RÓŻNOŚCI

Bruksela. Greenpeace apeluje o przyspieszenie prac na rzecz ratyfikacji Traktatu Oceanicznego

Inauguracja polskiej prezydencji

Aktywiści i aktywistki Greenpeace powitali gości wydarzenia inaugurującego polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w Brukseli apelem o pilną ratyfikację Światowego Traktatu Oceanicznego.

Zmierzającym na uroczystość dyplomatom, politykom i innym zaproszonym gościom wręczyli symboliczne ołówki oraz pocztówki z hasłem “Oceans calling” (oceany wołają). Greenpeace zwraca uwagę na fakt, iż najbliższe sześć miesięcy to kluczowy czas dla międzynarodowych starań o ochronę oceanów, a polska prezydencja może odegrać w tym procesie wyjątkową rolę.

Oceany wołają o pomoc

Pierwsze półrocze 2025 roku będzie kluczowe dla międzynarodowego procesu, którego zwieńczeniem może być planowana na czerwiec konferencja ONZ poświęcona oceanom. Odbędzie się ona we Francji. Będzie można uznać ją za duży sukces, jeśli do tego czasu co najmniej 60 państw ratyfikuje Światowy Traktat Oceaniczny ONZ. Pozwoli to przyspieszyć działania mające na celu realną ochronę oceanów. Polski rząd jeszcze nie ratyfikował tego dokumentu, lecz wsparcie dyplomatyczne polskiej prezydencji dla procesów ratyfikacyjnych poszczególnych krajów członkowskich UE może mieć duże znaczenie. Na pocztówkach rozdawanych przez działaczki i działaczy Greenpeace dyplomatom i politykom, którzy wybrali się na galę inaugurującą prezydencję w Brukseli, przypomniano, że:

„Polska ma wyjątkową, pojawiającą się raz na pokolenie szansę, aby przewodzić globalnym wysiłkom na rzecz ochrony oceanów i wcielenia w życie historycznego porozumienia.”

Symboliczne powitanie z przesłaniem

Gala inaugurująca polską prezydencję odbywa się w prestiżowym Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Brukseli. W przestrzeni sąsiadującej z siedzibą Muzeum aktywiści i aktywistki Greenpeace z Polski i Belgii zaprezentowali też zdjęcia przedstawiające różnorodność życia oceanicznego oraz symboliczne makiety ołówków z hasłem: “Protect the oceans” i “Ratify the Treaty” (Chrońcie oceany i Ratyfikujcie Traktat).

Greenpeace apeluje o przyspieszenie prac na rzecz ratyfikacji Traktatu Oceanicznego (fot. org.)

– Hasło polskiej prezydencji “Bezpieczeństwo, Europo!” nie może pomijać kolebki życia, jaką są oceany. Niestety stan ekosystemów morskich jest dramatyczny. Ich ochrona i odbudowa zasobów to klucz do podniesienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i ekologicznego oraz do osiągnięcia globalnych celów klimatycznych i przyrodniczych – podkreśliła Anna Ogniewska, koordynatorka ds. polityki środowiskowej Greenpeace Polska.

Apel do polskiego rządu

Greenpeace oraz High Seas Alliance (koalicja ponad 50 międzynarodowych organizacji pozarządowych na rzecz ochrony oceanów) wystosowały kilka dni wcześniej listy do przedstawicieli polskiego rządu, apelując o przyspieszenie procesu ratyfikacji Traktatu Oceanicznego oraz koordynację działań w celu wdrożenia międzynarodowych przepisów umożliwiających ochronę oceanów, a w tym, m.in. tworzenie rezerwatów morskich na otwartych wodach. Wśród postulatów pojawił się także pomysł na zacieśnienie współpracy z Francją, która będzie gospodarzem konferencji ONZ w sprawie oceanów w Nicei i już teraz podejmuje wysiłki na rzecz globalnej ratyfikacji traktatu.

Polska w centrum światowych starań

Polska prezydencja ma szansę odegrać ważną rolę w globalnych wysiłkach na rzecz poprawy stanu mórz i oceanów. Greenpeace przypomina, że włączenie kwestii konieczności ochrony oceanów do agendy formalnych i nieformalnych spotkań unijnych ministrów to krok, który może zagwarantować sukces zainicjowanego przez ONZ procesu dającego szansę tym wyjątkowym ekosystemom.

– Od stanu oceanów zależy stan naszej planety i nasze bezpieczeństwo. Polska musi wziąć odpowiedzialność jako lider na arenie międzynarodowej i działać zdecydowanie – nie tylko dla siebie, ale dla całego świata – dodaje Anna Ogniewska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button