– Nigdy wcześniej w historii Unii nie było takiej strategii na rzecz ochronności i takich wydatków.
Nie odbyłoby się też to bez polskiej prezydencji. My zabiegaliśmy po pierwsze o komisarza do spraw obrony, żeby takie miejsce, takie stanowisko, taka instytucja, taki kierunek został przyjęty i to się udało zrobić. My mówiliśmy jasno, to jest bardzo dobra decyzja na wniosek Polski, ale ona bez wypełnienia budżetem, finansami będzie tylko pięknym gestem. Dzisiaj to się zmienia. Mamy pierwszą część budżetu, 150 miliardów. Łączymy swoje siły z poszczególnymi państwami. Te zmiany, stworzenie budżetu europejskiego na obronność, wsparcie budowy przemysłu uzbrojeniowego, inwestycje w bezpieczeństwo, nie są przeciwko NATO, tylko są dla NATO. Nie są odebraniem suwerenności, tylko są ochroną suwerenności. Biała Księga musi być natychmiast implementowana. Inaczej będzie wspaniałą strategią, która nigdy nie zostanie zrealizowana jeżeli nie będzie natychmiastowej implementacji i o tym będziemy dzisiaj rozmawiać – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
3 kwietnia br., wicepremier – minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz współprzewodniczy z Kają Kallas, wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, obradom rady nieformalnej spraw zagranicznych UE z udziałem ministrów obrony (FAC). Rada nieformalna poświęcona jest pozycji Unii Europejskiej w nowej sytuacji międzynarodowej. Podczas obrad omówione zostaną możliwości pogłębienia współpracy pomiędzy krajami, jak również perspektywy wzmocnienia partnerstwa transatlantyckiego i sytuacja w Ukrainie.
Liderzy europejscy, w tym ministrowie obrony i spraw zagranicznych uczestniczą w sesji roboczej na temat wsparcia militarnego UE dla Ukrainy. Dyskusja dotyczy wsparcia wojskowego i możliwych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w świetle ostatnich wydarzeń politycznych i wojskowych. Sesja jest również okazją do wymiany poglądów na temat inicjatywy Wysokiej Przedstawiciel na temat zwiększenia wsparcia UE dla Ukrainy, możliwości pogłębienia współpracy przemysłu obronnego Ukrainy i UE, a także współpracy z NATO i innymi partnerami.
– Tam się rozgrywa bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Unia Europejska od pierwszych dni włączyła się w pomoc dla Ukrainy. Polska była jednym z pierwszych krajów, które stworzyły warunki do pomocy. Ta pomoc będzie kontynuowana do momentu, do którego Ukraina tej pomocy będzie oczekiwała. Tyle ile będzie trzeba będziemy udzielać tej pomocy. Dlaczego to robimy? Po pierwsze z przyczyn cywilizacyjnych. Jesteśmy cywilizacją Zachodu. Jeżeli giną dzieci, bomby lecą na szpitale to po prostu trzeba pomagać. Druga przyczyna, bardzo dotycząca już ministrów obrony, jeżeli dochodzi do sytuacji, w której zaatakowany został nasz przyjaciel to trzeba pomagać, ale tam też rozgrywa się racja stanu, nasze bezpieczeństwo. Rosja zagraża Unii Europejskiej, zagraża NATO, zagraża naszym państwom. Jeżeli Ukraina walczy z tym zagrożeniem to działa na rzecz naszego bezpieczeństwa – mówił podczas spotkania wiceprezes Rady Ministrów.
Uczestnicy obrad rady nieformalnej spraw zagranicznych UE z udziałem ministrów obrony kontynuują także dyskusję nt. Białej Księgi w sprawie europejskiej obronności, która została przygotowała i opublikowała 19 marca 2025 r. przez Komisję Europejską.
