CIEKAWOSTKI

Dzień Kawy 2024. Czy picie kawy jest zdrowe? Inne ciekawostki o tym czarnym napoju

Kawosze

Kawa to dla wielu z nas najważniejszy posiłek dnia.

Dla niektórych dzień bez niej to dzień stracony. Statystyczny Polak wypija ją 2 razy dziennie, co daje 95 litrów rocznie. Nie jest to tak duża liczba jak w przypadku Finów, którzy spożywają jej aż 380 litrów, ale nie odbiera nam to możliwości świętowania międzynarodowego dnia kawy wraz z pozostałymi państwami. Sprawdźcie nasze kawowe ciekawostki i poznajcie historię tego święta!

Kiedy jest Dzień Kawy 2024?

Dzień Kawy w Polsce obchodzimy każdego roku w ten sam dzień, czyli 29 września. Wraz z nami świętuje Austria, Belgia, Szwecja, Norwegia, Indonezja, Kanada i Stany Zjednoczone. W przypadku kiedy kochamy kawę tak bardzo, że potrzebujemy dwóch dni na świętowanie, możemy to zrobić również 1 października. Wtedy to dzień kawy jest obchodzony w Niemczech, Słowacji, Australii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Co ciekawe Finowie mają swoją własną datę świętowania i jest nią 6 czerwca.

Jak świętować dzień kawy?

Najlepszym sposobem na świętowanie dnia kawy byłoby odwiedzenie wybranej przez siebie kawiarni w towarzystwie bliskiej osoby bądź znajomych, którzy tak jak my nie mogą żyć bez kofeiny. Na ten dzień wiele lokali na pewno przygotuje ciekawe wydarzenia, a może i wyjątkowe kawy w różnych smakach niedostępnych na co dzień.

W przypadku kiedy nie mamy czasu na odwiedzenie kawiarni albo po prostu wolimy delektować się tym napojem w domowym zaciszu, również można spędzić ten dzień wyjątkowo. Wystarczy przygotować sobie swój ulubiony napój, zatrzymać się na chwilę w pędzie dnia codziennego i po prostu go wypić, nie spiesząc się nigdzie. Można też spróbować czegoś nowego, jeśli tylko uprzednio kupimy sobie nową mieszankę kaw specjalnie na tę okazję. Możliwości jest wiele i każdy z nas może spędzić ten dzień wedle własnego uznania.

Jak powstało święto kawy?

Po raz pierwszy na świecie święto kawy odbyło się w 1983 roku w Japonii. Od tego momentu do obchodów dołączały kolejne kraje, trwało to jednak bardzo powoli, a samo święto nie zyskiwało jeszcze takiej popularności jak teraz. Dopiero w 2009 roku święto kawy zostało bardziej spopularyzowane przez Muzeum Żywności i Napojów w Nowym Orleanie, które to zwołało konferencję prasową w celu ogłoszenia ich pierwszego festiwalu. Od tego wydarzenia święto to stało się bardzo popularne na całym świecie, a kolejne kraje z roku na rok dołączają do jego obchodów.

Jak to się stało, że kawa pojawiła się w Polsce?

Historia kawy w Polsce sięga końcówki XVII wieku. Przywędrowała do nas od panujących nad Mołdawią Turków. Na początku nie zyskała wielkiej popularności, uważano ją za niesmaczną i szkodliwą dla zdrowia. Warto jednak wymienić, że mimo wszystko jej wielkim fanem został Jan III Sobieski. Sami Polacy pokochali kawę dopiero na początku XVIII wieku, wtedy to w Gdańsku powstały pierwsze kawiarnie. Stamtąd kawa rozeszła się po całym kraju, najpierw jako napój tylko dla elit, ale bardzo szybko stała się ogólnodostępna i powszechnie pożądana.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Picie kawy z umiarem, czyli około 2 filiżanki dziennie nie szkodzi naszemu zdrowiu, a nawet w wielu aspektach je wspomaga. Przede wszystkim pobudza nasz organizm do działania i dostarcza witaminy B2 wspomagające wzrok, B5 przeciwdziałające zmarszczkom i potas, który pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego.

