Posłowie wybrali Davida Sassoliego na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
W drugiej turze głosowania w środę po południu zdobył 345 z 667 ważnych głosów.
David Sassoli jest Włochem, urodził się 30 maja 1956 r. we Florencji. Jest posłem do Parlamentu Europejskiego od 2009 r. W maju 2019 został wybrany po raz trzeci na posła z listy Partii Demokratycznej. Będzie przewodniczył Parlamentowi do stycznia 2022 roku.
W krótkim przemówieniu wygłoszonym w Strasburgu bezpośrednio po głosowaniu, przewodniczący Sassoli podziękował posłom 9. kadencji za okazane mu zaufanie.
„Musimy mieć siłę, by wznowić proces integracji, zmienić Unię, tak by móc lepiej reagować na potrzeby naszych obywateli, udzielać prawdziwych odpowiedzi na ich obawy i coraz bardziej rozpowszechnione poczucie przegranej”.
„W ostatnich miesiącach wielu oczekiwało końca [naszego europejskiego] przedsięwzięcia, podsycało podziały i konflikty, wywołując smutne wspomnienia z naszej historii – powiedział. Natomiast obywatele pokazali, że nadal wierzą w tę nadzwyczajną drogę, jedyną, która jest w stanie odpowiedzieć na stojące przed nami globalne wyzwania”.
David Sassoli wymienił również priorytowe obszary dzialań Parlamentu w nadchodzących latach. „Jesteśmy w trakcie doniosłych przemian: bezrobocie wśród młodzieży, migracja, zmiany klimatu, rewolucja cyfrowa, nowa rownowaga sił w świecie, by wymienić tylko kilka spośród wielu innych, które wymagają nowych pomysłów i odwagi”.
Posłowie wybrali już również 14 wiceprzewodniczących Parlamentu i 5 kwestorów oraz zadecydowali o składzie liczbowym i nominalnym komisji i podkomisji PE.
W środę Parlament Europejski wszyscy wybrał swoich 14 wiceprzewodniczących, wśród nich Ewę Kopacz, na dwuipółroczną kadencję. Konieczne były trzy tury głosowania.
W pierwszej turze wybrano jedenastu wiceprzewodniczących, wśród nich Ewę Kopacz. Kolejnych dwóch wiceprzewodniczących wybrano w drugiej turze. W trzeciej turze wyłoniono 14. wiceprzewodniczącego.
Nowych wiceprzewodniczących PE, pochodzących z sześciu grup politycznych i dziesięciu państw członkowskich, przedstawiono poniżej w kolejności, w jakiej zostali wybrani:
- Mairead McGUINNESS (EPL, IE) 618 głosów w 1. turze
- Pedro SILVA PEREIRA (S&D, PT) 556 głosów, w 1. turze
- Rainer WIELAND (EPL, DE) 516 głosów w 1. turze
- Katarina BARLEY (S&D, DE) 516 głosów, w 1. turze
- Othmar KARAS (EPL, AT) 477 głosów w 1. turze
- Ewa Bożena KOPACZ (EPL, PL) 461 głosów w 1. turze
- Klara DOBREV (S&D, HU) 402 głosy, w 1. turze
- Dita CHARANZOVÁ (Renew Europe, CZ) 395 głosów w 1. turze
- Nicola BEER (Renew Europe, DE) 363 głosy, w 1. turze
- Lívia JÁRÓKA (EPL, HU) 349 głosów, w 1. turze
- Heidi HAUTALA (Zieloni/EFA, FI) 336 głosów w 1. turze
- Marcel KOLAJA (Zieloni/EFA, CZ) 426 głosów w 2. turze
- Dimitrios PAPADIMOULIS (GUE/NGL, EL) 401 głosów w 2. turze.
- Fabio Massimo CASTALDO (NI, IT) 248 głosów w 3. turze.
Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego, w tym również przewodniczyć posiedzeniom plenarnym. Są oni również członkami Prezydium Parlamentu Europejskiego, które określa zasady sprawnego funkcjonowania Parlamentu. Prezydium sporządza między innymi wstępny projekt budżetu Parlamentu i podejmuje decyzje w sprawach administracyjnych, kadrowych i organizacyjnych.
(PE)