POLSKAŚWIAT

COVID-19. Trzecia dawka na świecie – szczepienia przypominające. Skuteczność szczepionek na wariant Delta

Pandemia na świecie

Wiele krajów na świecie oferuje już szczepienia przypominające.

W połowie lipca Izrael był pierwszym krajem, w którym zaczęto podawać trzecią dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech dorosłym z m.in. obniżoną odpornością. Podobnie jest także w Belgii i Ekwadorze.

Izrael wkrótce będzie podawał trzecią dawkę wszystkim chętnym powyżej 40 r.ż.

Oficjalna rekomendacja w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki w Polsce pojawi się dzisiaj lub jutro.

Wyniki badań w Wielkiej Brytanii: przyjęcie dwóch dawek szczepionki pozostaje najskuteczniejszym sposobem zapewnienia ochrony przed wariantem Delta. Szczepionki Pfizer i AstraZeneca nadal zapewniają dobrą ochronę przed nowymi infekcjami.

Dane z izraelskiego Ministerstwa Zdrowia sugerują, że ochrona szczepionki p/COVID-19 Pfizer przed ciężkim przebiegiem choroby wywołanym wariantem Delta nadal wynosi prawie 92% dla osób w wieku 50 lat i młodszych oraz 85% dla osób powyżej 50 r.ż.

Badanie kliniczne z Kanady z odziałem 324 033 osób potwierdza 91% skuteczność szczepionek mRNA przeciwko wszystkim wariantom wirusa SARSCoV2, włączając wariant Gamma, chroniąc przed hospitalizacją i śmiercią po podaniu 2 dawek szczepionki.

Kolejne wyniki badań ze Stanów Zjednoczonych: szczepionki przeciw COVID-19 Pfizera i Moderny były dobrze tolerowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciążę. Przebadano 17 525 osób. Najczęstsze działania niepożądane to ból w miejscu podania i zmęczenie.

Kolejne wyniki badań z Niemiec: mieszany schemat podania szczepionek p/COVID-19 (I dawka AstraZeneca, druga II Pfizer) generuje silną odpowiedź immunologiczną, również w odniesieniu do wariantu Delta.

Wyniki badań przeprowadzonych w 20 krajach – pełne szczepienie jest konieczne, aby stłumić częstotliwość mutacji Delta SARS-CoV-2. Mniejsze prawdopodobieństwo, że wirus uzyska bardziej zjadliwe mutacje w krajach o wysokim poziomie szczepień.

Kolejne wyniki badań w Hiszpanii: mleko kobiet karmiących piersią zaszczepionych szcz. p/COVID-19 Pfizer zawierało przeciwciała. Stwierdzono, że po II dawce poziomy przeciwciał w mleku wzrosły i były pozytywnie powiązane z odpowiadającymi im poziomami w surowicy.

Wyniki badań z USA potwierdzają konieczność szczepienia się ozdrowieńców. W grupie niezaszczepionych osób po przebytym COVID-19 ryzyko reinfekcji było 2,34 razy wyższe niż w grupie w pełni zaszczepionych ozdrowieńców.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznała pełną autoryzację dla szczepionki Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19.
Autoryzacja przyznana po wnikliwej analizie danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button