Minister zdrowia zlecił Agencji Badań Medycznych przeprowadzenie badań nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.
Dzisiaj zaprezentowano pierwsze wyniki badań.
Wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazują, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo.
– Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu – powiedział Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
– Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnej rekomendacji, również zagranicą. Poza nieskutecznością tej terapii, może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
– Amantadyna w przebiegu COVID- 19 nie jest i nie była zalecana. Nadal prowadzone są badania nad jej skutecznością w Lublinie na innej grupie pacjentów. W najbliższym czasie poinformujemy o wynikach – dodał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia ds. leków.
W wyniku sekwencjonowania genomu wirusa w Polsce wykrytych zostało 13 413 przypadków wariantu Omikron.
W ostatnich 4 tygodniach liczba wykrytych przypadków tego wariantu to już 91,4 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek.