Piąta fala pandemii COVID-19 zmusiła organizatorów pierwszego polskiego szczytu klimatycznego do zmiany terminu wydarzenia.
Kongres klimatyczny był zaplanowany na 3 i 4 lutego. Na dwa dni zaplanowano dyskusje oraz wymianę najlepszych doświadczeń w przeciwdziałaniu negatywnym zmianom klimatu, które wiążą się z powodziami, huraganami i suszami.
– Niestety, ostatnie dane o zachorowalności na COVID-19 pokrzyżowały te plany. W sytuacji, kiedy dziennie przybywa kilkadziesiąt tysięcy osób zakażonych koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo naszych gości musieliśmy zachować się odpowiedzialnie i podjąć trudną decyzję; bo włożyliśmy w ten projekt mnóstwo pracy, i przesunąć termin Kongresu – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi. – To jednak nie oznacza, że rezygnujemy z budowy tej niezwykle ważnej i potrzebnej platformy współpracy – dodaje.
Samorządowy Kongres Klimatyczny w Łodzi odbędzie się wiosną, kiedy organizatorzy mają nadzieję, pandemia nieco osłabnie. Nowy termin zostanie podany w najbliższym czasie.
Szczyt otworzy Frans Timmermanns, Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład. Panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty poprowadzą m.in. prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Centrum Ekohydrologii, Mirosław Proppe, prezes WWF Polska, Weronika Michalak, dyrektor polskiego oddziału Health and Environment Alliance (HEAL), Michał Piernikowski, ekspert od design thinking, a także przedstawiciele Greenpeace.
Bardzo ważna inicjatywa. W pełni popieram. Problematykę postępującego globalnego ocieplenia i pro-środowiskowej transformacji gospodarki badam od lat. Badaczy i naukowców prowadzących badania w tej problematyce zapraszam do współpracy naukowej.
http://www.researchgate.net/profile/Dariusz-Prokopowicz