POLSKAŚWIAT

Czy Polska zostanie wykluczona z Schengen po aferze wizowej? Co z ruchem bezwizowym do USA?

Polska PiS i jej afery

Z powodu pisowskiej afery wizowej Unia Europejska może dla obywateli polskich zamknąć możliwość swobodnego przekraczania ich granic w ramach strefy Schengen.

Jak to będzie to o tym wkrótce przekonamy się.

Dla UE polska wiza jest podejrzana.

Przez „rządzących” Polską wiarygodność jako państwa spadła i dlatego taki scenariusz w strefie Schengen jest możliwy. Czy chcemy podróżować po Europie z paszportami i stać długo w kolejkach do kontroli? Czy chcemy, by strażnik graniczny nasze wizy dokładnie sprawdzał, np. studenci lecący poza kontynent?

UE może zawiesić nas czasowo technicznie na strefie Schengen.

„Jeżeli Polska sprzedaje wizę Schengen to wpływa to bezpośrednio na interesy pozostałych członków i na odwrót” – powiedział europoseł Radosław Sikorski.

„Nie ma żadnego usprawiedliwienia na handel polskimi wizami, na braniu pieniędzy od ludzi, którzy wiz dostać nie powinni. To jest nie tylko korupcja, to jest wręcz niebezpieczne, bo to mogą być niebezpieczni ludzie.
Grozi nam to, że polskie wizy Schengen przestaną być respektowane w reszcie Unii Europejskiej, w reszcie strefy Schengen i że strefa Schengen może nabrać podejrzeń co do polskiej rzetelności w samym w całym systemie. To jest nie tylko złodziejstwo, to jest zbrodnia” – dodał polityk.

Tak samo może być problem z wjazdem do Stanów Zjednoczonych, bo ta afera ma wątki z tym krajem. Na granicy urzędnicy będą bardziej przyglądać się naszym wizom, itp.

Amerykanie mogą zadecydować o zawieszeniu wobec nas udogodnień wizowych! USA mogą zawiesić wobec Polski reguły ruchu bezwizowego.

Polska na 100 procent już straciła zaufanie u sojuszników.

Strefa Schengen

Strefa Schengen umożliwia ponad 400 mln osób swobodne podróżowanie między państwami członkowskimi bez konieczności przechodzenia przez kontrolę graniczną.

Które państwa należą do strefy Schengen?

Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad 4 mln km kwadratowych, na których mieszka niemal 420 mln osób. Należy do niej 27 państw:

  • 23 z 27 państw członkowskich UE,
  • wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

1 stycznia 2023 r. do tej strefy dołączyła, jako 27. państwo, Chorwacja. Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych z Bułgarią, Cyprem i Rumunią, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.

Każdego dnia około 3,5 mln osób przekracza granice wewnętrzne, by pracować, uczyć się lub odwiedzać rodzinę i przyjaciół, a niemal 1,7 mln osób mieszka w jednym państwie należącym do strefy Schengen, a pracuje w innym.

Szacuje się, że każdego roku Europejczycy odbywają 1,25 mld podróży w obrębie strefy Schengen, co także bardzo sprzyja sektorom turystyki i kultury.

USA. Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego

30 września 2019 r. Polska i USA dopełniły warunków wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 spadł do wymaganego poziomu. Tym samym Polska zakwalifikowała się do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program [VWP]). Oznacza to, że w większości przypadków Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych bez wizy. Precyzując – jest to „wiza” tylko innego rodzaju, bo trzeba za nią zapłacić (ważna na 2 lata).

Od 11 listopada 2019 r. Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz, po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]). Zachęcamy podróżnych do starania się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą.

Osoby podróżujące do USA bez wiz muszą posiadać paszport z chipem do odczytu komputerowego oraz uzyskać zezwolenia wjazdu w systemie ESTA, które obecnie kosztuje 21 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres dwóch lat.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal muszą ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również muszą ubiegać się o wizę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button