Wzmacnianie politycznych i gospodarczych więzi między Polską a Armenią oraz zbliżenie Armenii do wspólnoty europejskiej to główne tematy rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Republiki Armenii Wahagnem Chaczaturianem.
Wtorek był drugim dniem wizyty Pary Prezydenckiej w Armenii.
Po południu Duda rozmawiał z premierem Nikolem Paszynianem.
Rozmowy zdominowały kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym głównie negocjacje pokojowe między Armenią a Azerbejdżanem, wpływ wojny na Ukrainie na Kaukaz, możliwości zwiększenia polsko–armeńskiej współpracy gospodarczej oraz wsparcie europejskiej polityki Armenii.
Andrzej Duda spotkał się też z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Alenem Simonianem.
Omówiono m.in. działania polsko–armeńskiej grupy parlamentarnej, współpracę kulturalną, polskie wsparcie europejskiej polityki Armenii oraz program reform demokratycznych. Rozmawiano też o misji Unii Europejskiej w Armenii (EUMA), w tym o udziale Polaków w tej misji.
Prezydent RP z wizytą w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych
Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Armeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, której większościowym udziałowcem jest warszawska Giełda Papierów Wartościowych. W maju 2022 roku w szwajcarskim Davos w obecności prezydentów Polski i Armenii zostało podpisane porozumienie pomiędzy GPW a Bankiem Centralnym i Giełdą Republiki Armenii.
– Cieszę się, że od tamtego momentu ten projekt, ten pomysł gospodarczy współdziałania w rozwijaniu rynku kapitałowego w Armenii jest z sukcesem realizowany. To jest dla mnie duża satysfakcja – mówił Duda po spotkaniu z armeńskim odpowiednikiem.
Spotkanie z polskim personelem Misji Unii Europejskiej w Armenii
Ostatniego dnia wizyty Duda wziął udział w patrolu w Paruyr Sevak, podczas którego spotkał się z polskim personelem Misji Unii Europejskiej w Republice Armenii (EUMA), utworzonej w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.
– Jest to grupa ośmioosobowa, w tym wiceszef tej misji pan Marek Kuberski. Misja jest ważnym unijnym instrumentem, który pozwala dbać o porządek i stabilność w tym obszarze – mówił szef BPM Mieszko Pawlak przed wizytą w Armenii.
Szefem Misji Unii Europejskiej w Republice Armenii (EUMA) jest Markus Ritter, a w jej skład wchodzi ponad sto osób. Misja została ustanowiona w lutym 2023 roku na okres dwóch lat, a jej celem jest m.in. monitorowania sytuacji i patrolowania pogranicza Armenii i Azerbejdżanu.