Apel do mieszkańców Warszawy: Cześć Bohaterom Powstania! Program obchodów i zmiany w ruchu

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Apel do mieszkańców Warszawy i gości  o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego podpisał prezydent Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami.

W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię. Mimo to odbędą się wszystkie doroczne wydarzenia, a także dwa specjalne.

Apel ma związek ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wraz z prezydentem Warszawy podpisali go prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Z powodu pandemii koronawirusa Warszawa i inni współorganizatorzy są w tym roku zmuszeni ograniczyć zarówno samą skalę, jak i liczbę uczestników obchodów.

Robimy wszystko, żeby przestrzegać obostrzeń. Ale przede wszystkich zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. Dziękujemy organizacjom powstańczym za zrozumienie, że tegoroczne obchody będą trochę inaczej wyglądały – powiedział Rafał Trzaskowski.

Zachęcam wszystkich do śledzenia ich w środkach masowego przekazu i internecie: wszystkie uroczystości będziemy relacjonować – zapowiedział prezydent Warszawy.

Przyłączył się do niego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców. Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich online, jak mówił pan prezydent. Skorzystali z programu, który jest umieszczony na stronach miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego – zachęcał Jan Ołdakowski.

Program obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Apel do mieszkańców Warszawy: Cześć Bohaterom Powstania! (fot. UMW)

Powstańcy: Wolność to najważniejsza wartość

Dziękujemy władzom miasta i warszawiakom, że pamiętacie i o Powstaniu, i o tych, którzy jeszcze żyją. Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było koniczne. Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans. Ale walczyliśmy o to, by wolne miasto oddać w ręce Rosjan. A świat żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – mówił Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Jesteśmy wdzięczni za wkład pracy, który dajecie, by przypomnieć i uczcić tych, którzy leżą na Cmentarzu Wojskowym i innych cmentarzach. Oni zasługują na tę pamięć. Poszli walczyć o wolność bez żadnego własnego interesu. Myśmy uważali, że nie ma większej wartości niż wolność i niepodległość – mówił z kolei Jerzy  Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Dwa specjalne wydarzenia podczas obchodów

Prezydent Warszawy poinformował o głównych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy. Jak co roku m.in. oddamy hołd bohaterom w godzinę „W”, złożymy kwiaty pod pomnikami i w miejscach pamięci Powstania, rozpalimy ognisko pamięci na Kopcu Powstania, odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie tegorocznych obchodów będą mieć miejsce dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwsza to symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wkopanie aktu erekcyjnego w korzenia drzewa na terenie Cmentarza. W Izbie udokumentujemy rzeź Pragi i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Druga uroczystość to odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona”, bohatera Powstania i budowniczego Warszawy. – Będziemy mieli kolejny pomnik bohatera Powstania, z czego bardzo się cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (fot. org.)

76. rocznica wybuchu Powstania: zmiany w ruchu

Organizacja uroczystości 76. rocznicy powstańczego zrywu stolicy oznacza zmiany w ruchu i parkowaniu w dniach 29 lipca – 5 sierpnia. Zmiany będą dotyczyły także autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego.

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą ograniczone w porównaniu do lat ubiegłych z powodu stanu pandemii COVID-19. Liczba uczestników będzie ograniczona. Wstęp na uroczystości będzie możliwy wyłącznie z zaproszeniem lub po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl. Wydarzenia będą transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Organizacja uroczystości będzie wiązała się ze zmianami w parkowaniu. W rejonie poszczególnych wydarzeń możliwe będą chwilowe wstrzymania ruchu. W sobotę 1 sierpnia o godz. 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności. W tym czasie tradycyjnie zamrze ruch na ulicach, zatrzymają się także autobusy i tramwaje.

Czwartek, 30 lipca

Spotkanie Powstańców z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy w Muzeum Powstania Warszawskiego na ul. Przyokopowej:

Piątek, 30 lipca

Msza św. w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej:

Sobota, 1 sierpnia:

Niedziela, 2 sierpnia

W godz. 17.00-20.30 ulicami przejedzie Masa Powstańcza 2020. Liczba uczestników będzie ograniczona. Udział będzie możliwy wyłącznie po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. W tym roku uczestnicy przejadą szlakiem batalionów AK „Czata 49” i „Miotła” m.in. ulicami Towarową i Okopową, Stawki, Bonifraterską, Miodową, Marszałkowską, Al. Jerozolimskie i Koszykową.

W związku z organizacją wydarzenia w godz. 7.00-14.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Przyokopowej (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „Organizator”). W godz. 14.00-20.30 ul. Przyokopowa będzie zamknięta dla samochodów (z wyjątkiem samochodów z tabliczką „Organizator”).

Środa, 5 sierpnia

Uroczystości przed pomnikiem Ofiar Rzezi Woli u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”:

Exit mobile version