ŚWIAT

Andrzej Duda poleciał do Mongolii. „Tę wizytę traktujemy bardzo poważnie”

Ułan Bator

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą przybyli do Mongolii.

W Ułan Bator prezydent RP będzie rozmawiał na temat rozwoju współpracy gospodarczej oraz sytuacji bezpieczeństwa na świecie.

Niesamowite jest to jak osoby z PiS co kilka dni robią sobie na koszt podatników „wycieczki” po całym świecie. Są to udawane wizyty, podczas których nic istotnego nie dzieje się jak tutaj: „Celem wizyty jest podtrzymanie współpracy gospodarczej”. Nie trzeba tego robić, lecąc tam…

Ostatnie „wycieczki” te najdalsze z ostatniego miesiąca to, np. Jacek Sasin w Chile, bardzo częste podróże do USA Agaty Kornhauser–Dudy (ostatnio niecałe 2 miesiące temu) czy Wojciech Gerwel w Australii, Nowej Zelandii i Papui-Nowej Gwinei.

Ułan Bator. Andrzej Duda z Agatą Kornhauser–Dudą w Mongolii (fot. KPRP)

– To wizyta planowana od dawna. Mongolia, choć jest państwem geograficznie dość odległym, ma istotne położenie geopolityczne, granicząc z Rosją i Chinami – wskazuje szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Rozmówcami Andrzeja Dudy w Ułan Bator będą: prezydent Mongolii Ukhnaagiin Khürelsükh, premier Luvsanamsrain Oyun–Erdene oraz przewodniczący parlamentu Gombojavyn Zandanshatar.

– Celem wizyty jest podtrzymanie współpracy gospodarczej. Dla prezydenta otwieranie nowych rynków dla polskich przedsiębiorców ma bardzo duże znaczenie – mówi Marcin Przydacz. Zapowiada, że podczas wizyty zostaną podpisane gospodarcze umowy międzyrządowe, a także odbędzie się polsko–mongolskie forum biznesowe.

Minister zwraca uwagę, że Mongolia to dobre miejsce inwestycyjne dla polskiego przemysłu wydobywczego oraz maszynowego – zarówno z sektora rolniczego, jak i górniczego. Wskazuje także na możliwości współpracy w ramach sektora żywnościowego oraz w kwestii zalesiania.

Jak zapowiada Szef BPM, podczas wizyty zostanie poruszony także temat bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, która spowodowała pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa na całym świecie.

Zaznacza, że prezydent „szanuje uwarunkowania każdego ze swoich partnerów w rozmowach politycznych, jednak zasady prawa międzynarodowego powinny obowiązywać wszystkich, zwłaszcza Rosję, jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

– Z całą pewnością Duda będzie przedstawiał wszystkie argumenty przemawiające za tym, aby wspierać walczącą w swojej obronie Ukrainę, a jednocześnie wywierać możliwie szeroki nacisk na stronę rosyjską, aby zaprzestała bezsensownej agresji – podkreślił Marcin Przydacz.

Polskie stanowisko w tych kwestiach Andrzej Duda ma przedstawić także podczas wykładu na uniwersytecie w Ułan Bator. – Prezydent będzie poruszał kwestię porządku światowego opartego o zasadę legalizmu, czyli działania opartego o prawo międzynarodowego oraz zasadę multilateralizmu, czyli zgodnej współpracy wielu państw w systemie międzynarodowym – dodaje szef BPM.

Zaplanowano także oficjalne otwarcie przez prezydenta polskiej ambasady w Ułan Bator.

Mongolia. O bezpieczeństwie i współpracy dwustronnej

Bezpieczeństwo na świecie oraz współpraca gospodarcza między Polską a Mongolią to tematy dzisiejszych rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Ukhnaagiina Khürelsükha w Ułan Bator.

– Tę wizytę traktujemy bardzo poważnie – podkreślił prezydent RP. Dlatego, dodał, w skład delegacji weszli przedstawiciele polskiego parlamentu, rządu oraz wielkich polskich firm z prezesem KGHM na czele, a podpisane między Polską a Mongolią w obecności przywódców porozumienia „dotyczą kwestii rozwojowych na najbliższe lata”.

Ułan Bator. Prezydenci Polski i Mongolii (fot. KPRP)

– Umowy dotyczą współdziałania w dziedzinach, które dzisiaj nas najbardziej interesują: wspólnych działań geologicznych, a w przyszłości – mamy nadzieję – także wspólnych działań górniczych – zaznaczył Andrzej Duda. Jak dodał, wspólne rozmowy dotyczą też obecności polskich firm na mongolskim rynku w przemyśle wydobywczym i metalurgicznym. – Mamy nadzieję, że współpraca, zainicjowana tymi porozumieniami, przyniesie obu naszym krajom dwustronne korzyści – dodał.

Podpisane w obecności prezydentów Polski i Mongolii umowy dotyczą współpracy w obszarach geologii, weterynarii, archiwistyki, a także między uniwersytetami oraz umowę o międzynarodowych przewozach drogowych.

Rozmowy prezydentów Polski i Mongolii dotyczyły też „trudnej sytuacji międzynarodowej”, którą w pierwszej kolejności skomplikowała pandemia, następnie rosyjska agresja na Ukrainę. – Rozmawialiśmy o politycznych relacjach, w jakich znajdują się oba nasze kraje – dodał Andrzej Duda. Polski prezydent podziękował za pomoc humanitarną, jaką Mongolia wspiera walczącą Ukrainę.

– Pogratulowałem też Panu Prezydentowi, bo byłem w Mongolii kilkanaście lat temu, towarzysząc prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i mam porównanie, jak wyglądało Ułan Bator wtedy, a jak wygląda dzisiaj. Rozwój stolicy, jak i całego kraju jest ogromny – dodał Andrzej Duda.

Para Prezydencka przyjechała do stolicy Mongolii z trzydniową wizytą. Na pl. Suche Batora została uroczyście powitana przez Ukhnaagiina Khürelsükha i jego małżonkę.

Ułan Bator. Prezydenci Polski i Mongolii (fot. KPRP)

Po uroczystościach przywódcy rozmawiali w wąskim gronie, następnie przewodniczyli spotkaniu delegacji obu krajów.

Jeszcze dziś przywódcy wezmą udział w forum biznesowym, które będzie okazją do spotkania się polskich i mongolskich przedsiębiorców. – Ta wizyta obfituje w elementy zacieśniania współpracy politycznej z silnie akcentowanym komponentem gospodarczym – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP spotkał się też z premierem Oyun–Erdenem Luvsannamsrain. Zaplanowano również spotkanie z przewodniczącym Wielkiego Churału Państwowego Mongolii Gombojavynem Zandanshatarem.
(własne, KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button