– Już wczoraj mieliśmy okazję na konferencji przez nas zorganizowanej, przez naszą prezydencję, przez polską prezydencję, rozmawiać o Białej Księdze. O tym jak ją zaimplementować, co zrobić, żeby ona weszła w życie jak najszybciej. To jest dokument przełomowy dla Unii Europejskiej – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Ministrowie obrony państw UE dyskutowali w Warszawie o Białej Księdze i wsparciu dla Ukrainy
– Będziemy budować zdolności obronne, będziemy trenować żołnierzy, będziemy rozwijać nasz przemysł zbrojeniowy. Biała Księga, która jest przedmiotem dyskusji już od wczoraj – najpierw z komisarzem Kubiliusem na konferencji dotyczącej strategii obronnej Unii Europejskiej, a dzisiaj podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony – spotkała się z dużym poparciem. Wszyscy ministrowie podkreślali wagę tego dokumentu. Widać, że Unia, Europa obudziła się do zasadniczego działania. To jest strategiczny dokument, który po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej jest przyjmowany i który gwarantuje nie tylko godne miejsce dla przemysłu zbrojeniowego w strategii Unii Europejskiej, ale także rozluźnia ramy fiskalne. Dotychczasowe warunki finansowe były dla wielu państw trudne do pokonania – nie mogły one zwiększać swoich budżetów ani zaciągać zobowiązań na inwestycje narodowe. To nie jest zobowiązanie wynikające z naszego „widzimisię” – to jest zobowiązanie egzystencjalne – zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej W. Kosiniak-Kamysz w Warszawie.
3 kwietnia br., wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz współprzewodniczył z Kają Kallas, wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, obradom rady nieformalnej spraw zagranicznych UE z udziałem ministrów obrony (FAC).
Punkt wyjścia do dzisiejszych dyskusji w formule nieformalnej rady spraw zagranicznych stanowiła prezentacja założeń Białej Księgi w sprawie przyszłości europejskiej obronności. Jej założenia 3 kwietnia przedstawił komisarz UE ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius podczas Forum Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Rozmowy podczas drugiego dnia rady koncentrowały się także na kwestiach dalszego wsparcia wojskowego i możliwych gwarancji bezpieczeństwa dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy.
– Jesteśmy zjednoczeni we wsparciu dla Ukrainy. Wsparciu, które jest konieczne, aby uzyskać pokój. Ukraina uzyska pokój – pokój sprawiedliwy, bo tylko taki możemy rozważać. Żaden inny nie powinien być brany pod uwagę. Ukraina osiągnie pokój, Europa osiągnie pokój tylko wtedy, gdy będzie silna. Pokój potrzebuje naszej siły – siły militarnej, siły naszego sojuszu, siły naszych społeczeństw, abyśmy byli w stanie się obronić. Dlatego wszystkie te inicjatywy – przekazywanie uzbrojenia, ćwiczenia, treningi dla żołnierzy ukraińskich prowadzone w krajach Unii Europejskiej, cała misja wsparcia i szkolenia wojskowego prowadzona przez Unię Europejską, de facto od samego początku wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie – będą kontynuowane tak długo, jak będzie to konieczne, dopóki Ukraina będzie potrzebować naszego wsparcia – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Szef MON przypomniał, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji w radzie UE jest rozwój europejskiego przemysłu obronnego.
– Powołanie komisarza do spraw obronnych, które zostało ogłoszone w Polsce przez panią przewodniczącą, było zwiastunem zmian w zakresie środków na rozwój przemysłu zbrojeniowego w Europie. Jednak bez budżetu ta dyrekcja i komisarz byliby bezsilni. Czekaliśmy na Białą Księgę. Teraz nie ma czasu do stracenia – i o tym również dziś rozmawialiśmy – aby implementować zapisy Białej Księgi nawet przed ostatecznymi decyzjami. Liczę na to, że w czasie polskiej prezydencji zostanie to oczywiście uruchomione. Wszystkie kraje muszą być przygotowane do zagospodarowania tych środków. Premiowane będą inicjatywy wspólne, tak jak jest to opisane w Białej Księdze – nie tylko inicjatywy indywidualne państw członkowskich, ale właśnie te realizowane w partnerstwie. Grupy zakupowe – mogę to tak określić – będą łączyć różne zdolności poszczególnych państw i składać wspólne wnioski. Na przykład Polska, państwa nadbałtyckie i Rumunia, czyli cała wschodnia flanka, mogłyby bardzo mocno się w tym zakresie wykazać. Będziemy to jak najszybciej implementować. Polska prezydencja zrobi wszystko, aby w czasie naszej odpowiedzialności przyjąć i uruchomić jak najwięcej programów – powiedział minister obrony narodowej.