Głównymi tematami w Brukseli były: agresja Rosji wobec Ukrainy, sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu oraz sytuacja w Sahelu. Ministrowie dyskutowali również o sytuacji na Białorusi.
W związku ze śmiercią rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, uczestnicy obrad spotkali się z jego małżonką Julią Nawalną. W tym kontekście minister Sikorski zaapelował o realizację przez UE przedstawionych przez nią postulatów, w tym objęcie sankcjami kolejnych osób z otoczenia Władimira Putina, także tych publicznie wspierających jego kampanię prezydencką.
W dyskusji nt. agresji Rosji wobec Ukrainy szef polskiej dyplomacji podkreślił krytyczny moment konfliktu i bardzo pilną potrzebę dalszych dostaw amunicji dla walczącej Ukrainy. Wskazał także na potrzebę dalszego, długofalowego finansowania wsparcia militarnego UE na rzecz Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Minister Sikorski podkreślił także konieczność przyjęcia kolejnych sankcji wobec Rosji, a ponadto zwiększenia efektywności implementacji tych już obowiązujących przez wszystkie państwa członkowskie. Zadeklarował też zwiększenie wysiłków Polski w tym obszarze.
Szef polskiego MSZ zaprezentował również – w imieniu Polski oraz dziesięciu innych państw członkowskich – stanowisko w sprawie Białorusi, w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych w tym kraju. Wskazał na konieczność przekazania mocnego sygnału politycznego przez UE wobec reżimu w Mińsku, ale i białoruskiego społeczeństwa w kraju i za granicą. Podkreślił niezmienne wsparcie UE dla białoruskich sił demokratycznych oraz zaapelował o dalsze sankcje wobec reżimu Łukaszenki w związku z represjami wobec społeczeństwa białoruskiego oraz wsparciem udzielanym rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.
W dyskusji nt. sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu minister Sikorski wyraził poparcie dla proponowanych przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych aktywności na rzecz zawieszenia broni, zapewnienia wsparcia humanitarnego dla Gazy oraz zapobieżenia eskalacji konfliktu w regionie, m.in. przez utworzenie operacji wojskowej na Morzu Czerwonym.
Minister Sikorski poparł ponadto elastyczne i oparte o zasadę dyferencjacji podejście UE do państw Sahelu.