Już w poniedziałek, 16 września 2019 roku rozpoczyna się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Seanse konkursowe i pozakonkursowe, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, kinie Helios, Teatrze Miejskim, Hotelu Mercure Gdynia Centrum, Konsulacie Kultury, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Na stronie Festiwalu dostępny jest szczegółowy program projekcji. Trwa sprzedaż biletów na festiwalowe seanse.
Do Konkursu Głównego 44. FPFF zakwalifikowało się 19 filmów. Aż 13 z nich będzie miało w Gdyni polską premierę. Dla czworga reżyserów prezentujących swój film w Konkursie jest to pełnometrażowy debiut fabularny. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 filmów szkół filmowych, Studia Munka oraz producentów niezależnych. Filmy ocenią dwa regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.in. Jury Młodych, Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe. Platynowe Lwy za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Krzysztof Zanussi.
Na program 44. FPFF składają się liczne sekcje pozakonkursowe. Po kilku latach powróciła Panorama Kina Polskiego, prezentująca wybrane filmy spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale się do niego nie zakwalifikowały. Koprodukcje międzynarodowe powstałe ze znaczącym polskim udziałem przybliży najstarsza sekcja towarzysząca, czyli Polonica.
Filmy prezentowane w cyklu Czysta klasyka. In Memoriam przywołają pamięć o zmarłych w minionym roku wybitnych postaciach polskiego kina: Zofii Czerwińskiej, Kazimierzu Kutzu, Ryszardzie Bugajskim, Andrzeju Trzosie-Rastawieckim, Jerzym Wójciku, Wiesławie Zdorcie i Witoldzie Sobocińskim. Festiwal odnotuje 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przypominając „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego.
W ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, organizowanego wspólnie z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, widzowie zobaczą między innymi „Halkę” Konstantego Meglickiego z 1929 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu kompozytora Jerzego Rogiewicza i zespołu muzyków. Podczas Festiwalu swój dorobek podsumują i zaprezentują podczas jubileuszowych pokazów filmowych dwa ośrodki obchodzące w tym roku 70-lecie: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Wytwórnia Filmów Oświatowych.
W sekcji Filmy z Gdyni zaprezentowane będą dwa dokumenty i jedna krótka fabuła twórców związanych z miastem gospodarzem Festiwalu. Dzięki współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni zobaczą wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji KFF na fali znalazło się pięć tytułów, najlepsze dokumenty i animacja.
Jedną z najbardziej obleganych przez widzów sekcji Festiwalu co roku jest Gdynia Dzieciom, przygotowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W programie kierowanym do przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych jest 30 animowanych bajek i 11 filmów pełnometrażowych.
Goście Festiwalu, mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści mogą obcować z kinem również w plenerze. Wieczorami na Placu Grunwaldzkim zobaczą wybrane głośne filmy pełnometrażowe z ostatnich lat Festiwalu, a także najlepsze polskie krótkie metraże. Współorganizatorem pleneru filmowego podczas 44. FPFF jest Telewizja Kino Polska. Pokazy plenerowe są bezpłatne.
Program 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to nie tylko filmy. Po raz czwarty organizatorzy zapraszają na cykl spotkań branżowych Gdynia Industry, adresowanych do twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych. Program, opracowany w znacznym stopniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, obejmuje m.in. temat rozwoju platform streamingowych i ich wpływu na kinematografię czy fenomen kin studyjnych. Mowa będzie również o pozycji kobiet w branży filmowej, o reżyserii filmów dla dzieci, o efektach specjalnych, postprodukcji oraz potencjale kina wirtualnej rzeczywistości. Zaplanowano także Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, konferencję prasową Gildii Reżyserów Polskich oraz debatę Twarzą w Twarz z Dyrektorem PISF, Radosławem Śmigulskim.
