W Kwaterze Głównej NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się 15 lutego z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.
Spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO to pierwszy z elementów ofensywy dyplomatycznej prezydenta RP, która związana jest z zaplanowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie. Polska oczekuje przyspieszenia realizacji zobowiązań z poprzedniego szczytu NATO w Madrycie, w tym przede wszystkim wzmocnienia obecności sojuszniczej na terytorium wschodniej flanki NATO, wydzielenia sił szybkiego reagowania, które w trybie pilnym byłyby przerzucane w miejsce zagrożenia oraz postępów w procesie akcesyjnym Szwecji i Finlandii.
– Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chcielibyśmy, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza – mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej.
Jak dodał, Polska liczy na zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury, by na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia w dyspozycji sił Sojuszu na wypadek ewentualnej napaści. – To z punktu widzenia Polski i jej bezpieczeństwa sprawa najważniejsza – podkreślił Prezydent RP.
– Poważnie, nawet bardzo poważnie, traktujemy swoje sojusznicze zobowiązania. Od dawna wydajemy ponad 2 proc. naszego PKB na obronność, w tym roku wydamy ponad 4 proc. PKB. Od dawna dokonujemy modernizacji sił zbrojnych, realizujemy zakupy nowoczesnego uzbrojenia wobec ewidentnego zagrożenia imperializmem Rosji i potencjalnym rosyjskim atakiem na państwa NATO – podkreślił Andrzej Duda.
Jens Stoltenberg zapewnił:
„Wysyłamy jasne przesłanie – nie może być miejsca na błędną kalkulację ze strony Moskwy. NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.”
Rozmowa dotyczyła też dalszego wsparcia dla Ukrainy, w tym przede wszystkim rodzajów uzbrojenia, jakie Sojusz Północnoatlantycki może przekazać jej w najbliższej przyszłości. – Jesteśmy wdzięczni za wszystkie dotychczasowe donacje nowoczesnych czołgów. Chcielibyśmy, aby zebrała się na potrzeby Ukrainy przynajmniej brygada pancerna, a może uda się sformować kilka brygad – dodał Andrzej Duda.
Przypomniał, że ukraińscy żołnierze już ćwiczą m.in. w Polsce na najnowocześniejszym sprzęcie – dwa dni temu Prezydent RP obserwował szkolenie ukraińskich załóg na czołgach Leopard 2 w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie na Dolnym Śląsku.
NaŻywo | Bruksela. Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga z przedstawicielami mediów. [Sygnał udostępniony przez TVP INFO] https://t.co/mcR0fazr9j
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 15, 2023
W czwartek prezydent RP będzie w Londynie, gdzie spotka się m.in. z premierem Rishi Sunakiem, a w piątek w Monachium, by – w ramach Trójkąta Weimarskiego – porozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Na marginesie Monachijskiej Konferencji Andrzej Duda będzie rozmawiał także m.in. z prezydentem–elektem Czech Petrem Pavlem, a także z premierem Norwegii Jonasem Gahrą o bezpieczeństwie energetycznym.
Na początku przyszłego tygodnia prezydent RP będzie gościł w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Będzie to już druga wizyta amerykańskiego przywódcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 22 lutego zaplanowano tu spotkanie prezydentów Polski, USA i liderów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Główny temat szczytu wschodniej flanki NATO i USA to sytuacja za naszą wschodnią granicą.
Stoltenberg o Polsce
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz zwiększył produkcję amunicji.
„Myśliwce ze Stanów Zjednoczonych i Niderlandów pomagają w ochronie polskiego nieba. Baterie Patriot z Niemiec również pomagają w obronie, a tysiące żołnierzy NATO jest w Polsce po to, żeby pomagać odstraszać agresję” – stwierdził.
„Wzywamy Białoruś, żeby zakończyła swoje współuczestnictwo w tej wojnie” – dodał.
Stoltenberg będzie uczestniczył w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbędzie się w Warszawie w przyszłym tygodniu.