Trwa trzecia edycja konkursu „Dworzec Roku 2020”.
„Dworzec Roku 2020” – to konkurs zorganizowany wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP w ramach kampanii promującej kolej. Obecnie trwa pierwszy etap, czyli zgłaszanie na stronie dworzec-roku.pl obiektów do plebiscytu.
Dworzec Roku 2019
Tytuł „Dworca Roku 2019” otrzymał zabytkowy obiekt dworcowy Ruda Śląska Chebzie. To, co przekonało członków jury o wyborze tego miejsca, to jego funkcjonalność oraz znajdująca się tam Miejska Biblioteka Publiczna pod nazwą „Stacja Biblioteka”.
W tym samym czasie przebiegało głosowanie internetowe, w którym oddano łącznie 3953 głosów! Najwięcej głosów zebrał dworzec w Tarnowie (1634 głosów), otrzymując nagrodę publiczności „Dworzec Roku 2019”. Na drugim miejscu uplasował się dworzec w Wodzisławiu Śląskim (765 głosów), a na trzecim dworzec Wrocław Główny (493 głosy).
Głosować może każdy
Zgłaszać poszczególne dworce do konkursu może każdy, zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Przy czym należy pamiętać, że muszą być to obiekty, na co dzień otwarte dla podróżnych. Największe jednak szanse na nominacje do grona finalistów mają te, które przeszły przemianę i dzięki temu stanowią wzór do naśladowania. Równolegle z formularzem nominacji pojawią się też pytania o najważniejsze cechy przyjaznego dworca kolejowego i ich wpływ na ostateczną ocenę obiektu.
– Tegoroczny konkurs dworcowy obejmuje nie tylko zebranie propozycji i wybór najbardziej wartościowych obiektów obsługi podróżnych, ale również sondaż odnośnie potrzeb i oczekiwań ich użytkowników. Docelowo elementem naszej inicjatywy ma być katalog dobrych praktyk, pomocnych przy projektowaniu i modernizacji obiektów użyteczności publicznej oraz definiowaniu standardów obsługi podróżnych – mówi dr Jakub Majewski z Fundacji Pro Kolej.
Po zamknięciu etapu zgłoszeń (lipiec 2020 r.) przeprowadzone zostaną audyty, które pozwolą zweryfikować zgłoszenia. W rezultacie powstanie lista dziesięciu dworców – finalistów konkursu, spośród których wyłoniony zostanie zwycięzca. Jeden na podstawie głosów jury, drugi w głosowaniu internautów.
Cele konkursu
Głównymi celami konkursu są: wyróżnienie najlepiej ocenianych przez użytkowników dworców kolejowych w Polsce, zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych.
– Poprzez organizację konkursu chcemy pokazać, że polska kolej się zmienia, polska kolej chce się zmieniać, chce być otwarta na ewolucję między innymi poprzez inwestycje w dworce. Jesteśmy otwarci na dialogi i chcemy żeby kolej była jeszcze bardziej nowoczesna i otwarta na pasażerów – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
(UMW)