Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia za podżeganie do udziału na rzecz obcego wywiadu.
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie (28 maja 2024 r.) skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 26–letniemu obywatelowi Ukrainy, zarzucając mu podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Do zatrzymania mężczyzny doszło 9 marca 2024 roku. Postępowanie było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzucił obywatelowi Ukrainy prowokację i podżeganie obywatela Polski za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger do wzięcia udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej poprzez udzielenie informacji w postaci zdjęć pojazdów wojskowych stanowiących pomoc dla Ukrainy przekraczających granicę polsko-ukraińską w zamian za wynagrodzenie w kwocie 15 000 Euro, kwalifikowane z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 24 k.k. w zw. z art. 130 § 2 kk. Kolejne zarzuty dotyczą kierowania gróźb karalnych wobec tej samej osoby kwalifikowane z art. 190 § 1 k.k. Przestępstwa skierowane były wobec jednego z organizatorów protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.
Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Oskarżony przebywa w areszcie
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator po zatrzymaniu i ogłoszeniu zarzutów skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie, w pełni podzielił stanowisko i wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu
Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 3 osoby w śledztwie dotyczącym prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Wśród zatrzymanych jest jeden obywatel RP oraz dwóch obywateli Białorusi.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz branie udziału w działalności wywiadu rosyjskiego i podejmowanie w zamian za obietnicę uzyskania korzyści majątkowych działań dywersyjnych i sabotażowych na terenie Polski kwalifikowane z art. 130 § 7 kk.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Trafili do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki, ukrycia się podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 3 podejrzanych.