(Mateusz Wieczorek)