Będą wyższe kary za atak na policjanta

Będzie zaostrzenie kar za atak na policjanta

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformowali o zaostrzeniu kar za ataki na policjantów.

Chodzi o zapewnienie większego bezpieczeństwa dla funkcjonariuszy w kontekście ostatnich wydarzeń w Pastuchowie.

Widzieliśmy na filmie, jak kilka dni temu niedaleko Jaworzyny Śląskiej na Dolnym Śląsku doszło do bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowanego zajścia – brutalne pobicie policjantki i policjanta przez uczestników tego zajścia.

Dzisiaj Policja cieszy się zaufaniem 80 procent społeczeństwa i dzięki policji mamy spokojne ulice. Zapobiegają tragediom, dokonują działań rozjemczych i wsparcia osób w potrzebie.

Razem z min. Mariuszem Kamińskim podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa również policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje, jak ta na filmiku, nie mogą mieć miejsca.

Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo Policji powinno być wzmocnione, bo oni dbają o nasze bezpieczeństwo i za to chcę im podziękować. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni i zrobimy wszystko, żeby Wasze bezpieczeństwo jeszcze umocnić.

Do końca miesiąca przedstawię panu premierowi Morawieckiemu projekt nowelizacji przepisów podwyższający kary za przestępstwa wobec funkcjonariuszy, dodatkowo wprowadzający, w wypadku stwierdzenia przestępstwa, obligatoryjną dodatkową karę finansową.

Musimy jeszcze skuteczniej zwalczać przestępczość przeciwko funkcjonariuszom. Jedną z metod będzie zaostrzenie kar za popełnienie przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza, czynną napaść na niego i jego znieważanie.

Chcę złożyć jasną deklarację, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń, czy też ran w związku z wykonywaną służbą, będzie przedmiotem szczególnej troski swoich przełożonych i ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Musimy bardzo ostro i bardzo stanowczo temu przeciwdziałać i zrobimy to skutecznie, zapewniam o tym funkcjonariuszy.

Brutalnych ataków, podczas których policjanci doznają obrażeń czy ran jest więcej. Często funkcjonariusz wychodzi na z pozoru spokojną interwencję i spotyka się z niesłychaną agresją, z atakiem siekierą, nożem – o tych sprawach trzeba głośno mówić.

Jeżeli chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy Policji na przestrzeni tych kilku lat mieliśmy do czynienia z 20 tys. przestępstw.
Jeśli chodzi o czynną napaść na funkcjonariuszy Policji mieliśmy w tym okresie do czynienia z ok. 1500 przestępstw.

– minister MSWiA Mariusz Kamiński.

W ostatnim badaniu Eurostatu Polacy zapytani o to, czy w okolicach swojego miejsca zamieszkania widzą przypadki agresji i wandalizmu zaledwie w 5% odpowiedzieli twierdząco. To efekt pełnej poświęcenia służby policjantów.

Policjanci to fantastyczni ludzie, którzy zakładają granatowe mundury, żeby z narażeniem własnego zdrowia i życia każdego dnia nam wszystkim nieść i zapewnić jedną z podstawowych potrzeb każdego z nas jaką jest bezpieczeństwo.

My policjanci jesteśmy świadomi tego, że podejmujemy się zadań, które stanowią zagrożenie dla naszego życia i zdrowia – polscy policjanci robią to z pełną świadomością i niezwykle profesjonalnie.

– Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk.

Ostatnie przypadki agresji na policjantów!

Areszt dla mężczyzn podejrzanych o czynną napaść na policjantów

Trzy miesiące spędzą w areszcie dwaj mieszkańcy powiatu świdnickiego, którzy podejrzani są min. o czynną napaść na funkcjonariuszy Policji oraz ich znieważenie. Mężczyznom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy – w sobotę 12 września 2020 roku około godziny 18 świdniccy policjanci zostali wezwani na interwencję do jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Ślaska. Powodem wezwania było uszkodzenie ciała jednego z mieszkańców przez ustalonego sprawcę. W trakcie podjętej interwencji policjanci zostali zaatakowani przez dwóch mężczyzn w wieku 47 oraz 25 lat, mieszkańców powiatu świdnickiego.

Zgromadzony materiał dowodowy ukazał, z jaką agresją i brutalnością ze strony napastników zmierzyli się interweniujący policjanci. Pomimo tego jeden z mężczyzn, 47-latek został zatrzymany na miejscu. Młodszy z podejrzanych oddalił się, ale wkrótce również został zatrzymany przez funkcjonariuszy ze świdnickiej komendy. Obaj – jak się okazało nietrzeźwi mężczyźni, trafili do policyjnego aresztu.

Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zatrzymanym zarzutów min. czynnej napaści na funkcjonariuszy oraz ich znieważenia. 47-latek usłyszał również zarzut zmuszenia policjantów do odstąpienia od prawnej czynności służbowej podczas wykonywanych obowiązków służbowych. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratora Rejonowego w Świdnicy i wydał decyzję o zastosowaniu wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Śledztwo objęte jest nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świdnicy.

Przypomnijmy, że przestępstwo czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

WIĘCEJ tutaj WIDEO!

Odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza

Policjanci zatrzymali 34-latka z Gdańska, który zniszczył drzwi wejściowe do mieszkania zgłaszającego. Dodatkowo mężczyzna odpowie za znieważenie interweniujących policjantów oraz za naruszenie nietykalności cielesnej jednego z nich. Sprawcy grozi teraz 5 lat więzienia.

Na początku tygodnia tuż po godz. 22.00 policjanci z komisariatu w Nowym Porcie odebrali zgłoszenie o pobiciu, do którego doszło w Brzeźnie. Funkcjonariusze pojechali do mieszkania, w którym doszło do zdarzenia. Na miejscu policjanci rozmawiali ze zgłaszającym i ustalili, że nietrzeźwy oraz agresywny mężczyzna, którego zgłaszający znał, uderzył go i zniszczył drzwi wejściowe do mieszkania jego znajomego. Pokrzywdzony nie potrzebował pomocy medycznej. Funkcjonariusze weszli do mieszkania, a tam wyraźnie pobudzony mężczyzna na ich widok stał się jeszcze bardziej agresywny. Policjanci próbowali go uspokoić, jednak ten nie reagował na ich polecenia, nie chciał też podać swoich danych. Podczas interwencji nagle zaatakował jednego z interweniujących mundurowych. W trakcie zatrzymania pijany agresor kopnął funkcjonariusza w klatkę piersiową i cały czas znieważał policjantów, używając przy tym wulgarnych słów. Funkcjonariusze użyli wobec agresywnego mężczyzny służbowego gazu pieprzowego, zastosowali chwyty obezwładniające oraz kajdanki.

Funkcjonariusze zatrzymali go i przewieźli do policyjnego aresztu. 34-letni mieszkaniec Gdańska jeszcze dziś najprawdopodobniej usłyszy zarzuty zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej policjantów oraz znieważenia ich.

Za zniszczenie mienia grozi 5 lat więzienia. Naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego jest zagrożone karą 3 lat więzienia. Za znieważenie policjanta grozi kara 1 roku więzienia.

Nietrzeźwy agresor zaatakował dzielnicowego

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Orzeszu zatrzymał 44-latka, który w środku dnia, z wyjątkową agresją zaatakował go podczas prowadzonych przez mundurowego czynności. Pijany mieszkaniec Łazisk Górnych wyzywał, szarpał i groził śmiercią policjantowi. Po nocy spędzonej w policyjnej izbie zatrzymań, agresor usłyszał zarzuty i wraz z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego, został doprowadzony do prokuratury. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Wczoraj (14 września) ok. godziny 13 dzielnicowy z orzeskiego komisariatu został skierowany na ulicę Klonową, gdzie samochód blokował przejazd. Policjant potwierdził zgłoszenie, a po ustaleniu danych właściciela udał się do miejsca jego zamieszkania. Wykonując czynności na ulicy Długosza w Orzeszu, nagle został zaatakowany przez przypadkowego mężczyznę, który z niewyjaśnionych przyczyn i z wyjątkową agresją zaczął wyzywać dzielnicowego, szarpać go za mundur i grozić śmiercią. Mimo podejmowanych przez policjanta prób uspokojenia agresora, ten stawał się coraz bardziej pobudzony i nie reagował na wydawane polecenia.

Do akcji wkroczyli następnie policjanci z drogówki, którzy wspólnie z dzielnicowym obezwładnili i zatrzymali agresora. 44-letni mieszkaniec Łazisk Górnych trafił do komisariatu. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna dziś usłyszał zarzuty: znieważania funkcjonariusza, naruszenia jego nietykalności cielesnej oraz kierowania gróźb karalnych. Do żadnego z nich się nie przyznał. Śledczy z orzeskiego komisariatu złożyli też wniosek o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego. Prokurator Rejonowy w Mikołowie przychylił się do wniosku i objął 44-latka policyjnym dozorem.

Exit mobile version