– Dzisiaj z dumą obchodzimy święto flagi państwowej.
Flaga jednoczy, flaga pokazuje skąd jesteś, flaga jest symbolem twojej tożsamości. Naszej tożsamości. Jest ukochana. Nie ma dla nas Polaków piękniejszych barw niż barwy biało-czerwone. Nie było, nie ma, i nie będzie. Zawsze na pierwszym miejscu jest dla nas ten symbol, tj. flaga biało–czerwona – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
2 maja br., w Brzesku (woj. małopolskie) szef MON uczestniczył w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości W. Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów wręczył żołnierzom wyróżnienia oraz złożył kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
– W szczególny sposób z flagą obnoszą się żołnierze Wojska Polskiego. Bo zaszczytem jest nosić ją na swym ramieniu każdego dnia. To jest twoja przynależność, to jest twój dom, to jest twoja ojczyzna. Gdy nosisz flagę biało-czerwoną na swym ramieniu i masz ją w sercu wtedy z dumą możesz powiedzieć, że pełnisz służbę dla swojej ojczyzny. W tym dniu pragnę tym wszystkim, którzy dziś pełnią służbę jako żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze różnych służb mundurowych, wszystkim tym, którzy pełnią tę służbę w Polsce i na misjach pokojowych, misjach natowskich poza granicami naszego kraju, serdecznie podziękować. Dziękuję wam wszystkim za oddanie ojczyźnie, za poświęcenie. Jesteście naszymi bohaterami, jesteśmy z was bardzo dumni. Z dumą nosicie flagę i nam dajecie powody do dumy – mówił podczas obchodów szef resortu obrony narodowej.
– Biało-czerwona wymaga szacunku. To nie tylko przepisy, określone zasady w ustawie o symbolach narodowych, które mówią jak obchodzić się z flagą, jaką cześć jej oddawać. Nie oddajemy przecież czci i hołdu kawałkowi płótna, ale oddajemy cześć i hołd wiekuistości minionych pokoleń, nieśmiertelnemu duchowi ojczyzny naszej Polski. Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy każdego dnia ciężko pracują (…) na rzecz naszej ojczyzny. Oddajemy hołd i dajemy wyraz nadziei, że kolejne pokolenia Polskę zastaną lepszą niż my ją objęliśmy i zaniosą ją dla swoich dzieci, dla swoich wnuków – zaznaczył szef MON
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. 2 maja – poza Dniem Flagi – obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
– Jutro Narodowe Święto 3 Maja. Świętujmy, ale w świętowaniu nie kończmy tylko i wyłącznie na wywieszeniu flagi, odśpiewaniu hymnu, udziału w uroczystościach. Polska będzie z nas dumna tylko wtedy, kiedy patriotyzm jest codzienny, kiedy wybieramy polskie produkty w sklepach, kiedy budujemy siłę polskiej gospodarki, kiedy budujemy wspólnotę narodową i dbamy o bezpieczeństwo. Patriotyzm to jest codzienność, to nie jest święto. Patriotyzm, szczególnie dzisiaj, wymaga odpowiedzialności i zawsze wymaga odwagi. (…) Niech barwy biało-czerwone dla każdego z nas, niezależnie od miejsca pochodzenia, wykształcenia, poglądów i światopoglądów, będą nieprzerwanym powodem do dumy i braterstwa, do oddania ojczyźnie, do budowania wielkiej przyszłości i dumy z naszej historii. Każdy ma prawo do biało-czerwonej. Ona jest wyrazem wspólnoty i miłości. Chrońmy ją, kiedy trzeba brońmy ją. Dzisiaj podnośmy ją dumnie – zaznaczył wicepremier.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 r. Data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do umieszczenia polskich flag na budynkach w Berlinie po zdobyciu miasta w 1945 r. Kwestie barw narodowych reguluje Konstytucja RP, w art. 28, który stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Podobnie jak godło i hymn państwowy, barwy narodowe są objęte ochroną prawną. Szczegółowe regulacje dotyczące barw narodowych i zasad prezentacji flagi państwowej zawiera ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.