Dzisiaj, 21 czerwca, o godzinie 5.32 rozpoczęło się astronomiczne lato.
Jest słonecznie, upalnie i kolorowo. Czas zatem odetchnąć, „naładować” baterie i uśmiechnąć się. Bądźmy bezpieczni na szlakach, plażach i miejskich skwerach. Dla tych, którym dokuczają wysokie temperatury przypominamy, że polskie „kapryśne” lato ma zazwyczaj w zanadrzu wiele pogodowych niespodzianek.
Lato astronomiczne
Na półkuli północnej lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie, gdy Słońce przechodzi przez punkt przesilenia letniego i wstępuje w znak Raka. Na ogół ma to miejsce między 21 a 22 czerwca, a tylko w latach przestępnych, jak np. w 2020 roku, dzień wcześniej. Lata astronomicznego nie należy mylić z kalendarzowym, które przypada zawsze 22 czerwca, niezależnie od położenia Słońca względem Ziemi.
Dzisiaj także jest najdłuższy dzień w roku!
Prognoza długoterminowa IMGW-PIB na lipiec i sierpień
Dla tych, którzy planują urlop w Polsce przypominamy prognozę długoterminową Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB na lipiec i sierpień.
W lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej. Na przeważającym obszarze kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej, jedynie na południu – poniżej normy.
Z kolei w sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a miesięczna suma opadów atmosferycznych – poniżej normy. Na północnym wschodzie i w centrum możliwa średnia temperatura i suma opadów w normie.
Prognoza synoptyczna dla Polski – 25 tydzień 2021 r.
Początek nowego tygodnia będzie jednocześnie początkiem zmian w pogodzie. Upały zaczną stopniowo ustępować, od piątku w całym kraju w najcieplejszym momencie dnia temperatura powietrza nie przekroczy 30°C. Jednocześnie pojawi się znacznie więcej opadów deszczu oraz burz, które w pierwszej części tygodnia miejscami mogą być silne, z opadami gradu, silnym wiatrem oraz intensywnym deszczem.
Po bardzo ciepłej nocy poniedziałek rozpocznie się słonecznie, lecz na zachodzie, południu oraz południowym wschodzie już od godzin południowych rozwijać się zacznie zachmurzenie kłębiaste i lokalnie padać będzie przelotny deszcz. Pojawią się burze. Najsilniejsze prognozowane są na zachodzie kraju, w ich trakcie opady deszczu miejscami do 30 mm, porywy wiatru do 80 km/h, możliwy też grad. Nieco słabsze burze wystąpią też na południowym wschodzie, tam opady do 20 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Nadal upalnie, od 28°C na wschodzie do 34°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych
W nocy z poniedziałku na wtorek aktywne burze na zachodzie kraju przemieszczą się nieco na wschód obejmując swym zasięgiem m.in. Wielkopolskę, Opolszczyznę i Górny Śląsk. W ich trakcie opady deszczu do 30 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Na pozostałym obszarze noc pogodna, ale nadal bardzo ciepła – tuż po wschodzie słońca na termometrach od 16°C do 21°C.
Pierwszy dzień kalendarzowego lata (wtorek) to kontynuacja upalnej i burzowej aury, tym razem we wschodniej połowie kraju. Burzom w tej części kraju towarzyszyć będą opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz opady gradu. Najchłodniej na Pomorzu, od 22°C do 24°C oraz na zachodzie, około, 27°C, najcieplej na Podkarpaciu, do 32°C. Słaby i umiarkowany wiatr we wschodniej połowie kraju wiał będzie z kierunków południowych, w zachodniej z północnego zachodu.
Na zachodzie kraju zdecydowanie chłodniej już w środę, tam na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 17°C do 25°C. Gorąco jeszcze we wschodniej połowie kraju, temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. W całym kraju przelotnie padał będzie deszcz, a we wschodniej połowie kraju prognozujemy burze z opadami deszczu do 20 mm, gradem oraz porywami wiatru do 70 km/h. Z północy i zachodu wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr, jedynie na wschodzie będzie on jeszcze południowy.
Czwartek ponownie z przelotnym deszczem, a na wschodzie i południowym wschodzie również z burzami. Miejscami zjawiska towarzyszące burzom mogą być silniejsze, możliwy jest ulewny deszcz oraz porywisty wiatr. Temperatura maksymalna powyżej 30°C tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, na pozostałym obszarze w najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 16°C do 18°C nad morzem i na zachodzie, do 29°C na północnym zachodzie.
W piątek burze na południowym wschodzie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane lub duże i miejscami przelotny deszcz. Najcieplej na wschodzie, od 25°C do 27°C, na pozostałym obszarze od 18°C do 22°C. Słaby wiatr wiał będzie z północnego zachodu.
Weekend znacznie chłodniejszy od minionego, ze zmiennym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18°C do 25°C, nocami też chłodniej, od 9°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w niedzielę na Pomorzu dość silny i porywisty, wiał będzie z zachodu i północnego-zachodu.
(IMGW)