Trwa śledztwo ws. „kilometrówek” byłego europosła PiS Ryszarda Czarneckiego.
Śledczy zarzucają mu doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.
W latach 2009-2013 Ryszard Czarnecki oszukał Parlament Europejski o łącznej kwocie ok. 203 tysięcy euro (blisko 900 tys. zł). Czarnecki złożył nieprawdziwe 243 wnioski o zwrot kosztów podróży.
Szokujące jest to, że pisał o fikcyjnych przejazdach, o pojazdach należących do innych osób lub takich, które nie istniały. Grozi mu do 15 lat więzienia.
203 przejazdy to: Warszawa – Jasło, Jasło – Bruksela – Jasło oraz Jasło – Strasburg – Jasło. Polityk miał przejechać 222 966 km, tj. aż pięć razy obwód kuli ziemskiej!
Oprócz tego – 40 przejazdów – były to delegacje samochodowe do: Torunia, Bydgoszczy, Częstochowy, Grudziądza, Włocławka, Katowic, Krakowa i Berlina. Razem to ponad ćwierć miliona kilometrów!
Co ciekawe mieszkał w… Warszawie. „Jeździł” z Jasła przy ul. Basztowej 3 (zameldowany był ktoś inny) i 4 (nie ma tam takiego adresu).
Na kłamstwo Czarneckiego wpadł Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). Okazało się, że jeden z samochodów Fiat Punto w wersji Cabrio należał do Krzysztofa K., który wiosną 2011 roku został zezłomowany i nigdy nie świadczył usług transportowych dla żadnego z europosłów.
Na 19 pojazdów tylko jeden był co jakiś czas używany przez polityka, ale należał do jego córki.
Dwa samochody „nie istniały”, a trzy były „jednośladami”, tj. dwa z nich to chińskie motorowery oraz trzeci to motocykl marki GSX-R750 (ścigacz).
Innym nietypowym środkiem transportu Czarneckiego był ciągnik siodłowy marki Iveco Stralis, rok produkcji 2011.
„Jeździł” też Toyotą Auris wyprodukowaną w 2015 roku. Zaś Czarnecki poruszał się nią już… 7 czerwca 2010 r. na trasie Jasło-Warszawa!
Inny – VW Golf – tym najczęściej polityk podróżował. Tylko był problem, bo pojazd ten był zniszczony.
W oświadczeniach, które poseł przekazywał do rozliczeń, znajdowały się wymyślone numery rejestracyjne.
Komunikat w sprawie skierowania wniosku o uchyleniu immunitetu posła Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz.
Prokuratura Okręgowa w Zamościu za numerem PO I Ds. 125.2019 prowadzi śledztwo z zawiadomienia Europejskiego Urzędu do Spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w sprawie doprowadzenia Parlamentu Europejskiego, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie 203 167 euro przez posła do Parlamentu Europejskiego, tj. o czyn z art. 286 § l k.k. w zw z art. 294 § l k.k. w związku z art. 12 § 1 k.k. i w zw. z art. 65 §1 k.k.
Prokuratura Okręgowa w Zamościu 21 lutego 2024 r. skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz., w stosunku do którego zachodzi dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, polegającego na tym, że:
w okresie od 10 czerwca 2009 roku do 12 listopada 2013 roku, w Warszawie, województwa mazowieckiego, w Brukseli, Królestwa Belgii oraz w Strasburgu, Republiki Francuskiej, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w krótkich odstępach czasu i w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, jako poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, doprowadził Parlament Europejski, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 203.167 euro, w ten sposób, że w sporządzonych i podpisanych przez siebie dokumentach, podał nieprawdę, co do swojego miejsca zamieszkania w Polsce, wskazując, że miejsce to w kraju pochodzenia znajduje się pod dwoma adresami w Jaśle, w sytuacji, gdy jego faktycznym miejscem zamieszkania w Polsce była Warszawa, a nadto złożył 243 wnioski o zwrot kosztów podróży, w których podał nieprawdę, co do odbywanych podróży służbowych, w tym pojazdów, jakimi miał odbywać podróże i liczby przejechanych kilometrów, wprowadzając odpowiednie służby Parlamentu w błąd, co do wskazanych wyżej okoliczności, co miało wpływ na przyznanie mu zwrotu wydatków na podróże służbowe, dodatków pobytowych związanych z obecnością w posiedzeniach komisji w polskim parlamencie, diet związanych z czasem podróży oraz odległością z tytułu podróży, czym działał na szkodę wskazanej wyżej instytucji i uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, to jest czynu z art. 286 § l k.k. w zw z art. 294 § l k.k. w związku z art. 12 § 1 k.k. i w zw. z art. 65 §1 k.k.
Komunikat dotyczący postępowania przygotowawczego sygn. 3025-1.Ds.125.2019 Prokuratury Okręgowej Zamościu prowadzonego przeciwko Ryszardowi C., byłem posłowi do Parlamentu Europejskiego
Prokuratura Okręgowa w Zamościu w sprawie o sygn. 3025-1.Ds.125.2019 informuje, że 14 sierpnia 2024 r. w tut. Prokuraturze ogłoszono Ryszardowi C. zarzut popełnienia przestępstwa wyczerpującego dyspozycję art. 286 §1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 12 §1 k.k. w zw. z art. 65§ 1 k.k.
Przedmiotowe postępowanie zostało zainicjonowane zawiadomieniem Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) dotyczącym doprowadzenia Parlamentu Europejskiego w okresie od lipca 2009 roku do czerwca 2014 roku, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości przez posła do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji, podczas procedury ubiegania się o zwrot kosztów podróży.
17 lipca 2024 roku po wygaśnięciu mandatu posła do Parlamentu Europejskiego wydano postanowienie o przedstawieniu Ryszardowi C. zarzutu.
Ogłoszony zarzut dotyczy doprowadzenia w okresie od 10 czerwca 2009 roku do 12 listopada 2013 roku w Warszawie, Brukseli i Strasburgu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej Parlamentu Europejskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w łącznej kwocie 203 167 euro, poprzez podanie nieprawdy w sporządzonych i podpisanych dokumentach, co do miejsca zamieszkania w kraju, a następnie złożenia we wskazanym powyżej okresie 243 wniosków o zwrot kosztów podróży, w których podano nieprawdę, co do odbywanych podróży służbowych, przejechanego kilometrażu oraz pojazdów jakimi miały się one odbywać, co skutkowało wprowadzeniem w błąd osób odpowiedzianych w Parlamencie Europejskim za podejmowanie decyzji w przedmiocie zwrotu wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych i nienależną wypłatą zwrotu wydatków w wyżej wymienionej kwocie.
Łączna wartość szkody wyniosła 854 642,30 złotych odpowiadającą kwocie 203 167 euro. Przy czym z poczynionych ustaleń wynika, że podejrzany zwrócił pokrzywdzonej instytucji kwotę 104 517,66 euro (439 663, 98 złotych).
Ryszard C. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył krótkie wyjaśnienia, w których zanegował fakt popełnienia zarzuconego mu przestępstwa.
Przestępstwo zarzucone podejrzanemu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 15 lat.