Bramy 30. Pol’and’Rock już otwarte! Jurek Owsiak powitał pierwszych uczestników Festiwalu.
Za chwilę rozpocznie się jubileuszowy 30. Pol’and’Rock Festival. O 12:00 Jurek powitał pierwszych Festiwalowiczów przy bramie głównej. Uczestnicy w radosnej atmosferze podśpiewywali Festiwalowy Utwór Wszech Czasów – „Jak dobrze Cię widzieć” zespołu Tabu.
Festiwalowe atrakcje
Najpiękniejszy Festiwal Świata, tak jak rok temu, jest na terenie lotniska Czaplinek-Broczyno (województwo zachodniopomorskie). Cały teren festiwalu został podzielony na 259 sektorów. Pole namiotowe jest powiększone o Aleję Zaraz Będzie Ciemno i Aleję Malinowskiego oraz nowe strefy: Strefa Przyjaźni (za parkingiem Rock Camp), Strefa Przy Domówce (przy słonecznikach).
Udział w festiwalu jest bezpłatny. Przygotowane zostały m.in. 44 koncerty, w tym 24 koncerty na Dużej Scenie i 20 na Małej Scenie, 1 208 warsztatów (o 364 więcej niż rok temu) i 59 miejsc, gdzie można wyrzucić śmieci. Na uczestników czeka też pasaż handlowy, na którym znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych oraz wielu innych wystawców.
Festiwalowa uczta muzyczna
Od rocka, przez punk, reggae, pop, aż po metal – na scenie 30. Pol’and’Rock Festival pojawią się zarówno legendarni artyści jak i wschodzące gwiazdy.
Muzyczne menu w liczbach
Na 30. Pol’and’Rock Festival będą aż 44 koncerty: 24 na Dużej Scenie i 20 na Małej Scenie. Łączny czas wszystkich koncertów to 2705 minut (co daje ponad 45 godzin), w tym: 1630 minut na Dużej Scenie i 1075 minut koncertów na Małej Scenie.
Międzynarodowe dźwięki
Festiwal powrotów
Najpierw warto przypomnieć zespoły, które już zagrały na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, a za kilka dni to powtórzą. Oto one:
-
Guano Apes – rock alternatywny. Wystąpili na Dużej Scenie 15. Przystanku Woodstock (2009).
-
Kasia Kowalska – 30 lat Gemini – rock. Występowała m.in.podczas 27. Pol’and’Rock Festival (2021) na Dużej Scenie.
-
Clawfinger – połączenie metalu, rapu i elektroniki. Zespół zagrał 2 razy na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, m.in.: podczas 15. Przystanku Woodstock (2009) – po zdobyciu nagrody Złotego Bączka.
-
Flogging Molly – irlandzki folk, celtic-punk. Zespół wystąpił na Dużej Scenie 21. Przystanku Woodstock (2015).
-
T. Love – punk rock ze stylistyką reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka. Zespół wystąpił dotychczas na Festiwalu 3 razy, m.in. na 20. Przystanku Woodstock (2014).
-
Modestep – elektroniczny rock, połączenie dubstepu z hard-rockiem. Zespół wystąpił na Dużej Scenie 21. Przystanku Woodstock (2015).
-
Enej – rock–folk. Zespół wystąpił 4 razy na Najpiękniejszym Festiwalu Świata, m.in.: na Najpiękniejszej Domówce Świata (2020).
-
Flapjack – połączenie thrash metalu, hardcore punk i rapcore. Wystąpili na 12. Przystanku Woodstock (2006) – zmiana z Małej na Dużą Scenę!
-
Coma – rock. Coma wystąpiła na Najpiękniejszym Festiwalu Świata 4 razy, m.in. podczas 21. Przystanku Woodstock (2015). Dwukrotnie zwyciężyła w plebiscycie Złotego Bączka.
-
Krzysztof Sokołowski – heavymetal. Uznany przez słuchaczy Antyradia „Wokalistą Rocku” w latach: 2017, 2018, 2019, 2021 i 2022. Krzysztof (razem z Nocnym Kochankiem) wystąpił na Najpiękniejszym Festiwalu Świata m.in. podczas Najpiękniejszej Domówki Świata (2021).
-
Transgresja – rock. Transgresja wystąpiła m.in. podczas 29. Pol’and’Rock Festival (2023).
-
The Bill – punkrock. Będzie to czwarty raz zespołu The Bill na Najpiękniejszym Festiwalu Świata. Wcześniej grali m.in. na 23. Przystanku Woodstock (2017).
-
Zenek Kupatasa – solowy projekt Zenka z zespołu Kabanos. Wcześniej trzykrotnie zagrał na Festiwalu z Kabanosem i raz wystąpił solowo na Najpiękniejszej Domówce Świata.
Po raz pierwszy na Festiwalu
Oprócz stałych bywalców będzie można usłyszeć także wykonawców, którzy pierwszy raz zagoszczą na scenach jubileuszowego 30. Pol’and’Rock Festival. Oto oni:
- Ich Troje – wybór Prezesa.
- CelKilt – francuski zespół, który gra celt-punk, folk-rock.
-
Electric Callboy – niemiecki zespół, który gra metalcore/electro.
-
Myrath – zespół, który pochodzi z Tunezji, z miasta Ezzahra.
-
Motionless In White – amerykański zespół, który gra metal/metalcore/emo.
-
Less Than Jake – amerykański zespół, który gra ska-punk.
-
The Warning – meksykańskie żeńskie trio, które gra hard rocka.
-
MEUTE – orkiestra dęta z Hamburga, która wykonuje muzykę techno live.
-
Orkiestra Dorosłych Dzieci – zespół polskich artystów, który wykonuje muzykę rock.
-
Paktofonika live band – polski zespół hip-hopowy.Zenek Kupatasa – solowy projekt Zenka z zespołu Kabanos.
-
Mery Spolsky – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyki pop.
-
Rotting Christ – grecki zespół blackmetalowy.Mr Zoob – polski zespół alternatywny.
-
Adrian Sherwood – brytyjski DJ i producent muzyczny, który eksploruje muzykę reggae, post-punk, muzykę industrialną i basową.
-
Michael Patrick Kelly – irlandzki piosenkarz, autor tekstów i kompozytor, przez wiele lat występował wraz z rodzeństwem w zespole The Kelly Family.
-
Bohemian Betyars – folk-punk, world music z elementami folku węgierskiego, bałkańskiego i romskiego.
-
Venom Inc. – heavy metal, black metal.
Tegoroczni zwycięzcy Złotego Bączka i Eliminacji
Zwycięzcą Złotego Bączka 30. Pol’and’Rock Festival w kategorii zespoły polskie został Wojtek Szumański, którego będzie można usłyszeć na Dużej Scenie już (1.08).
Zwycięzcą Złotego Bączka 30. Pol’and’Rock Festival w kategorii zespoły zagraniczne został Royal Republic (Szwecja), który niestety nie zjawi się na Festiwalu w tym roku.
Tradycyjne zakończenie
Jak co roku Piotr Bukartyk & Ajagore zaproszą na Scenę uczestników warsztatów gitarowych. Ten występ będzie ostatnim koncertem Dużej Sceny w nocy (z soboty 3.08 na niedzielę 4.08) o godz. 01:40.
Harmonogram wszystkich koncertów Festiwalowicze mogą sprawdzić na stronie internetowej Pol’and’Rock Festival. Dzięki temu łatwo zaplanują swój czas na wydarzeniu.