ŚWIAT

Baltic Sea NATO Allies Summit w Helsinkach. O „flocie cieni”. Bałtycka Warta – wspólna kontrola

Udział premiera Donalda Tuska w Baltic Sea NATO Allies Summit

Wzmocniona ochrona Bałtyku przez NATO staje się faktem.

Premier Donald Tusk wziął udział w Baltic Sea NATO Allies Summit w Helsinkach. Szczyt został zwołany przez prezydenta Finlandii, premiera Estonii i Sekretarza Generalnego NATO.

„Jesteśmy gotowi do radykalnych, twardych decyzji, kiedy dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa Bałtyku” – mówi Donald Tusk.

Podczas szczytu zdecydowano o objęciu Bałtyku dodatkową ochroną NATO przez 90 dni, z możliwością przedłużenia. Popisano także wspólne oświadczenie m.in. potępiające sabotaż i działalność rosyjskiej „floty cieni”.

Bałtycka Warta – projekt wspólnej kontroli

Premier przypomniał, że już 27 listopada 2024 r. Polska zaproponowała wzmocnienie kontroli na Bałtyku, wzorowanej na systemie „Air Policing”, czyli ochrony przestrzeni powietrznej NATO. Incydenty z udziałem rosyjskich i chińskich statków oraz akty sabotażu na podwodnych instalacjach energetycznych obligują do tego, aby Bałtyk stał się obszarem wzmocnionej kontroli militarnej w ramach „Navy Policing”. Odpowiedzią na nasze wezwanie jest uruchomienie NATO-wskiej misji “Bałtycka Warta”.

Helsinki, Finlandia. Baltic Sea NATO Allies Summit (fot. KPRM)

“Pierwszy kluczowy krok, na który naciskałem, został zrealizowany. NATO zintensyfikuje swoją obecność na Morzu Bałtyckim, co będzie coraz bardziej zauważalne. Działania prawne i wojskowe, mające na celu przeciwdziałanie aktom sabotażu, zostały uznane za wspólne zadanie wszystkich sojuszników” – powiedział Donald Tusk po szczycie w Helsinkach.

Program przewiduje objęcie Bałtyku dodatkową ochroną NATO przez 90 dni. Jednocześnie państwa regionu zgodnie wyrażają potrzebę przedłużenia – stałej i efektywnej kontroli bezpieczeństwa tego obszaru.

Tzw. „flota cieni”

Rosja omija sankcje nałożone na nią w związku z agresją na Ukrainę, wykorzystując statki rejestrowane w sposób budzący wątpliwości, które często nie spełniają obowiązujących norm ekologicznych.

“Dla mnie kluczowe jest, że wszyscy uczestnicy spotkania, wraz z Sekretarzem Generalnym NATO, uznali konieczność ochrony nie tylko wód terytorialnych, ale także podejmowania skutecznych działań na otwartym morzu. W razie potrzeby przewidziano również kontrolowanie statków na środku Bałtyku, co podkreśla wagę wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa w regionie” – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

Wskutek agresywnych działań, które miały sprowokować państwa do interwencji, zniszczony został światłowód łączący Finlandię i Szwecję, a ostatnio ofiarą rosyjskich prób destabilizacji stała się Estonia.

“Metody używane w tych działaniach – jak holowanie kotwicy, niszczenie światłowodów czy innych kabli – są prymitywne, ale skuteczne” – zauważył Donald Tusk.

Finlandia wobec dokonanych szkód na infrastrukturze podwodnej zareagowała stanowczo – zatrzymała statek, aresztowała załogę i doprowadziła do wyjaśnienia, kto odpowiada za akty dywersji. Jak podkreślił szef polskiego rządu, gdyby taka sytuacja miała miejsce na polskich wodach terytorialnych nasza reakcja byłaby równie zdecydowana.

Bezpieczeństwo – lokalnie i globalnie

Podczas szczytu w Helsinkach Tusk spotkał się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, premierem Estonii Kristenem Michalem, sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Henną Virkkunen, a także liderami państw bałtyckich i nordyckich. Przywódcy dyskutowali nie tylko o sytuacji regionalnej, ale także globalnej. Chodzi między innymi o kwestie Grenlandii i Kanady.

„Jestem przekonany, że w Europie politycznie górę wezmą ci wszyscy, którzy niezależnie od tego, będą uznawali potrzebę utrzymania NATO i relacji transatlantyckich za jedną z najważniejszych w tej chwili“ – stwierdził Donald Tusk.

Szczyt Baltic Sea NATO Allies w Helsinkach jest wyrazem determinacji państw regionu Bałtyku w budowaniu bezpiecznej i stabilnej przyszłości, a także sprzeciwu wobec działań Federacji Rosyjskiej.

Helsinki, Finlandia. Baltic Sea NATO Allies Summit (fot. KPRM)

“Wszyscy mają świadomość, że Europa powinna być bardziej, a nie mniej zjednoczona. Powinniśmy być solidarni, nie tylko wobec Ukrainy, ale generalnie jako podmiot polityczny. Państwa narodowe w Unii Europejskiej powinny się nawzajem wspierać w każdej krytycznej sytuacji” – przyznał Donald Tusk.

Celem planowanych działań jest skuteczne zniechęcenie tych, którzy zarabiają na niszczeniu infrastruktury, a będzie to możliwe wtedy, kiedy wszystkie państwa w regionie pokażą, że są gotowe do twardych decyzji. Przywódcy zobowiązali się do opracowania specjalnego porozumienia w sprawie ochrony infrastruktury krytycznej.

Bałtyk silny i zjednoczony – wspólne oświadczenie

Podczas spotkania w Helsinkach liderzy podpisali wspólne oświadczenie.

Główne ustalenia:

  1. Potępienie sabotażu: Przywódcy potępili akty sabotażu i zobowiązali się do ich przeciwdziałania, zapowiadając zdecydowaną reakcję na wszelkie próby uszkodzenia infrastruktury.
  2. Działania NATO: Ogłoszenie inicjatywy NATO „Baltic Sentry” w celu zwiększenia czujności oraz aktywację Dowództwa Task Force-Baltic w Rostocku do koordynacji działań w regionie.
  3. Współpraca regionalna i z sektorem prywatnym: Współpraca z sektorem prywatnym oraz rozwój technologii monitorujących, a także wymianę informacji i najlepszych praktyk.
  4. Reakcja na zagrożenia związane z Rosją: Państwa potępiły działania rosyjskiej „floty cieni”, która zagraża infrastrukturze i środowisku, wspiera wojnę w Ukrainie oraz omija sankcje. Przywódcy zapowiedzieli wzmożone inspekcje, narzędzia śledzące oraz nowe sankcje.
  5. Zwiększenie odporności: Liderzy zgodzili się na modernizację infrastruktury, wzmocnienie bezpieczeństwa sieci energetycznych i komunikacyjnych oraz rozwijanie zdolności naprawczych i monitoringu.
  6. Koordynacja NATO-UE: Podkreślono potrzebę ściślejszej współpracy NATO i UE, w tym działań na rzecz ochrony infrastruktury i przeciwdziałania zagrożeniom globalnym.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button