Kawa może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzyce czy na chorobę Parkinsona. Usprawnia krążenie krwi, działanie wątroby i pomaga spalać tłuszcz co może przydać się podczas diety odchudzającej.

Substancje w niej zawarte chronią również nasz organizm przed promieniami UV, dlatego warto przed wyjściem na plażę wypić mocną czarną kawę. Należy pamiętać jednak, żeby nadal skorzystać z kremu z filtrem. W tym przypadku jest ona tylko dodatkową formą ochrony.

Kiedy nie można pić kawy?

Mimo, że ma ona wiele dobrych zalet, to nie w każdej sytuacji wskazane jest, żebyśmy ją spożywali. Przede wszystkim nie warto pić kawy wieczorem, ponieważ może to powodować problemy z zaśnięciem. Trzeba również pamiętać, że nie tylko dostarcza witamin do naszego organizmu, ale również je wypłukuje, dlatego nie można przesadzić z jej spożywaniem.

Kawa przede wszystkim wypłukuje wapń, dlatego nie jest wskazane, aby piły ją dzieci, ponieważ jest on ważnym czynnikiem wpływającym na kości w procesie dorastania. Duża ilość tego napoju może spowodować również nadmierną utratę magnezu, dlatego warto w tym przypadku pamiętać o uzupełnianiu go poprzez spożywanie bogatych w magnez owoców, takich jak banany, truskawki i grejpfruty bądź odpowiednich suplementów.

Kto nie może pić kawy?

Spożywanie kawy nie jest wskazane dla cierpiących na różne choroby i schorzenia. Najbardziej uważać powinny osoby z nadciśnieniem, dotyczy to również tych, którzy żyją w ciągłym stresie i cierpiących na wrzody żołądkowe. Poza nimi ograniczyć spożycie powinny:

  • kobiety ciężarne i karmiące piersią,
  • osoby z chorobami trzustki i dwunastnicy,
  • cierpiący na kamice dróg żółciowych,
  • osoby posiadające zespół jelita drażliwego i chorujący na refluks,
  • osoby dotknięte przez chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Czy kawa zmniejsza ryzyko na pojawienie się nowotworów?

Polifenole i antyoksydanty, które znajdują się w kawie skutecznie niwelują niektóre stany zapalne w naszym organizmie, chroniąc go również od niektórych zmian nowotworowych, takich jak:

  • rak piersi,
  • rak jelita grubego,
  • rak prostaty,
  • rak wątroby.

Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty aż o 30%, a o 10% w przypadku raka wątroby.

Wybrane ciekawostki o kawie

Kawa wyróżnia się niesamowitym smakiem i wartościami zdrowotnymi, ale nie tylko. Zapoznaj się z wybranymi przez nas ciekawostkami:

  • Jest to drugi najważniejszy towar eksportowy na świecie, pierwsza jest ropa naftowa. Największym jej eksporterem jest Brazylia, a zaraz za nią znajduję się Kolumbia i Etiopia.
  • Najpopularniejszy gatunek kawy to Arabica, która stanowi około 60% wszystkich upraw na świecie. Kolejnym jest Robusta, w jej przypadku jest to 30% wszystkich upraw.
  • Najdroższa kawa na świecie to Kopi Luwak. Powstaje ona z ziaren kawy zjedzonych, a następnie wydalonych przez Łaskuna Południowego. W ten sposób traci ona gorzki smak i zyskuje zupełnie nowy aromat podczas parzenia.
  • Pierwszą kawiarnię w Wiedniu (Hof zur Blauen Flasche – Pod Błękitną Butelką) założył Polak zasłużony w odsieczy wiedeńskiej – Franciszek Jerzy Kulczycki.
  • Pierwszy ekspres do kawy powstał w 1906 roku we Włoszech. Zbudował go Luigi Bezzera i zaprezentował go na Międzynarodowych Targach w Mediolanie.
  • Marka Peugeot w swojej historii produkowała również młynki do kawy. Swój pierwszy młynek zaprezentowali w 1840 roku.

(źródło: American Institute for Cancer Research, UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button