POLSKA

Akademia Sztuki Wojennej – inauguracja roku. 2400 ochotników rozpoczyna studia w czterech uczelniach wojskowych

Wojsko Polskie

1 października br. Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej uczestniczył w uroczystym apelu inaugurującym rok akademicki 2024/2025 na Akademii Sztuki Wojennej.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim studentom, którzy wybrali Akademię Sztuki Wojennej. Dokonaliście odpowiedzialnego wyboru, inwestujecie w swoją przyszłość, inwestujemy my w waszą przyszłość, a przez to inwestujemy w przyszłość Polski. Macie tutaj zabezpieczenie w postaci dobrej jakości akademików, miejsc sportu, rekreacji, wszystkiego co jest potrzebne, żeby rozwijać się nie tylko naukowo. Zainteresowanie studiami na wszystkich uczelniach wojskowych jest ogromne – na kierunkach wojskowych i cywilnych. Jest dużo więcej chętnych niż możliwości przyjęcia studentów. Około sześciu kandydatów na jedno miejsce. To pokazuje, jak ważne są uczelnie wojskowe, jakie mają znaczenie w formowaniu nowej części Wojska Polskiego – tej najważniejszej związanej ze strategicznym myśleniem, ale jak też ważne są dla cywilnych studentów i tego wszystkiego, co się dzieje choćby w pozamilitarnych działaniach związanych z podnoszeniem swoich kwalifikacji – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

– Akademia Sztuki Wojennej to jeden z najważniejszych ośrodków nauki, edukacji i strategii dla bezpieczeństwa państwa polskiego. To najważniejsze miejsce w Polsce, gdzie uczymy jak dowodzić, jak realizować działania, jak przygotowywać się na wyzwania, o których mówił Pan generał Gocuł, który podjął się, w ostatnich miesiącach, misji kierowania uczelnią o strategicznym znaczeniu dla państwa polskiego. Podjął się też reformy budując nowe jednostki, choćby Akademickie Centrum Analiz Strategicznych, które będzie kształtować nie tylko opinię, analizy, ale również dawać kierunki do działania dla rządzących, dla wszystkich, którzy korzystają i korzystać będą z analiz tego ośrodka. Potrzebujemy takich think-tanków, potrzebujemy takich miejsc, w których strategicznie będziemy patrzeć na to, co się dzieje na świecie – mówił wicepremier.

Rok akademicki 2024/2025 na Akademii Sztuki Wojennej rozpocznie 2400 studentów (w tym 1100 pierwszego roku), 45 doktorantów i 250 uczestników cywilnych studiów podyplomowych – będą się oni kształcić na 12 kierunkach studiów. Dodatkowo – w ramach Systemu Doskonalenia Zawodowego – naukę rozpocznie również blisko 3400 żołnierzy.

– Jeśli chodzi o kształcenie młodzieży, o kształcenie nowego pokolenia, to rok akademicki jest szczególny dla 1100 studentów, którzy rozpoczynają po raz pierwszy studia. po raz pierwszy przygodę z Akademią Sztuki Wojennej. Jest wydarzeniem najważniejszym w karierze edukacyjnej, ale dla całej wspólnoty akademickiej to jest szczególnie ważne, bo to bardzo liczny rocznik. W sumie 1100 studentów na pierwszym roku, 2400 rozpoczyna studia w ogóle na Akademii Sztuki Wojennej. Do tego wchodzą studia podyplomowe i oczywiście kształcenie ustawiczne żołnierzy Wojska Polskiego, kadry oficerskie. 3600 żołnierzy, którzy kształcą się w tym zakresie. To jest wielki wkład w jakość pełnionej służby. Będziemy z tego korzystać jako Ministerstwo Obrony Narodowej i będą korzystać nasi dowódcy, podnosząc swoje kwalifikacje, umiejętności, doskonaląc się. Jest to bezwzględnie konieczne – zaznaczył szef resortu obrony narodowej.