Festiwal zaprasza na promocje książek poświęconych polskiemu filmowi i jego twórcom. Przestrzeń festiwalową wypełnią wystawy i instalacje o tematyce filmowej. W Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego oglądać będzie może retrospektywną ekspozycję Kino Grzegorza Królikiewicza, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. W Muzeum Miasta Gdyni otwarta zostanie wystawa pt. Kino „Warszawa” i inne obiekty, które zostały biedronkami. Na Festiwalu swoja premierę będzie miała animacja „Gymnasia”, która stanie się elementem wyjątkowej prezentacji, przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza. Odwiedzając specjalny pawilon obok Teatru Muzycznego, widzowie zetkną się z elementami teatru, kina wirtualnego i wystawy w jednym.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza, jak co roku, nastoletnich widzów do udziału w programie edukacji filmowej młodych widzów. Zaplanowano m.in.: cykl debat Skrytykuj! i wykładów bazujących na repertuarze Festiwalu, warsztaty filmowo-reporterskie „Studio Filmoteki Szkolnej”, Filmową Grę Miejską oraz zajęcia przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
W festiwalowy piątek, 20 września, w śródmieściu Gdyni dojdzie do niecodziennego wydarzenia muzycznego. Od godziny 17.00 w różnych punktach miasta motywy z utworów Krzysztofa Komedy grać będą polskie i zagraniczne big-bandy. Godzinę później na Czerwonych Schodach obok Gdyńskiego Centrum Filmowego zaśpiewają Magda Kumorek i Anna Dereszowska z towarzyszeniem Rebel Babel Ensemble. Wreszcie o 20.00 nastąpi Komeda Big Bang, czyli wspólny występ połączonych orkiestr, łącznie nawet około stu wykonawców, pod kierunkiem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego.
Wydarzenia festiwalowego tygodnia rejestrować będą ekipy Kroniki Festiwalowej, złożone ze studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego i Szkoły Wajdy.
Tegoroczny spot festiwalowy powstał w Studiu Filmowym Orka. Za pomoc w realizacji dziękujemy Muzeum Miasta Gdyni. Autorem plakatu, który stał się inspiracją spotu, jest Andrzej Pągowski.
Filmowe repliki w ramach 44. FPFF
Elbląg, Lębork, Wejherowo, Cieplewo – tam też można oglądać filmy w ramach 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Widzów z regionu zapraszamy na festiwalowe repliki, czyli pokazy wybranych tytułów z Konkursu Głównego oraz sekcji pozakonkursowej Panorama Kina Polskiego.
Pokazy zaplanowano w elbląskim Kinie Światowid, lęborskiej Fregacie, Wejherowskim Centrum Kultury oraz w Ośrodku Kultury w Cieplewie. Bilety na seanse są już w sprzedaży w kasach kin oraz on line za pośrednictwem ich stron internetowych.
Harmonogram replik festiwalowych:
Kino Światowid
Elbląg, Plac Jagiellończyka 1
www.kino.swiatowid.elblag.pl
Poniedziałek, 16 września, godz. 18.00, „Piłsudski” reż. Michał Rosa
Wtorek, 17 września, godz. 18.00, „Żelazny most” reż. Monika Jordan-Młodzianowska
Środa, 18 września, godz. 18.00, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” reż. Maciej Pieprzyca
Czwartek, 19 września, godz. 18.00, „(Nie)znajomi” reż. Tadeusz Śliwa
Piątek, 20 września, godz. 18.00, „Mowa ptaków” reż. Xawery Żuławski
Sobota, 21 września, godz. 18.00, „Ukryta gra” reż. Łukasz Kośmicki
Kino Fregata
Lębork, ul. Gdańska 12
www.lck-fregata.pl
Poniedziałek, 16 września, godz. 17.45, „Kurier” reż. Władysław Pasikowski
Wtorek, 17 września, godz. 17.45, „Ciemno, prawie noc” reż. Borys Lankosz
Środa, 18 września, godz. 18.00, „Słodki koniec dnia”, reż. Jacek Borcuch
Piątek, 20 września, godz. 17.00, „Legiony”, reż. Dariusz Gajewski
Wejherowo, ul. Jana III Sobieskiego 255
www.wck.org.pl
Poniedziałek, 16 września, godz. 18.00, „Żelazny most” reż. Monika Jordan-Młodzianowska
Wtorek, 17 września, godz. 18.00, „(Nie)znajomi” reż. Tadeusz Śliwa
Środa, 18 września, godz. 18.00, „Mowa ptaków” reż. Xawery Żuławski
Czwartek, 19 września, godz. 18.00, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” reż. Maciej Pieprzyca
Sobota, 21 września, godz. 18.00, „Ukryta gra” reż. Łukasz Kośmicki
Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie
Cieplewo, ul. Długa 20a
www.oksibp.pruszczgda.pl
Czwartek, 19 września, godz. 19.30, „Słodki koniec dnia”, reż. Jacek Borcuch
Plener filmowy na 44. FPFF
Jak co roku, podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych można obcować z kinem również w plenerze, na Placu Grunwaldzkim. Program wieczornych projekcji na 44. FPFF obejmuje wybrane filmy pełnometrażowe z ostatnich edycji FPFF, a także Kino Młodych. Nie zabraknie również obrazów z muzyką Krzysztofa Komedy.
