ŚWIAT

Bratysława. Wzmocnienie współpracy Polski i Słowacji w zakresie bezpieczeństwa

Słowacja

Pod koniec ubiegłego roku w Bratysławie odbyła się oficjalna wizyta polskiej delegacji rządowej na Słowacji z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka.

Spotkanie wpisuje się w pogłębianie współpracy w dziedzinie obronności i przemysłu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką.

– Jesteśmy razem w Unii Europejskiej, razem w NATO. Jesteśmy silnymi partnerami, za co serdecznie dziękuję. Ogromnie się cieszę, że jestem dzisiaj w Bratysławie, że towarzyszy mi minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który obecnie prowadzi bilateralne spotkania. To nie jest przypadek, lecz nasza strategiczna decyzja o współpracy, szczególnie w obszarze przemysłu zbrojeniowego. Jestem pod ogromnym wrażeniem zdolności produkcyjnych Słowacji w zakresie amunicji – szczególnie 155 mm, ale także innych rodzajów. Macie niesamowity potencjał, jeden z największych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Chcemy wspólnie z wami rozwijać przemysł zbrojeniowy, bo jesteście naszym strategicznym partnerem w tym zakresie – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Słowacji, Robertem Kaliňák.

Jak poinformował wicepremier W. Kosiniak-Kamysz, po wizycie rozpoczną się prace nad umową międzyrządową, pomiędzy Polską a Słowacją o strategicznej współpracy w rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

– Umówiliśmy się z panem premierem, że przygotujemy umowę międzyrządową o strategicznej współpracy rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Mam nadzieję, że już niedługo uda nam się podpisać ten dokument. Już teraz zapraszam pana premiera do Polski. Wcześniej jednak przedstawiciele naszych firm zbrojeniowych odwiedzą Słowację, aby wzmacniać tę współpracę – poinformował wicepremier.

Ministrowie dyskutowali również o możliwościach zacieśnienia współpracy przemysłowej w obszarze obronności, co ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zdolności produkcyjnych i innowacyjności gospodarki obu państw.

– Będziemy robić wszystko, aby polskie firmy, zarówno państwowe, jak i prywatne, nawiązały jak najbliższą współpracę z firmami słowackimi – zarówno państwowymi, jak i prywatnymi. Jest to dla nas priorytet. Osobiście będę tego tematu pilnował, aby rozwój, wymiana doświadczeń, technologii i wspólne inicjatywy – czy to w zakresie produkcji Rosomaków, czy w obszarze handlu i produkcji amunicji – przynosiły korzyści obu stronom. Dla nas kluczową kwestią w przemyśle jest dziś nabycie zdolności do produkcji wielokalibrowej amunicji na dużą skalę. Bez partnerstwa ze Słowacją tego celu nie osiągniemy. Jestem o tym przekonany. Wiem, że jesteście naszym podstawowym partnerem, za co bardzo dziękuję – podkreślił szef MON.

Podczas rozmów bilateralnych podkreślono wspólne działania Polski i Słowacji na rzecz budowy bezpieczeństwa w regionie oraz całej wschodniej flanki NATO.

– Ważnym elementem naszej kooperacji jest nie tylko przemysł zbrojeniowy, ale także wymiana doświadczeń między naszymi armiami. Szczególnie dobrze współpracują nasze wojska specjalne. Mamy też doświadczenia z misji Air Policing, którą Polska realizuje nad Słowacją do końca tego roku. Ochrona wspólnych wartości i przestrzeni powietrznej państw UE oraz NATO pozostaje naszym priorytetem. Jesteśmy gotowi pogłębiać współpracę w zakresie szkolenia żołnierzy i wymiany doświadczeń. Zaprosiłem Słowację do inicjatywy Tarcza Wschód, w ramach której budujemy fortyfikacje na wschodniej flance NATO. Słowacja dysponuje znakomitymi wojskami inżynieryjnymi, a współpraca w tym obszarze jest potrzebna – zaznaczył szef polskiego resortu obrony.

– Wracając do działań, które podejmujemy z ministrem obrony narodowej Słowacji, obejmują one współdziałanie w ramach Unii i NATO, wspieranie inicjatyw oraz działań dążących do wzmocnienia bezpieczeństwa. Doceniana jest rola Polski w modernizacji sił zbrojnych, co wywołuje duże wrażenie wśród partnerów, również podczas dzisiejszych rozmów. (…) Podsumowując działania podejmowane dziś z naszymi sąsiadami ze Słowacji mają one na celu większe bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej. Dotyczą one także relacji gospodarczych, wspólnych inicjatyw w przemyśle zbrojeniowym, wspólnych szkoleń wojsk oraz podnoszenia umiejętności. Otrzymałem zapewnienie, które jest niezwykle cenne: w razie jakiegokolwiek zagrożenia Słowacja zawsze stanie po stronie Polski, wspierając nas w każdym możliwym zakresie. Tę samą deklarację złożyłem w imieniu Polski – zaznaczył szef MON.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button