– Długo o tym rozmawialiśmy na spotkaniu kierownictwa resortu, ale też z panem rektorem przeprowadziliśmy taką wszechstronną analizę i wierzę, że to zadanie będzie spełnione. A tym zadaniem jest przekształcenie Akademii Sztuki Wojennej w Uniwersytet Obrony Narodowej. (…) Musimy przejść na ten kolejny poziom działań akademickich. Szkoła wyższa, akademia i tym ukoronowaniem jest uniwersytet. Oczywiście do tego potrzebna jest zmiana ustawowa, do której się przygotowujemy, ale ten rok musi być poświęcony na spełnieniu wszystkich koniecznych działań. Do spełnienia wszystkich wymogów przewidzianych prawem, aby Akademia Sztuki Wojennej mogła stać się Uniwersytetem Obrony Narodowej – podkreślił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Uroczysta przysięga wojskowa na WAT (fot. Krzysztof Niedziela/CO MON)

2400 ochotników rozpoczyna studia w czterech uczelniach wojskowych na pierwszym roku. Ponad 1300 złożyło przysięgę

– W rocie przysięgi mówicie przysięgając na wierność ojczyźnie, że nie będziecie szczędzić, ani zdrowia, a jeżeli trzeba to życia. To jest wielka misja, to jest wielka służba, to jest wielka sprawa. Polska to jest wielka sprawa, a nie ma sprawy polskiej bez waszego zaangażowania. W imieniu Rzeczypospolitej chciałbym wam wszystkim podziękować za przystąpienie do sił zbrojnych, do Wojska Polskiego, za złożenie dzisiejszej przysięgi. Polska jest z was dumna i jest wam bardzo wdzięczna. Przeszliście już podstawowe szkolenie, część z was dostała przed chwilą wyróżnienia, ale wszyscy jesteście wyróżnieni możliwością noszenia munduru żołnierza Wojska Polskiego, z biało-czerwoną flagą na waszym ramieniu. Dbajcie o swój honor, o honor Wojska Polskiego, o honor każdego z was, o sztandary, które dzisiaj dumnie pośród was stoją i powiewają. Dbajcie o siebie nawzajem, bo też tworzycie wielką wspólnotę 200-tysięcznej armii, która rośnie – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas przysięgi wojskowej w Warszawie.

28 września w Wojskowej Akademii Technicznej wicepremier W. Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Stanisław Wziątek wzięli udział w uroczystej przysiędze wojskowej ochotników rozpoczynających studia w czterech uczelniach wojskowych.

– W uczelniach wojskowych rozpoczynacie swoją służbę i swoją naukę. Będziecie to łączyć, ten wielki wysiłek i poświęcenie. Dziś wśród nas obecnych jest ponad 1300 podchorążych, którzy swą przysięgę złożyli. Kolejnych 600 składa przysięgę we Wrocławiu, w tym samym czasie. Część tych, którzy rozpoczynali studia, a jest ich w sumie na pierwszym roku wszystkich uczelni ponad 2400 podchorążych. O 400 miejsc zwiększyliśmy nabór w tym roku, rozwijamy uczelnie wojskowe – zaznaczył podczas uroczystości szef MON.

Przysięgę w Warszawie złożyło 1320 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Wojsk Lądowych (kształcący się w Kolegium Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) oraz Akademii Marynarki Wojennej.

Zgodnie z limitem MON na rok akademicki 2024/2025 – studia na czterech uczelniach rozpocznie znacznie więcej, niż przystępujących do przysięgi, ponieważ łącznie ponad 2400 żołnierzy. Liczna grupa przyjętych na studia już wcześniej złożyła przysięgę wojskową.

Na uroczystości szef MON wręczył wyróżnienia ochotnikom, którzy uzyskali wysokie wyniki podczas szkolenia podstawowego.

Wicepremier podziękował podchorążym uczelni wojskowych za zaangażowanie w akcję przeciwpowodziową na południowym zachodzie kraju.

– Prawie 8200 żołnierzy-podchorążych na wszystkich uczelniach wojskowych w tym roku rozpocznie kolejny rok akademicki. To jest ogromna część Wojska Polskiego, która sprawdza się w działaniu, nie tylko w przygotowaniu. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować grupie tysiąca podchorążych z wojskowej Akademii Technicznej, z Akademii Wojsk Lądowych, Akademii Marynarki Wojennej i Lotniczej Akademii wojskowej za to, że w momencie próby, gdy Wrocław potrzebował wsparcia, gdy Dolny Śląsk i Opolszczyzna potrzebowały żołnierzy Wojska Polskiego stawiliście się również do umacniania wałów, do pomocy poszkodowanym w powodzi. To jest wasza misja i to jest praktyczne sprawdzenie waszych umiejętności, to jest pomoc drugiemu człowiekowi, to są te pozamilitarne działania Wojska Polskiego, które są niezwykle istotne we współczesnych czasach – zaznaczył wicepremier.

Studenci przyjęci na studia wojskowe w roku akademickim 2024/2025 rozpoczną służbę wojskową na zasadach wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Kształcenie na pierwszym roku studiów będą realizować jako żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od drugiego roku zyskają status żołnierzy zawodowych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button