Pokojową Nagrodę Nobla 2019 otrzymał premier Etiopii Abiy Ahmed Ali.
Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Pokojową Nagrodę Nobla Etiopczykowi „za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą”.
Uzasadnienie Komitetu Noblowskiego
Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla na 2019 r. premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Ali za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą. Nagroda ma również na celu wyróżnienie wszystkich interesariuszy pracujących na rzecz pokoju i pojednania w Etiopii oraz w regionach Afryki Wschodniej i Północno-Wschodniej.
Kiedy Abiy Ahmed został premierem w kwietniu 2018 r., jasno stwierdził, że chce wznowić rozmowy pokojowe z Erytreą. W ścisłej współpracy z prezydentem Erytrei Isaiasem Afwerki Abiy Ahmed szybko wypracował zasady porozumienia pokojowego, aby zakończyć długi impas „bez pokoju, bez wojny” między dwoma krajami. Zasady te są określone w deklaracjach, które premier Abiy i prezydent Afwerki podpisali w Asmara i Dżuddzie w lipcu i wrześniu. Ważną przesłanką przełomu była bezwarunkowa gotowość Abiy Ahmeda do zaakceptowania orzeczenia arbitrażowego międzynarodowej komisji granicznej z 2002 roku.
Pokój nie powstaje z działań samej partii. Kiedy premier Abiy wyciągnął rękę to prezydent Afwerki przyjął ją i pomógł sformalizować proces pokojowy między dwoma krajami. Norweski Komitet Nobla ma nadzieję, że porozumienie pokojowe przyczyni się do pozytywnych zmian dla całej ludności Etiopii i Erytrei.
W Etiopii, nawet jeśli pozostało wiele pracy, Abiy Ahmed zainicjował ważne reformy, które dają wielu obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Przez pierwsze 100 dni jako premier ustanowił stan wyjątkowy w kraju, udzielił amnestii tysiącom więźniom politycznym, zaprzestajał cenzury mediów, zalegalizował zakazane grupy opozycyjne, zwolinił przywódców wojskowych i cywilnych podejrzanych o korupcję oraz znacznie zwiększył wpływ kobiet w etiopskim życiu politycznym i wspólnotowym. Zobowiązał się również do wzmocnienia demokracji poprzez przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów.
Po procesie pokojowym z Erytreą premier Abiy zaangażował się w inne procesy pokojowe oraz pojednawcze w Afryce Wschodniej i Północno-Wschodniej. We wrześniu 2018 r. on i jego rząd aktywnie przyczynili się do normalizacji stosunków dyplomatycznych między Erytreą a Dżibuti. Ponadto Abiy Ahmed starał się mediować między Kenią a Somalią w przedłużającym się konflikcie dotyczącym praw do spornego obszaru morskiego. Teraz jest nadzieja na rozwiązanie tego konfliktu. W Sudanie reżim wojskowy i opozycja wróciły do stołu negocjacyjnego. 17 sierpnia wydali wspólny projekt nowej konstytucji, która ma zapewnić pokojowe przejście do rządów cywilnych w kraju. Premier Abiy odegrał kluczową rolę w procesie, który doprowadził do tego porozumienia.
Etiopia jest krajem różnych języków i narodów. Według międzynarodowych obserwatorów do trzech milionów Etiopczyków może zostać przesiedlonych wewnątrz kraju. Jako premier Abiy Ahmed stara się promować pojednanie, solidarność i sprawiedliwość społeczną. Jednak wiele wyzwań pozostaje nierozwiązanych. Walki etniczne wciąż nasilają się i widzieliśmy niepokojące tego przykłady w ostatnich tygodniach i miesiącach. Bez wątpienia niektórzy sądzą, że tegoroczna nagroda jest przyznawana zbyt wcześnie. Norweski Komitet Nobla uważa, że teraz wysiłki Abiy Ahmeda zasługują na uznanie i wymagają zachęty.
Norweski Komitet Nobla ma nadzieję, że Pokojowa Nagroda Nobla wzmocni premiera Abiya w jego ważnej pracy na rzecz pokoju i pojednania. Etiopia jest drugim najludniejszym krajem Afryki i ma największą gospodarkę w Afryce Wschodniej. Mając na uwadze zalecenia Alfreda Nobla, Norweski Komitet Noblowski postrzega Abiy Ahmeda jako osobę, która w poprzednim roku zrobiła najwięcej, aby zasłużyć na Pokojową Nagrodę Nobla na rok 2019.