21 grudnia 2019 roku otwarto jedną z największych świątecznych atrakcji w Gdańsku, tj. Bożonarodzeniową Szopkę z Piasku.
Uroczyste odsłonięcie Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku – unikalnej inicjatywy artystycznej – to jeden z tradycyjnych elementów Wigilii Oliwskiej, organizowanej co roku w okresie przedświątecznym przez Fundację Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury, we współpracy z Radą Dzielnicy Oliwa.
Oczom zebranych ukazało się dzieło, nad którym przez osiem dni pracowało czworo gdańskich rzeźbiarzy, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Maciej Krause, Mariusz Otta, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. Z 80 ton piasku zmieszanego z gliną wyrzeźbili oni figury inspirowane biblijną sceną Bożego Narodzenia.
– Nasza szopka to wyjątkowe zjawisko w skali świata. Z tego co słyszałem, większa i wspanialsza szopka z piasku jest tylko w Watykanie – mówi Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska i gdański radny. – Dla nas to już tradycja. Cieszy się co roku dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości z całego Gdańska i nie tylko, którzy przyjeżdżają do Oliwy oglądać iluminacje w Parku Oliwskim i szopkę z piasku. Chętnie robią sobie przy niej zdjęcia, można powiedzieć, że to taki nasz oliwski hit. To nas bardzo cieszy.
Rzeźbiarze podjęli się tego artystycznego wyzwania już po raz dziewiąty. Tym razem jednak, w odróżnieniu od lat poprzednich, zamiast jednej bryły, powstały aż trzy. Tym samym artyści pokusili się o prawdziwy bożonarodzeniowy tryptyk – to nowość, jeśli chodzi o oliwską szopkę z piasku. Inaczej niż w zeszłym roku, dzieło nie zawiera gdańskich elementów, takich jak Dwór Artusa czy Żuraw – twórcy postawili na klasykę. Zobaczymy więc Świętą Rodzinę: Jezusa, Marię i Józefa, a po jej bokach strzegących ją archaniołów.
Bożonarodzeniową szopkę z piasku można podziwiać przed Oliwskim Ratuszem Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) do Święta Trzech Króli, 6 stycznia 2020 roku.
(UMG)