Na wszystkie plenerowe seanse filmowe podczas Festiwalu jest wstęp wolny. Oto, jakie filmy będzie można obejrzeć nie w salach kinowych, ale siedząc na trawie, na leżaku.
Poniedziałek, 16 września, godz. 20.00
„Atak paniki”, reżyseria: Paweł Maślona – Konkurs Główny 42. FPFF
Wtorek, 17 września, godz. 20.00
„Córki dancingu”, reżyseria: Agnieszka Smoczyńska-Konopka – Najlepszy debiut reżyserski 40. FPFF
Środa, 18 września, godz. 20.00
„7 uczuć”, reżyseria: Marek Koterski – Nagroda Specjalna 43. FPFF
Czwartek, 19 września, godz. 20.00
„Cicha Noc”, reżyseria: Piotr Domalewski – Złote Lwy 42. FPFF
Piątek, 20 września, godz. 21.00
„Niewinni czarodzieje”, reżyseria: Andrzej Wajda
„Dwaj ludzie z szafą”, reżyseria: Roman Polański
Przed piątkowym pokazem filmów z muzyką Krzysztofa Komedy na Placu Grunwaldzkim odbędzie się koncert KOMEDA BIG BANG, czyli wspólny występ połączonych orkiestr, które wykonają utwory Komedy pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego
Sobota, 21 września, 20.00
„Dzień jak co dzień”, reżyseria: Magda Strzyżyńska – dyplom Gdyńskiej Szkoły Filmowej
„Komunia”, reżyseria: Anna Zamecka – współproducent: Szkoła Wajdy, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej 2017
„Zwykłe losy Zofii”, reżyseria: Dominika Gnatek – Nagroda im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 43. FPFF
Kronika filmowa 44. FPFF
Kronika 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych to krótkie filmy dokumentalne, które zostaną zrealizowane w trakcie Festiwalu przez studentów trzech szkół filmowych. Pierwszy odcinek uczestnicy Festiwalu zobaczą w środę festiwalową, 18 września 2019 roku, przed wieczornymi projekcjami.
Anna Berent i Natalia Wylężałek z Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Olga Papacz i Jakub Tlałka ze Szkoły Wajdy oraz Martyna Ludwig z Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim odkryją najważniejszy w Polsce festiwal filmowy zupełnie inaczej niż wszystkie relacjonujące to wydarzenie media. Młodzi adepci sztuki filmowej będą pracować pod kierunkiem znakomitych twórców i wykładowców: Andrzeja Fidyka, Joanny Krauze oraz Ireny Siedlar.
Autorem projektu jest reżyser, scenarzysta, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Jerzy Rados, który od dwunastu lat dokumentuje gdyński Festiwal. Celem eksperymentu jest nieustanne poszukiwanie nowych form dokumentalnego spojrzenia na festiwalowy mikroświat, pełen znanych postaci, konkursowych zmagań i intrygujących wydarzeń.
W tym roku uczestnicy Festiwalu obejrzą kolejne odcinki Kroniki przed wieczornymi pokazami filmów z Konkursu Głównego w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz przed wybranymi projekcjami w Gdyńskim Centrum Filmowym i innych obiektach festiwalowych – od środy do piątku (18-20 września 2019 roku).
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
(org.)