Tradycyjnie już, jak co roku, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent RP spotkał się z bohaterami zrywu.
W tym roku obchodzimy 78. rocznicę powstania z 1944 roku.
Spotkanie z Powstańcami Warszawskimi, które odbyło się dziś w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, rozpoczęło obchody 78. rocznicy wybuchu zrywu 1944 roku. Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom powstania oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.
– Tutaj na przestrzeni ostatnich lat, mówiłem wielokrotnie, jak wielka jest wartość czynu powstańczego, pamięci o Powstaniu Warszawskim i Powstańcach Warszawskich. Jak niezwykła, państwowotwórcza jest wartość tego czynu zbrojnego, tej pamięci, tej obecności dla Rzeczypospolitej – podkreślał prezydent.
– Ten sposób myślenia o ojczyźnie, o ważnych dla niej sprawach przekłada się także i na obecne czasy. Mylę o tej postawie, jaką przyjęliśmy jako społeczeństwo, po prostu jako Polacy, wobec wojny, która zaczęła się za naszą granicą na Ukrainie w wyniku rosyjskiej napaści. Dziękuję Wam za to, że przekazaliście tę wrażliwość tak, że my nie opuszczamy dzisiaj, mimo że nie zobowiązywaliśmy się nigdzie formalnie do tego, że będziemy pomagać jako państwo, jako naród, jako społeczeństwo – mówił Andrzej Duda, zwracając się do Powstańców.
Dziękujemy Wam za drogowskaz
Wręczenie orderów i odznaczeń państwowych kilkudziesięciu powstańcom i powstankom przed siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego w sobotę rano otworzyło obchody 78. rocznicy Powstania. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra, a także przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
Witając przybyłych dyrektor muzeum Jan Ołdakowski podkreślał, że to z bohaterstwa powstańców wyrosła współczesna, niepodległa Polska. Następnie prezydent Andrzej Duda odznaczył powstańców i osoby zaangażowane w pielęgnowanie pamięci oraz wolontariuszy. Część odznaczeń przyznanych pośmiertnie odbierali potomkowie bohaterów.
– Wasza służba dla Rzeczypospolitej trwa, służycie Polsce przez to, że jesteście. Jesteście wielkim świadectwem postawy, jaką młody człowiek powinien mieć wobec swojej ojczyzny i wobec swoich rodaków – mówił prezydent Andrzej Duda
Do zebranych przemówił także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Wasza spuścizna formowała nasz charakter. Pamiętamy, że bez was nie byłoby wolności. Musimy Wam podziękować za to, że jesteśmy dzisiaj bezpieczni. Bo Powstanie Warszawskie było jasną deklaracją, że Polska jest przywiązana do demokracji, do wolności, że jest immanentną częścią Zachodu. Ten wasz akt udowodnił całemu światu, że nie damy się spacyfikować – mówił prezydent Trzaskowski.
– Wtedy jasno postawiliście ten drogowskaz. Bez tego dużo trudniej byłoby nam na drodze do Unii Europejskiej, do NATO – kontynuował prezydent stolicy. – Dzisiaj, ta solidarność, której nas uczyliście, zaskakuje naszych ukraińskich przyjaciół. A my wiemy, co to znaczy, kiedy szaleniec próbuje skazać miasto na zagładę. Obrazy z Ukrainy chwytają nas tak mocno za serce, bo my wiemy, co to znaczy walczyć o wartości, oddawać za nie życie. Wiemy, co to jest miasto zrównane z ziemią. Ale na koniec Warszawa odrodziła się jak Feniks z popiołów.
– Kiedy słyszę głos trąbki, mam dreszcze na plecach. To dla nas wielkie wezwanie do przeżyć, od których minęło 78 lat. A mnie się wydaje że to była chwila. Do tej walki stanęli wszyscy, Powstańcy i zmobilizowane wojsko stacjonujące wokół Warszawy. Nie doszliśmy do stolicy, Niemcy nas nie dopuścili. Wybaczcie. Chciałam złożyć hołd wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o Polskę wolną, suwerenną, tolerancyjną, piękną w każdym tego słowa znaczeniu. Jestem szczęśliwa, że spotykamy się tu po latach wszyscy razem i przenosimy tradycję na kolejne pokolenia. – mówiła Teresa Stanek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. – Nasze matki wysyłając nas do walki czyniły nam krzyżyk na czole. Mówiły „uważaj na siebie”, ale nie mówiły „zostań”. Te krzyżyki w nas pozostały, czasem pod postacią drewnianych krzyży na grobach żołnierzy, którzy mieli po dwadzieścia kilka lat.
– Dziękuję panu prezydentowi Rzeczypospolitej Polski za piękne słowa. Dziękuję panu prezydentowi Warszawy za opiekę nad Powstańcami, kombatantami, za pomoc, której potrzebujemy i którą dostajemy – dodała Teresa Stanek.
– Nasze pokolenie wkraczało w życie w nieoczekiwanych okolicznościach. Musieliśmy mierzyć się z okupacją, terrorem. Po zakończeniu wojny całym życiem służyliśmy Polsce jak najlepiej. Pozostało w nas przekonanie, że agresorzy zawsze przegrywają, a dobrzy ludzie zostają w pamięci historii bohaterami. Walczyliśmy o wolność kosztem wielkich ofiar pamiętając o wartościach takich jak wolność, miłość do ojczyzny, wierność, męstwo honor, prawość, przyjaźń, tolerancja, pomoc słabszym oraz sumienność. Pragniemy, aby młodzi Polacy budowali świat, w którym te wartości będą na stałe obecne – powiedział Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.