Sekretarz generalny Jens Stoltenberg spotkał się we wtorek 13 czerwca 2023 r. z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu, aby przygotować się do przyszłomiesięcznego szczytu NATO w Wilnie.
Sekretarz generalny podziękował prezydentowi Bidenowi za jego przywództwo i zaangażowanie USA w NATO w najbardziej niebezpiecznej sytuacji bezpieczeństwa od pokolenia. Podziękował także Kongresowi USA i narodowi amerykańskiemu za wsparcie dla Ukrainy. Powiedział, że Stany Zjednoczone przodują we wspieraniu Ukrainy, a europejscy sojusznicy i Kanada również dostarczyli dziesiątki miliardów dolarów pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Stoltenberg podkreślił, że to wsparcie robi różnicę na polu bitwy teraz, gdy Ukraina prowadzi kontrofensywę i pracuje nad odzyskaniem większego terytorium.
Sekretarz generalny powiedział, że na szczycie NATO w Wilnie w przyszłym miesiącu sojusznicy zwiększą długoterminowe wsparcie dla Ukrainy i jeszcze bardziej wzmocnią odstraszanie oraz obronę. Obejmie to nowe i bardziej ambitne zobowiązanie do inwestycji w obronę, z dolnym, a nie górnym pułapem, wynoszącym 2 procent PKB. Powiedział też, że nie może doczekać się jak najszybszego przyjęcia Szwecji jako pełnoprawnego członka NATO.
Podczas pobytu w Waszyngtonie sekretarz generalny spotkał się osobno z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Wcześniej we wtorek spotkał się także z przywódcą mniejszości senackiej Mitchem McConnellem i wieloma innymi senatorami USA.
Spotkanie prezydenta Bidena z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem
Prezydent Biden spotkał się z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), aby przygotować się do szczytu NATO w Wilnie, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca 2023 r. Przywódcy omówili implikacje wojny Rosji z Ukrainą dla bezpieczeństwa transatlantyckiego oraz znaczenie dalszego wzmacniania odstraszania i obrony NATO. Z zadowoleniem przyjęli wsparcie, którego sojusznicy i partnerzy udzielają dwustronnie, aby pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjską agresją. Omówili również potrzebę wykorzystania przez członków Sojuszu obietnicy inwestycji obronnych z 2014 r., przyjętej na szczycie w Walii.
Ponadto podkreślili wspólne pragnienie jak najszybszego powitania Szwecji w Sojuszu. Biden przekazał, że nie może doczekać się przyjęcia członków NATO w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca 2024 r. na szczycie z okazji 75. rocznicy powstania NATO.