O możliwościach dalszego rozwoju współpracy między Polską a Tanzanią rozmawiali w Dar es Salaam prezydenci obu krajów Andrzej Duda oraz Samia Suluhu Hassan.
Wśród obszarów zacieśniania współpracy polski przywódca wymienił m.in. turystykę, rolnictwo, nowoczesny przemysł, technologie informatyczno–telekomunikacyjne, zarządzanie zasobami wodnymi i edukację. Prezydent RP składa oficjalną wizytę w Zjednoczonej Republice Tanzanii.
– Wizyta ma wymiar historyczny, to pierwsza wizyta głowy polskiego państwa tutaj, w Tanzanii po 62 latach stosunków dyplomatycznych – podkreślił Andrzej Duda.
Zaznaczył jednocześnie, że więź międzyludzka jest znacznie dłuższa, ponieważ w okresie II wojny światowej do Tanzanii przybyło 7 tys. polskich uchodźców z głębi sowieckiej Rosji.
– Ci ludzie zwolnieni przez Stalina z niewoli, przede wszystkim kobiety i dzieci, przybyli tutaj szukając dla siebie możliwości spokojnego życia. Zostali przyjęci przez mieszkańców Tanzanii, za co my, Polacy zachowujemy do dzisiaj w sercu głęboką wdzięczność – wspominał.
Prezydent zwracał uwagę na możliwości rozwoju współpracy m.in. w branży turystycznej oraz obszarze rolnictwa.
– Cieszy mnie także, że wielkie grono polskich przedsiębiorców jest zainteresowane współpracą w dziedzinie nowoczesnego przemysłu, nowoczesnej gospodarki np. w takich obszarach jak inteligentna infrastruktura miejska, zarządzenie zasobami wodnymi, tworzenie nowoczesnego cyfrowego systemu bankowego czy technologie informatyczno–telekomunikacyjne – mówił. Zapewnił, że polskie firmy mają w tym zakresie ofertę na najwyższym światowym poziomie.
Polski przywódca zaprosił prezydent Tanzanii do złożenia oficjalnej wizyty w naszym kraju.
– Nie mam wątpliwości, że takie dwustronne wizyty prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśniania relacji gospodarczych, otwierają rynki na wzajemne inwestycje – ocenił.
W czasie pobytu w Dar es Salaam Para Prezydencka odwiedziła też Szpital Aga Khan, gdzie Polska realizuje program pomocowy i szkoli z medycyny ratunkowej tutejszych lekarzy.
Zaplanowane jest także spotkanie z przedstawicielami środowisk związanych z Polską w Tanzanii.
Tanzania to trzeci i ostatni odwiedzany przez polskiego przywódcę kraj w Afryce Wschodniej. Wcześniej Andrzej Duda z małżonką odwiedzili Kenię i Rwandę.
W Tanzanii o wsparciu sektora medycyny ratunkowej
W czasie pobytu w Dar es Salaam Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Szpital Aga Khan, gdzie Polska realizuje programy wsparcia z obszaru medycyny ratunkowej oraz prowadzi szkolenia w tym zakresie.
W Tanzanii ratownictwo medyczne jest nowym zawodem. Aby wspomóc działania w tej dziedzinie medycyny Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi w regionie Dar es Salaam programy wsparcia sprzętowego oraz szkoleniowego dla systemu ratownictwa medycznego.