W Davos trwa Światowe Forum Ekonomiczne, w którym bierze udział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w cieniu brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Premier swoją wizytę w Szwajcarii rozpoczął od oficjalnego otwarcia Domu Polskiego. Już po raz trzeci stanie się on miejscem spotkań i dialogu z udziałem m.in. krajowych i zagranicznych ekspertów. Uczestnicy rozmów w Domu Polskim zostaną wprowadzeni w kwestie związane z naszą kulturą i gospodarką. Oprócz spraw krajowych, ważne miejsce w agendzie zajmą także tematy związane z bieżącymi globalnymi wyzwaniami – m.in. dywersyfikacją dostaw energii czy pomocą humanitarną dla uchodźców z Ukrainy.
Dom Polski w Davos – promocja kraju i miejsce rozmów z udziałem światowych ekspertów
Dom Polski w Davos już po raz trzeci stanie się miejscem spotkań i dialogu z udziałem polskich oraz zagranicznych ekspertów. Oficjalnego otwarcia dokonał premier Mateusz Morawiecki, który tym samym rozpoczął swoją wizytę w Szwajcarii.
Dom Polski mieści się w samym sercu szwajcarskiego Davos, gdzie odbywa się coroczne Światowe Forum Ekonomiczne. Już kolejny raz podczas dyskusji i seminariów spotkają się tu m.in. krajowi i zagraniczni eksperci oraz inwestorzy. Zostaną oni wprowadzeni w polską kulturę, a także kwestie gospodarcze. Oprócz tego, podczas rozmów zostaną poruszone tematy związane z bieżącymi globalnymi wyzwaniami – m.in. dywersyfikacją dostaw energii, pomocą humanitarną dla ukraińskich uchodźców czy utrzymaniem wzrostu PKB w dłuższej perspektywie. W agendzie spotkań w Domu Polskim w Davos znalazły się też kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju, opieki zdrowotnej, a także atrakcyjności regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod kątem inwestycyjnym.
Dom Polski jest wspólnym przedsięwzięciem Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych, Banku Pekao, KGHM, Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, PKO Banku Polskiego i Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
Agenda oraz wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej Domu Polskiego w Davos.
Światowe Forum Ekonomiczne w cieniu wojny na Ukrainie
Tegoroczna edycja Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbywa się w cieniu brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia Domu Polskiego w Davos podkreślił, że obecna sytuacja za naszą wschodnią granicą wyznaczy bieg wydarzeń nie tylko na lata, ale także na najbliższe dekady.
– Dzisiaj warto wejść w tą przestrzeń dyskusji z pełną świadomością, że walczymy o to, żeby z powrotem za naszą wschodnią granicą zapanował pokój – pokój na Ukrainie. Ale pokój może zapanować tylko wtedy, kiedy Rosja zostanie pokonana w jej bestialskich, barbarzyńskich zamiarach, które tam rozgrywają się na Ukrainie – powiedział szef polskiego rządu. – Pokonana właśnie poprzez nasze działania, także poprzez miażdżące pakiety sankcji. Bo to jest konieczne do tego, żeby Ukraina pozostała wolna i bezpieczna. Pozostała krajem, który nie tylko broni dzisiaj wartości europejskich, ale także krajem, który będzie później, wkrótce już zintegrowany w strukturach europejskich – dodał.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos – współpraca i dialog
Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, Światowe Forum Ekonomiczne powróciło do Davos. Spotkanie zgromadzi m.in. 50 szefów państw oraz ponad 1250 liderów firm z sektora prywatnego. Głównym tematem tegorocznego Forum będą wyzwania, jakie dla rządów i biznesu stawiają najbardziej przełomowe wydarzenia geopolityczne ostatnich trzech dekad: wojna na Ukrainie i globalna pandemia.
Przywódcy omówią zagadnienia dotyczące współpracy globalnej, pomocy humanitarnej oraz środków zmierzających do przywrócenia równowagi gospodarczej. Uczestnicy będą dyskutować także na tematy bezpieczeństwa żywnościowego i klimatycznego, transformacji przemysłu, innowacji oraz cyberbezpieczeństwa.
Oprócz szefów państw w szczycie weźmie udział także prawie 100 przedstawicieli start-upów i przedsiębiorstw typu scale-up z branży technologicznej i biznesowej. Społeczeństwo obywatelskie będzie reprezentowane przez ponad 200 liderów organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, środowisk akademickich i organizacji pracowniczych.
Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Davos
Sytuacja na Ukrainie, pomoc dla tego państwa oraz nadanie Ukrainie statusu kandydata na członka UE będą głównymi tematami poruszanymi przez Andrzeja Dudę podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie prezydent RP weźmie udział w szeregu paneli i spotkań bilateralnych.
We wtorek prezydent wraz z m.in. ministrami spraw zagranicznych Hiszpanii, Finlandii, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej i kongresmenem z Nowego Jorku Gregorym W. Meeksem weźmie udział w panelu o perspektywach geopolitycznych w kontekście wojny na Ukrainie.
Następnie spotka się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem w Centrum Kongresowym, z prezydentem Armenii Wahagnem Chaczaturianem w Domu Polskim, a w Domu Trójmorza weźmie udział w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym Republiki Armenii.
Po południu odbędzie się nieformalne spotkanie liderów światowej gospodarki dotyczące rewitalizacji sojuszu transatlantyckiego w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Planowane są też spotkania Andrzeja Dudy z premierem Czarnogóry Dritanem Abazovicem i udział w panelu prezydentów Trójmorza z prezydentami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem.
We wtorek w Domu Trójmorza odbędzie się natomiast ceremonia odznaczenia Orderem Orła Białego byłej prezydent Chorwacji Kolindy Grabar–Kitarović.