Do sprawy zatrzymano 6 osób. Policjanci CBŚP podczas działań współpracowali ze służbami zagranicznymi: amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) i pakistańską Pakistan Anti – Narcotics Force (ANF).
Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, prowadzą śledztwo dotyczące działalności na terenie Dolnego Śląska zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się na ogromną skalę przestępczością narkotykową. Jakl wynika z ustaleń śledczych, członkowie przydzielone mieli w grupie określone role – jedni zajmowali się przemytem, inni magazynowaniem, kolejni byli odpowiedzialni za produkcję prekursorów, środków odurzających i substancji psychotropowych. Nielegalne substancje trafiały do osób, które wprowadzały je do obrotu lub przemycały do krajów UE.
Pierwsze działania policjanci CBŚP przeprowadzili w lutym 2018 roku, kiedy to zabezpieczyli dwie palety z substancją chemiczną. Przesyłka trafiła do Polski z Chin. Zawartość podzielona była na 13 kartonów wypełnionych proszkiem, o łącznej wadze ponad 517 kilogramów. Po przeprowadzeniu wstępnych badań laboratoryjnych ustalono, że zabezpieczona została substancja chemiczna o nazwie APAA, prekursor BMK, z której można uzyskać ponad 310 litrów płynnego BMK, prekursora amfetaminy. Jak się okazało, towar był wart niemal 1,2 mln złotych. Zabezpieczone substancje stanowią preprekursor i prekursor służący do wytwarzania substancji psychotropowych i nie mają innego zastosowania.
Policjanci zatrzymali wówczas do sprawy 2 osoby, adresatów przesyłki, u których na posesji znaleźli i zabezpieczyli kolejne substancje chemiczne, w tym kwasy nieorganiczne wykorzystywane w procesach syntezy prekursorów i substancji psychotropowych, ale także urządzenia mogące służyć do wytwarzania nielegalnych substancji. Wszystko wskazywało na to, że zatrzymani wspólnie z innymi osobami mogli produkować amfetaminę oraz metamfetaminę z przemyconych prekursorów. Policjanci z CBŚP z Wrocławia nie zakończyli na tym sprawy i szczegółowo analizowali wszelkie informacje. Wsparli ich w tym policjanci z CBŚP z Zarządu w Łodzi, którzy bardzo intensywnie włączyli się do działań. W efekcie ustalili, że z Pakistanu do portu w Gdyni ma wpłynąć wielotonowa przesyłka haszyszu. Według dokumentacji przewozowej kontener miał zawierać 180 kartonów z pościelą. Zgodnie z informacją w maju 2018 roku do polskiego portu wpłynęła na pokładzie statku rekordowa ilość środków odurzających, tj.: ponad 3 tony haszyszu. Narkotyki popakowane były w foliowe pakiety, ułożone w 100 kartonach, a te ukryte były w kontenerze za opakowaniami z pościelą. Funkcjonariusze oszacowali czarnorynkową wartość haszyszu na około 60 mln zł.
Działania przeprowadzono we współpracy ze służbami zagranicznymi: amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) i pakistańską Pakistan Anti – Narcotics Force (ANF). Współpraca polegała na analizie i wymianie posiadanych informacji – „Rekordowe zabezpieczenie narkotyków było rezultatem bardzo sprawnej pracy operacyjnej i bardzo ścisłej współpracy międzynarodowej pomiędzy służbami antynarkotykowymi Polski, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych. Operacja ta jest doskonałym przykładem wspólnego działania organów ścigania różnych krajów. Ściganie i zwalczanie międzynarodowych siatek przemytników narkotyków, którzy nie respektują granic ani prawa jest ogromnie ważnym zadaniem, które podejmujemy każdego dnia” – powiedział szef Oddziału DEA w Warszawie Pan Jason Schumacher.
W poniedziałek i wtorek, na terenie województwa dolnośląskiego, policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne działania w sprawie, w wyniku których zatrzymano 4 osoby.
Łącznie do sprawy zatrzymano 6 osób z czego 5, na wniosek prokuratora, zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd, a wobec 1 zastosowano środki wolnościowe. Wszystkie osoby podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i o przestępstwa narkotykowe. Dotychczas łącznie zabezpieczono 3 tony haszyszu oraz 517 kg substancji o nazwie APAA. Szacunkowa czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji to 61,2 mln złotych.
(CBŚP)