“Ile pieniędzy zebrała Fundacja WOŚP podczas 30. Finału?” – to prawdopodobnie pytanie, które zadaje sobie teraz bardzo wiele osób.
Odpowiedź na nie jednak nie jest taka prosta.
136 282 325 PLN to kwota deklarowana na zakończenie 30. Finału WOŚP! To więcej, niż w ubiegłym roku! Czy więc Fundacja WOŚP znów pobiła rekord? Tak, jeśli chodzi o kwotę deklarowaną, natomiast na ostateczny wynik zbiórki trzeba jeszcze poczekać.
Czym się różni kwota deklarowana od kwoty na koncie?
Kwota deklarowana jest to suma wszystkich szacunkowych kwot sztabów, wartość zbiórek elektronicznych, zebranych do momentu zakończenia Finału, oraz wszystkich darowizn przekazanych przez Partnerów. Kwota na koncie to z kolei suma wszystkich zbiórek, która już realnie znajduje się na koncie Fundacji. Oznacza to, że kwota, którą poznaliśmy pod koniec dnia 30. Finału WOŚP jeszcze się powiększy!
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy gra do końca świata i jeden dzień dłużej!
W tegorocznym Finale WOŚP wzięło udział około 120 tysięcy wolontariuszy z 1663 sztabów. Dźwięki Finału rozbrzmiały zarówno offline, online, w mediach tradycyjnych, w Polsce i poza jej granicami, w małych miejscowościach i wielkich miastach. Fundacja WOŚP po raz pierwszy zagrała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci, jednak po raz kolejny połączyła Polaków w radości pomagania.
Pierwsze dary medyczne 30. Finału WOŚP
Tegoroczni Darczyńcy ofiarowali już 325 urządzeń medycznych o łącznej wartości 1 538 581,84 zł. To one jako pierwsze zostaną przekazane do szpitali i placówek medycznych po zakończeniu 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Sprzęt z 30. Finału WOŚP, który już niebawem trafi do szpitali i placówek medycznych, to:
13 kardiomonitorów – urządzeń pozwalających na monitorowanie podstawowych funkcji życiowych pacjenta w placówce medycznej, w domu czy nawet w trakcie transportu.
30 defibrylatorów AED – urządzeń, które w sposób bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej prowadzą przez przebieg akcji ratowniczej krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych oraz podając impuls elektryczny. Defibrylatory AED są proste w obsłudze, tak, by używać ich mógł każdy, nawet osoby nieprzeszkolone medycznie.
2 respiratory – urządzenia medyczne wspomagające lub zastępujące mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Maszyny umożliwiają sztuczne, wymuszone oddychanie, wykorzystywane w sytuacjach ustania czynności oddechowej, bądź celem jej ułatwienia.
2 analizatory parametrów krytycznych – urządzenia służące do wykonywania badań z zakresu parametrów krytycznych pacjenta (m.in. gazometrii krwi, parametrów biochemicznych takich jak np. hemoglobina, hematokryt czy też określenie zawartości jonów sodu i potasu w pobranej próbce).
Aparat EKG umożliwiający wykonywanie elektrokardiogramu w celu wyszukiwania nieprawidłowości kardiologicznych u osób dorosłych i dzieci. Aparat KTG służący do przeprowadzania badań kardiotokograficznych, wykonywanych zazwyczaj po 25. tygodniu ciąży. Aparat KTG pozwala na monitorowanie płodu, ale także stanu samej przyszłej matki, informując ginekologów i położne między innymi o liczbie uderzeń serca płodu, czynności skurczowej mięśnia macicy oraz ruchów płodu, a także pozwalając na wczesne wykrycie tachykardii czy bradykardii.
Aparat do nieinwazyjnej wentylacji HFNC – urządzenie pozwalające na komfortową, uwalniającą pacjenta od maski wentylację nieinwazyjną dla spontanicznie oddychających pacjentów. Aparat wypłukuje CO2 z górnych dróg oddechowych oraz efektywnie wypełnia je świeżym gazem (odpowiednio ogrzanym oraz nawilżonym), zmniejszając wysiłek oddechowy pacjenta. Urządzenie zapewnia szybką i bezpieczną pomoc dla wszystkich grup wiekowych, od wcześniaków do osób dorosłych z chorobami płuc.
a także:
– 200 przepływomierzy tlenu,
– 12 łóżek szpitalnych,
– 2 leżanki dla rodziców,
– 4 materace przeciwodleżynowe,
– 6 wózków szpitalnych,
– 20 nawilżaczy,
– 30 kiosków do dezynfekcji,
– wieżę do dezynfekcji.
Sprzęt zostanie przekazany m.in. do szpitali i placówek w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie, Myślenicach, Kartuzach, Sieradzu, Gryficach, Hajnówce, Łodzi, Rzeszowie, Oświęcimiu i Radomiu. 30 kiosków do dezynfekcji o wartości ponad 50 000 zł zostanie przekazanych do szkół w Hajnówce, Warszawie i Kargowej.
To jednak dopiero początek finałowego pomagania!
Komu pomoże sprzęt zakupiony w ramach 30. Finału WOŚP?
Każdego roku fundusze zebrane podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozwalają na zakup sprzętu do szpitali i placówek medycznych w całej Polsce. Fundacja WOŚP prowadzi i finansuje ogólnopolskie programy medyczne, które w innowacyjny sposób zmieniają oblicze polskiej medycyny dziecięcej.
Każdy z Finałów ma wyraźny cel medyczny, wybieramy po dyskusjach z ekspertami i na podstawie konsultacji z lekarzami oraz placówkami medycznymi. Tegoroczny Finał poświęcony jest szeroko rozumianej okulistyce dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.