21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Podobnie jak poprzedni rok 2021 upływa pod znakiem pandemii i ograniczeń z tym związanych, takich jak noszenie maseczek, izolacja, ograniczenie kontaktów towarzyskich, praca zdalna. Przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych w oczywisty sposób utrudnia kontakty międzyludzkie – maseczki zasłaniają uśmiech, utrzymywanie dystansu nie ułatwia wymiany pozdrowień, życzliwych gestów i rozmów z sąsiadami czy osobami spotkanymi w sklepie, u lekarza, w tramwaju.
Tymczasem badania dowodzą, że nawet niewielki uśmiech może zmienić wiele. Co więcej uśmiech wpływa pozytywnie nie tylko na osobę, do której jest kierowany, ale także na osobę uśmiechającą się.
Uśmiechanie się przynosi wiele korzyści zdrowotnych, a jedną z nich jest zwiększenie odporności, co jest nie do przecenienia w tych trudnych czasach.
Polska rzeczywistość w czarnych barwach
Niestety w Polsce od minimum 20 lat prawie wszyscy ludzie stali się narcyzami, nie szanują innych, itp. Widać to także w sprawach politycznych, zdrowotnych, rasowych czy płciowych. Wśród Polaków jest wszechobecna zawiść, dążenie do celu po trupach, itd. Czy te zachowania zmienią się kiedyś na lepsze? Zobaczymy…
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Ten dzień powstał w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day , jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem.
W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław.
Akcja, która zrodziła się we Wrocławiu, swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej miejscowości w Polsce. Jej celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Jakie miasto może mieć ku temu najlepszy klimat, jeśli nie Wrocław, symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera miasta jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości.
Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!
W tym roku hasłem wiodącym wydarzenia jest „Życzliwość podaj dalej!”. To słowa zachęty do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy w przekonaniu, że dobro wraca. Obdarowując zwiększamy prawdopodobieństwo bycia obdarowanym!
Po co to wszystko?
We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. To tendencja, której skutki są zauważalne i bardzo dotkliwe. Aby temu przeciwdziałać, musimy pamiętać, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty – sprawiają, że to, co robimy daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze.
A jakby tak wstać nie lewą, a prawą nogą, i zacząć dzień nie od kawy, ale od uśmiechu i ciepłego słowa? Powiedzianego, napisanego, podanego dalej? A ponieważ świat pędzi w internecie, dlatego i my zachęcamy: podajcie dalej, oznaczcie znajomych, bądźcie życzliwi! Nie tylko 21 listopada, ale w ten dzień szczególnie. Nie macie inspiracji? Podpowiadamy!
Życzliwe hasła – akcja internetowa #podaj dalej
- Dzisiaj wszystko Ci się uda!
- Miłego dnia!
- Pozdrawiam Cię serdecznie!
- Dzień dobry! Jak się masz?
- Wszystkiego dobrego!
- Baw się dobrze!
- Ten uśmiech jest dla Ciebie!
- Jesteś super!
- Lubię Cię!
- Dziękuję!
- Twój uśmiech mnie rozbraja!
- Chętnie Ci pomogę!
- Dziękuję za Twoją pomoc!
- Dziękuję za Twoje zaangażowanie!
- Bardzo Cię cenię!
- Bądź sobą!
- Uwielbiam spędzać z Tobą czas!
- Jak miło Cię spotkać!
- Z Tobą zawsze raźniej!
- Z Tobą choćby i na koniec świata!
- Twoje pomysły są świetne!
- Uwielbiam z Tobą pracować!
- Parzysz najlepszą kawę na świecie!
(własne, UMW, WUMED)