ŚWIAT

Bruksela. NATO wspiera Ukrainę. Ćwiczenia wojskowe dot. odstraszania nuklearnego

Spotkanie ministrów obrony grupy państw NATO

W dniach 12–14 października br. wicepremier Mariusz Błaszczak uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbywa się w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

„Podczas swojego wystąpienia w czasie obrad Rady Północnoatlantyckiej zwracałem uwagę na zagrożenia ze strony rosyjskiej, ale także ze strony białoruskiej. Wprowadziłem świadomie ten wątek, żeby podkreślić to, że Ukraina jest atakowana również z terytorium Białorusi. Sojusz powinien być przygotowany również, jeżeli chodzi o zagrożenia płynące z tego kierunku” – zaznaczył wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej.

Zaplanowane na dziś posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej poprzedziło posiedzenie Grupy Planowania Nuklearnego oraz spotkanie bilateralne wicepremiera Błaszczaka z Kajsą Ollongren, minister obrony Królestwa Niderlandów.

Spotkanie ministrów obrony grupy państw NATO (fot. MON)

„Pierwsza sesja dotyczyła przędze wszystkim rozmów na temat ćwiczeń, które jeszcze w tym miesiącu będą się odbywały, których zadaniem jest odstraszanie nuklearne. Wiemy, że Putin posługuje się groźbami związanymi z rzekomym użyciem broni jądrowej. Odpowiedzią NATO jest ćwiczenie z wykorzystaniem właśnie tego atutu, jednego z wielu, ale bardzo ważnego w tym kontekście. Atutu w postaci posiadania broni jądrowej. Głównie chodzi tu o Stany Zjednoczone. W tym ćwiczeniu będzie także uczestniczyła Polska przy użyciu środków konwencjonalnych, jakie posiadamy. Jest to ważne w kontekście gróźb przedstawianych przez Moskwę” – podkreślił szef MON.

Wicepremier Błaszczak w czwartek wziął udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej, podczas której szefowie resortów obrony państw NATO omawiali wpływ niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę na bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego. Ministrowie podsumowali dotychczasowe działania wzmacniające odstraszanie i obronę na wschodniej flance NATO, w tym w podnoszenie gotowości sił sojuszniczych.

„Chciałem podkreślić jeden bardzo ważny fakt. W sowim wystąpieniu Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO podkreślał szczególne wsparcie, które jest udzielane państwom wspierającym Ukrainę. A więc również i nam – Polsce. To bardzo ważne, bo to świadczy o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego i dobrym rozpoznaniu zagrożeń oraz przygotowaniu odpowiedniej odpowiedzi na te zagrożenia” – mówił po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej wicepremier Błaszczak.

Spotkanie ministrów obrony grupy państw B9. Jens Stoltenberg i Mariusz Błaszczak (fot. kpr. Wojciech Król/CO MON)

Ważnym tematem rozmów była także rozbudowa zdolności obronnych oraz potencjału przemysłu obronnego państw NATO. Poruszono także kwestię ochrony infrastruktury krytycznej państw sojuszniczych.

W sesji nt. misji i operacji NATO, z udziałem Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa omówiono kwestie napiętej sytuacji w Kosowie i Iraku, a także przedłużenia mandatu misji Unii Europejskiej Althea w Bośni i Hercegowinie.

„Trzecia sesja dotyczyła misji zagranicznych. Przede wszystkich misji NATO. Polska jest bardzo aktywna w tym obszarze. Tu jeszcze podkreślono ważną rolę Polski jako organizatora szkoleń ukraińskich pod flagą Unii Europejskiej. W Polsce jeszcze w listopadzie rusza dowództwo, którego zadaniem będzie zorganizowanie szkoleń żołnierzy ukraińskich. To jest niezwykle istotne przedsięwzięcie, które z pewnością wzmocni Ukrainę. Wzmocnienie Ukrainy jest ważne dla bezpieczeństwa Polski. Jest ważne dla bezpieczeństwa NATO” – zaznaczył wicepremier.

Szef MON pytany o podpisany dziś list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu systemów obrony powietrznej podkreślił, że Polska rozwija własny system we współpracy z Wielką Brytanią.

Spotkanie ministrów obrony grupy państw B9. Lloyd Austin i Jens Stoltenberg (fot. kpr. Wojciech Król/CO MON)

„My realizujemy projekt razem z Wielką Brytanią. Mamy już pierwsze elementy tego projektu. Chodzi o system Sky Sabre i tzw. „Małą Narew”. Razem z Benem Wallacem kilka tygodni temu miałem sposobność uczestniczenia w ceremonii przekazania pierwszego zestawu do Wojska Polskiego. Kolejny zestaw będzie gotowy na początku przyszłego roku, a więc taką broń Polska posiada. Ta broń została zbudowana we współpracy z Wielką Brytanią. Jestem przekonany o tym, że nasze możliwości są większe niż plany, które zostały dziś przedstawiane. Dlatego, że CAMMy, czyli rakiety wykorzystywane w „Małej Narwii” są przystosowane do systemu IBCS, który jest w posiadaniu Polski razem z baterią Patriot. Mamy zatem całe wielowarstwowe środowisko związane z osłoną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. (…) Wyprzedziliśmy te działania o kilka lat, bo przypomnę, że umowę w sprawie systemu Patriot podpisałem w 2018 roku. Ta umowa dotyczyła także pozyskania systemu IBCS. Jutro będziemy mogli zaprezentować pierwsze efekty naszych prac. Jutro na poligonie w Toruniu zaprezentujemy pierwszy zestaw Patriot, który jest gotowy do obrony nieba nad Polską. Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami” – powiedział.

14 października szef MON weźmie udział w posiedzeniu ministrów obrony Grupy B9 z udziałem Sekretarza Obrony USA Lloyda Austina. Będzie ono poświęcone sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, wsparciu dla Ukrainy oraz modernizacji sił zbrojnych.

Spotkanie ministrów obrony grupy państw NATO (fot. MON)

Polska, pozostaje jednym z najbardziej aktywnych państw-donorów pomocy dla Ukrainy zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców jak i dostaw sprzętu wojskowego – którego wartość szacowna jest na 1,7 mld USD.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button