Na terenie części kraju wciąż występuje wysoki stopień zagrożenia związanego z intensywnymi opadami deszczu!
Odprawa kierownictwa MSWiA, Ministerstwa Infrastruktury oraz RCB ze służbami i wojewodami w sprawie aktualnej sytuacji pogodowej na terenie Polski.
W związku z trwającą trudną sytuacją na terenie południowej Polski i ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) dotyczącymi intensywnych opadów deszczu, w sobotę, 14 września br., odbyło się kolejne spotkanie dotyczące raportowania obecnej sytuacji i przygotowania do nadchodzących warunków atmosferycznych. W spotkaniu w Komendzie Powiatowej Policji w Kłodzku uczestniczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń, wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska oraz przedstawiciele powiatu kłodzkiego. Ponadto w spotkaniu w formule wideokonferencji uczestniczyli Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Zbigniew Muszyński, Komendant Główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Spotkanie miało na celu omówienie aktualnej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej na terenie kraju, podejmowanych działań prewencyjnych i interwencyjnych oraz mobilizacji służb.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej najtrudniejsza sytuacja występuje w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, gdzie ogłoszony został 3. stopień zagrożenia.
Ponadto na wschodzie kraju lokalnie mogą występować także trąby powietrzne i opady gradu.
Znaczne wzrosty stanów wody pojawiły się głównie w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim, lokalnie w Małopolsce, woj. świętokrzyskim, na południu woj. wielkopolskiego i lubuskiego.
Stan alarmowy został osiągnięty na 52 stacjach hydrologicznych. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 23 stacjach hydrologicznych.
Prognozowane przez IMGW apogeum dotyczące przekroczenia stanów alarmowych w górnej i środkowej Odrze ma mieć miejsce w nocy z soboty na niedzielę (14.09/15.09).
Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na bieżąco monitorowana jest przez meteorologów, hydrologów i służby. Osoby zamieszkujące tereny zagrożone są proszone o regularne śledzenie komunikatów służb i stosowanie się do wydawanych zaleceń.
Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego PSP odnotowało 1604 interwencje straży pożarnej
Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: dolnośląskiego – 704, śląskiego – 535, opolskiego – 147, wielkopolskiego – 46, małopolskiego – 45.
W związku z zapotrzebowaniami, do dwóch województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, zadysponowano wsparcie w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG, w tym:
- na teren woj. OPOLSKIEGO: kompanię szkolną z Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, 4 plutony H (pluton wsparcia) z woj. świętokrzyskiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach i łódzkiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, kompanię specjalną w sile: sekcja B, sekcja C i pluton wsparcia z woj. mazowieckiego oraz kompanię szkolną z Akademia Pożarnicza
- na teren woj. DOLNOŚLĄSKIEGO: pluton typu H (pluton wsparcia) oraz sekcję typu C (sekcja pomp szlamowych) z terenu woj. lubuskiego Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.
W województwach objętych ostrzeżeniami 2 i 3 stopnia, podniesiono stany osobowe PSP, łącznie o 190 funkcjonariuszy.
W powiecie prudnickim i nyskim w woj. opolskim, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, wprowadzono system służby strażaków 24/24 w dniach od 13 do 15.09.2024.
W związku z aktualną sytuacją, na poziomie Komendy Głównej PSP powołano Sztab Komendanta Głównego PSP, a także podjęto decyzję o pracy ciągłej Grupy Operacyjnej KG PSP do odwołania bezpośrednio na terenie woj. opolskiego.
Służba dyżurna Stanowiska Kierowania KG PSP rozpoznaje możliwości wykorzystania zobrazowań satelitarnych w ramach unijnego Copernicus Emergency Management Service oraz możliwości Centrum Informacji Kryzysowej (CIK) działającego w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Stanowiska kierowania PSP na bieżąco monitorują online na terenach zagrożonych opadem w oparciu o systemy udostępnione przez IMGW-PIB.
Sytuacja jest w trybie ciągłym monitorowana, koordynowana i dysponowane są niezbędne siły do zapobiegania i ograniczania skutków zjawisk pogodowych.
Podczas spotkania wojewodowie oraz przedstawiciele służb i instytucji zaangażowanych w działania w związku z sytuacją pogodową i zagrożeniem powodziowym, przedstawili informacje nt. aktualnej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju oraz prowadzonych działań prewencyjnych i interwencyjnych.
Alert RCB
Dziś i jutro (14/15.09) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie.
Alert RCB został uruchomiony na terenie województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego (10 powiatów: białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki i zwoleński, grójecki i garwoliński).
W nocy i jutro (14/15.09) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb.
Alert RCB tej treści został wysłany do województw: opolskiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego (powiat kępiński).
Pobierz poradnik i dowiedz się jak postępować podczas powodzi.
W sytuacji zagrożenia powodziowego należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodne.
- Słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- Jeśli to możliwe, odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce np. do znajomych czy rodziny;
- Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustal sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji;
- Naucz członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody;
- Przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- Zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- Przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe;
- Zaopatrz dom w niezbędną ilość żywności o długiej ważności do spożycia, wodę i przygotować odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne;
- Pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone powodzią miejsca;
- Zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem;
- Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o pomocy przy załadunku;
- Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt;
- Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce;
- Zabezpiecz substancje niebezpieczne – pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne;
- Zabezpiecz zbiorniki z olejem, paliwem;
- Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia;
- Przygotuj się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe.