– Będziemy dyskutowali o ochronie klimatu, o rozwiązaniach jakie trzeba wdrożyć w związku z tym zagadnieniem na przyszłość.
A także o rozwoju nowoczesnych technologii – mówił Andrzej Duda przed wylotem, dodając, że jednym z tematów będzie wykorzystanie wodoru do celów pozyskiwania zielonej energii.
Mówiąc o zaplanowanym na dzisiaj spotkaniu z gospodarzem konferencji, prezydentem Azerbejdżanu, zauważył, że Ilham Alijew jest „tradycyjnie w dobrych relacjach z Polską”. Jak zapowiedział, prezydenci będą m.in. kontynuować rozmowy o współpracy energetycznej
#COP29 Powitanie Prezydenta RP @AndrzejDuda przez Prezydenta Republiki Azerbejdżanu @presidentaz oraz Sekretarza Generalnego ONZ @antonioguterres.
Prezydent Andrzej Duda wygłosi dziś oświadczenie podczas sesji plenarnej Szczytu Liderów. Następnie odbędzie się spotkanie… pic.twitter.com/OCP0LKSQEn
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) November 12, 2024
Jak zapowiadał Szef BPM Mieszko Pawlak, podczas szczytu Andrzej Duda będzie mówił m.in. o polskim modelu transformacji energetycznej opartym o atom, ale też uwzględniającym „jej ludzki wymiar”.
Szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP29, odbędzie się w dniach 11–22 listopada w stolicy Azerbejdżanu Baku, pod hasłem „W solidarności dla zielonego świata”.
We wtorek po południu czasu lokalnego Duda wygłosi oświadczenie podczas sesji plenarnej Szczytu Liderów. Następnie odbędzie się spotkanie prezydentów Polski i Azerbejdżanu.
Prezydencki doradca Sławomir Mazurek zaznaczył, że Andrzej Duda należy do tych prezydentów, którzy najczęściej brali udział w konferencjach klimatycznych a Polska jest bardzo aktywna na tym polu.
Rozmowa z pseudodziennikarzynami:
W szczycie weźmie udział około 100 głów państw i szefów rządów. – Dla prezydenta Dudy będzie to ostatni taki szczyt, a dotychczas uczestniczył w tych szczytach wielokrotnie. Będzie zatem chciał dokonać pewnego podsumowania swojego wieloletniego dorobku w tej kwestii. Na pewno nawiąże do bardzo ważnego dla Polski COP24, który odbył się w Katowicach, a także do faktu, że to właśnie on w 2016 r., ratyfikował Porozumienie Paryskie. W Katowicach podpisano natomiast Katowice rulebook, dokument który wskazywał, w jaki sposób należy wprowadzać w życie założenia tych porozumień” – podkreślił szef BPM. Przypomniał, że przyjęto wtedy „Deklarację o solidarnej i sprawiedliwej transformacji”, czyli dokument, który podkreśla konieczność stawiania człowieka w centrum całego procesu transformacji energetycznej”.
Mieszko Pawlak nawiązał do ubiegłorocznego COP28 w Dubaju. Andrzej Duda wziął udział w wydarzeniu poświęconym energetyce nuklearnej, kiedy podpisano deklarację o potrojeniu w perspektywie najbliższych dekad produkcji energii jądrowej jako kluczowej dla wprowadzenia zeroemisyjności w wymiarze globalnym. Polska ze swoim programem energetyki jądrowej wpisuje się w te dążenia” – zaznaczył.
Szef BPM wskazał, że Duda na forum krajowym „stale podkreśla konieczność utrzymywania tych inwestycji w budowę polskich elektrowni jądrowych – tej pierwszej, która jest w tym momencie w fazie projektowania, a powstaje we współpracy z amerykańskim konsorcjum Westinghouse–Bechtel, ale też kolejnej. Bo polski program energetyki jądrowej przewiduje powstanie dwóch elektrowni jądrowych do 2040 roku”.
– Ten model polskiej transformacji energetycznej, oparty o atom, ale też uwzględniający wymiar ludzki, to coś, co Prezydent ponownie przedstawi i zareklamuje jako dobry model także dla innych państw – zapowiedział.
(KPRP)