RÓŻNOŚCI

51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Próba bicia rekordu w Tańcu Zbójnickim

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich rozpoczyna kolejne 50-lecie tego wyjątkowego wydarzenia, które z powodzeniem popularyzuje kulturę ludową górskich rejonów Polski i całego świata.

Jest to okazja na fascynujące spotkanie z bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni. Rozpocznie się ono 16 sierpnia i potrwa aż dziewięć dni.

Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujących o „Złote Ciupagi”. Swój udział potwierdziły już zespoły z Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Włoch, Turcji, Togo i Nepalu. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej. Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu, takich jak: ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncerty „Muzyka Łuku Karpat” i „Na Folkową Nutę”, niedzielny korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci i warsztaty rękodzieła ludowego dla dorosłych.

Po raz drugi w wiosce festiwalowej zorganizowany zostanie Jarmark Świętej Cecylii, podczas którego ciekawe regionalne instrumenty z Polski i zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania.

– Przed nami kolejne 50 lat naszego wyjątkowego zakopiańskiego festiwalu. Zeszłoroczna jubileuszowa edycja była bardzo bogata i po jej zakończeniu postanowiliśmy kontynuować najciekawsze nowe inicjatywy. Oprócz Jarmarku Świętej Cecylii na stałe w programie zagości Klub Festiwalowy, w którym publiczność może bawić się przy muzyce tych samych zespołów, które prezentują się na scenie. Będziemy także próbowali pobić zeszłoroczny rekord w tańcu zbójnickim, przy okazji wspierając ponownie cel charytatywny – zapowiada Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica. – Festiwal tak naprawdę ma dwa oblicza, które nawzajem się uzupełniają. Z jednej strony to wspaniałe widowisko i rozrywka, a z drugiej strony kładziemy duży nacisk na walory etnograficzne. Dbamy o zachowanie wypracowanej przez wiele lat formuły konkursowej, o wysoki poziom występów i profesjonalny skład jury. Festiwalowi towarzyszy także konferencja naukowa. Tym razem poświęcona zostanie obrzędowi wesela, który jednocześnie stał się motywem przewodnim całego wydarzenia. Nie zabraknie więc także wspólnej weselnej zabawy – dodaje.

W czasie 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich 16 sierpnia (piątek) o godzinie 18:00 w namiocie festiwalowym odbędzie się koncert „Na Folkową Nutę”. Wystąpią: zespół „Lumpeks” – laureat Nowej Tradycji 2019 oraz Anna Maria Jopek.

Zespół „Lumpeks” to kwartet, gdzie „… 3/4 składu to muzycy z Francji, którzy polski idiom mazurkowy potrafią ograć na własny sposób”. Muzyka przez nichgrana to mazurki, oberki, polki oraz ballady w nowej odsłonie, z tzw. jazzowym twistem. Inspiracją muzyczną są dla nich mistrzowie ludowi z Radomszczyzny, Opoczyńskiego, Rawskiego –skrzypkowie, harmoniści, śpiewacy.

W czasie koncertu Anny Marii Jopek usłyszymy utwory z ostatniej płyty „Ulotne”, inspirowanej dzieciństwem Jopek spędzonym za kulisami legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w którym tańczyli i śpiewali jej rodzice.„Muzyka mojego dzieciństwa, wszystkie Ptaszki, Serduszka i Cyraneczki, na zawsze zdeterminowały mój śpiew i myślenie o muzyce. Noszę w sobie płaski pejzaż Mazowsza z całą jego melancholią i bezkresem”. Annie Marii Jopek na scenie towarzyszyć będą: Robert Kubiszyn (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (flety, głos, cytra) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian).

Ponowna próba bicia Rekordu w Tańcu Zbójnickim

W zeszłym roku po raz pierwszy odbyła się próba bicia Rekordu w Tańcu Zbójnickim, w której udział wzięło ponad 80 osób! Tańczyli nie tylko górale, ale także turyści.

Podczas tegorocznego Festiwalu w ramach Dnia Górali Polskich ponownie spróbujemy zatańczyć wszyscy razem. Serdecznie zapraszamy do udziału nie tylko mężczyzn, ale także kobiety i dzieci w czwartek 22 sierpnia o 13:30 do Wioski Festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

Warunkiem wzięcia udziału w zabawie jest wpłacenie datku na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem.

Bezpłatne wejściówki na koncerty Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich już dostępne!

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI obowiązują wyłącznie na koncerty:

16 sierpnia 2019 – KONCERT NA FOLKOWĄ NUTĘ

18 sierpnia 2019 – KONCERT INAUGURACYJNY

23 sierpnia 2019 – KONCERT FINAŁOWY Górale świata

Pozostałe koncerty nie są biletowane.

Bezpłatne wejściówki będą do odebrania w Centrach Informacji Turystycznych od 12 sierpnia 2019 r. oraz w Punkcie Informacji Festiwalowej w dniu koncertu.

Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki na jeden koncert.

Centrum Informacji Turystycznej

ul. Kościuszki 17
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 122 11

Małopolski System Informacji Turystycznej
ul. Kościeliska 7
34-500 Zakopane
tel. +48 18 20 120 04
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button